Prezident Antonín Zápotocký při prvomájovém průvodu na Václavském náměstí v...

Prezident Antonín Zápotocký při prvomájovém průvodu na Václavském náměstí v Praze. (1. května 1953) | foto: ČTK

Měnová reforma nebude, lhal před 60 lety Zápotocký. Záznam se ztratil

  • 678
Ve středu večer uplyne přesně 60 let od legendárního projevu prezidenta Antonína Zápotockého. "Naše měna je pevná a měnová reforma nebude, všechno jsou to fámy, které šíří třídní nepřátelé," uklidňoval táta dělníků v rozhlase svůj panikařící lid. Jak se ukázalo jen o dva dny později, bezostyšně lhal.

Už předtím totiž prosákly na veřejnost informace, že se "něco chystá s penězi", zboží mizelo z pultů raketovou rychlostí, a tak bylo v zájmu komunistického vedení země rozhořčené lidi uklidnit.

Byl to možná jeden z nejabsurdnějších projevů v českých dějinách vůbec. O pevné měně totiž prezident Zápotocký mluvil ve chvíli, kdy nové bankovky již byly dávno vytištěny. Projev byl navíc o to absurdnější, že vzápětí to byl právě Zápotocký, kdo vysvětloval, že měnová reforma je nevyhnutelná pro naši budoucnost. A že na penězích vlastně ani tak moc nezáleží.

A když po reformě vypukly nepokoje, Zápotocký řekl: "Máme všechny důvody k tomu, abychom ukázali silnou ruku." Zápotocký zkrátka říkal každý den něco jiného.

Měnová reforma, která okradla miliony lidí o celoživotní úspory vypukla už 1. června 1953. Není tedy divu, že komunistický režim nebyl na Zápotockého vystoupení nijak hrdý. O tom se přesvědčila i MF DNES, když se pokoušela rozhlasový audiozáznam projevu v minulých týdnech v archivech najít.

Byznys speciál k měnové reforměČtěte v pondělí, 27. 5.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Po několika neúspěšných pokusech skončilo pátrání v Národním archivu. Ani tam pásek nebyl.

"Většinu Zápotockého projevů jsme na magnetofonových páskách převzali z bývalého Ústavu marxismu-leninismu, předtím Ústavu dějin KSČ. Domnívám se, že tento projev již dříve nebo později sami komunisté vyskartovali, aby si vedení onoho ústavu a strana samotná nekomplikovala náhled na nedávnou československou minulost a neupozorňovali další generace na tehdejší záměrný protimluv Antonína Zápotockého," odpověděl archivář Richard Mahel. Pátrání tak skončilo neúspěchem.

Na stránkách Českého rozhlasu - Dvojky je možné najít tento projev znovu namluvený v pořadu Tisíc příběhů. Zápotocký byl pro svá lidová vyjádření, "výlety" mezi obyčejné lidi a svou sociálnědemokratickou i odborářskou minulost u části veřejnosti, především u dělníků, idealizován. Mnozí jej považovali za upřímnějšího a lidovějšího prezidenta, než byl jeho předchůdce Gottwald. Říkalo se mu Tonda, Toník nebo Tonda Zápotonda.

Podle vzpomínek Lubomíra Štrougala, premiéra ze sedmdesátých a osmdesátých let, Zápotocký rozhlasový projev před reformou prý pronést nechtěl. Dostal však k tomu pokyn od stranického vedení v čele s Antonínem Novotným.