Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Budoucnost patří kobotům, Česko zaostává, říká šéf technologické firmy

  17:30
V oblasti robotizace a automatizace si Česko vede lépe než například Velká Británie nebo Švédsko. Přesto ale není důvod se příliš radovat. I když jsme historicky velmi průmyslovou zemí, v robotizaci podle generálního ředitele ze společnosti ABB ČR Vítězslava Lukáše premiantem nejsme. Za asijskými giganty, jako Singapur, Jižní Korea nebo Čína stále zaostáváme.
Roboti z ABB se uplatňují v řadě odvětví průmyslu, významnou roli plní tam, kde...

Roboti z ABB se uplatňují v řadě odvětví průmyslu, významnou roli plní tam, kde je ohroženo lidské zdraví, třeba v automobilových lakovnách. | foto: archiv ABB

Společnost ABB ČR je součástí globální technologické společnosti ABB, která působí v oblastech elektrotechniky, robotiky, automatizace a pohonů. Globální společnost ABB, která vznikla před 130 lety, má v současnosti pobočky ve více než 100 zemích světa a zaměstnává přes 110 tisíc lidí. V Česku své služby nabízí od roku 1970 a v současnosti má výzkumná a vývojová centra a výrobní závody v osmi lokalitách, včetně Prahy, Brna a Ostravy.

„Je zajímavé sledovat, jak se za 20 let, kdy se věnuji robotice, názory společnosti na automatizaci a robotizaci posunuly. Rád vidím, že se tato debata stala konstruktivnější, a i širší veřejnost už je schopná vidět možné přínosy pro zefektivnění výroby i usnadnění každodenního života,“ říká Lukáš a připomíná, že letos v listopadu to bude 100 let od vydání přelomové Čapkovy divadelní hry R.U.R., kde se slovo robot objevilo poprvé.

Čapek tehdy varoval před nekontrolovatelným ovládnutím lidských životů moderními technologiemi. Podle Lukáše se ale lidé s touto výzvou vypořádali velmi obstojně a i když byli k robotům dlouhou dobu až příliš rezervovaní, nakonec přece jen dokázali z výhod robotiky vytěžit maximum. 

„Zásadním krokem bylo uvědomit si, že robot není nepřítelem, ale naopak kolegou a partnerem na pracovišti. Blízká budoucnost bude bezpochyby patřit právě takzvaným kobotům (kolaborativním robotům),“ předpovídá Lukáš. Koboti jsou schopni zastat úkoly, které prozatím vykonávají lidé, hlavně ty, které se opakují, a konečně tak bude možné eliminovat množství ergonomicky a zdravotně škodlivých úkonů, jež doposud ve výrobě často vykonává člověk. 

V Česku je zatím robotů málo

I společnost ABB ČR vyvinula svého kobota. „Našeho YuMiho jsme představili před pěti lety. Od té doby udělal obdivuhodné pokroky,“ pochlubil se Lukáš s tím, že dnes YuMi pomáhá například ve zdravotnictví. V mnoha zařízeních vypomáhal během pandemie. Měřil infikovaným pacientům teplotu, dávkoval jim jídlo nebo zvládal provádět testy v laboratořích.

„Je to jeden z příkladů, který dokazuje, že roboty chrání tu nejdůležitější hodnotu – lidský život. A to samé v podstatě roboty dělají i na každé výrobní lince, v každém skladu nebo jakékoliv provozovně,“ upozornil Lukáš.

I když jsou roboty pro člověka užitečné, je jich podle Lukáše v Česku stále málo. Ekonomiky, které jsou více robotizované, jsou přitom produktivnější a tím i více konkurenceschopné, díky čemuž získávají na trhu více zakázek a rostou. 

„Přestože jsme historicky velmi průmyslovou zemí, nejsme premiantem v robotizaci. Lídry jsou státy jako Singapur nebo Jižní Korea, před námi je v poměru robotů na zaměstnance i Čína. Pro ilustraci, u nás máme 135 robotů na 10 tisíc zaměstnanců v průmyslu, v Číně 140. Při srovnání robotizace v automobilovém průmyslu, v němž jsme přitom velmocí, to je 555 robotů v ČR vůči 732 robotům v Číně,“ vysvětluje Lukáš.

Roboty většinou využívají velké společnosti, které často mají zázemí v zahraničí. Korporace už pochopily, že si tak otevírají dveře k efektivnější práci a maximalizaci zisku. Malé a střední podniky na to ale ještě moc nepřistoupily. Dle průzkumu realizovaného AMSP má pouhých 10 procent malých a středních podniků plně automatizovanou výrobní linku. Do automatizace investuje jen něco málo přes 20 procent z nich.

To, že se roboty stávají zajímavé i pro malé a střední firmy, se začíná pomalu ukazovat už nyní. Příkladem může být robotizace činností, které se dříve vyráběly ručně. „Roboty se dnes využívají například při výrobě kytar, při skládání brambor na palety v zemědělství nebo třeba při broušení nožíků,“ poukazuje Lukáš. 

Nejvyšší zastoupení robotizace je v automobilovém průmyslu. Roboty zde svařují, manipulují, skládají, lepí, lakují nebo montují jak automobily, tak jejich komponenty. Obecně lze ale říci, že roboty a další automatizovaná řešení včetně robotizovaných výrobních buněk se objevují tam, kde je třeba nahradit rutinní nebo fyzicky těžkou práci nebo manipulaci s břemeny, jako je ve slévárenství, strojírenství nebo zemědělství.

Cena už není hlavní překážkou

Robotika také mohutně roste v logistice, kde se roboty starají o manipulaci se zbožím, a otevírá se před nimi široký segment služeb. „A právě ve službách lze očekávat taktéž velký nárůst robotizace. Na základě našeho vývoje i poptávky si troufnu odhadnout, že roboty, a především ty kolaborativní, řádně zamíchají kartami v takových oborech, jako jsou pohostinství nebo zdravotnictví či sociální služby. A nepůjde jen o úsporu nákladů, ale jak ukázala pandemie, mohou se stát klíčovými v oblastech, kde je kladen důraz na hygienu a bezpečnost,“ předpovídá Lukáš.

Bude podle něj hodně záviset i na dalším vývoji v oblasti zjednodušování programování robotů a dostupnosti rekvalifikací či vzdělání pro jejich obsluhu. Právě kvalifikovaná obsluha může být v současnosti problém, protože rychlý rozvoj technologií, a nejen robotizace, předbíhá školství. „To určitě vyžaduje změnu, a to jak v systému, tak v přístupu jednotlivců. Mnoho škol si již tuto potřebu uvědomilo a postupně zavádějí obory robotiky a mechatroniky, což je moc důležité. S řadou z nich spolupracujeme,“ říká Lukáš.

Dostupnost nebo cena dnes už není tou zásadní překážkou jako v minulosti. Robotické přístroje jako vysavače, sekačky, drony a podobné jsou již dnes běžnou součástí života. Díky tomu, že se dají repasovat, se prodlužuje i jejich životnost a využití. Význam udržitelnosti  a důraz na ekologii totiž celosvětově vzrůstá. Jenom ABB repasovali za posledních 25 let několik tisíc strojů.

„Repasováním získávají staré roboty nový život, což je výhodné pro všechny zákazníky, kdekoliv na světě. Vybavením jejich robotů nejnovějšími technologiemi se zvýší flexibilita i produktivita výroby. prodloužením životnosti robotů se výrazně zlepšuje také návratnost investic,” dodává Jan Borský, obchodní manažer Globálního centra pro opravy a repase ABB Česká republika.

Autor:
Témata: Robot, automatizace, ABB

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová vábnička pro miliardáře: ponorná superjachta jako pevnost plná luxusu

23. dubna 2024  20:16

Rakouská firma vyvíjí hračku pro super bohaté zájemce o cestování, bezpečnost a luxus. Je to 165...

Švédsko se připravuje na válku. Investuje nejen do energetické infrastruktury

24. dubna 2024

Švédsko se připravuje na možný válečný střet s Ruskem. V současné době se zaměřuje zejména na...

Na léto jsme připraveni. Letiště Heathrow čeká nejrušnější sezonu v historii

24. dubna 2024

Největší londýnské letiště očekává letos historicky nejrušnější letní prázdninovou sezonu. Počet...

Česko může být vzorem racionálního přístupu k závislostem, říká adiktolog

24. dubna 2024

Oblast závislostí nepatří mezi priority, které by politici kandidující do nadcházejících voleb do...

Kurýři preferují flexibilitu. Tu ale ohrožuje nová evropská legislativa

24. dubna 2024  15:52

Pokud nová evropská legislativa omezí flexibilitu, kurýři a partnerští řidiči taxislužby raději...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...