Častým problém bývají samotné schopnosti mladých. Ilustrační foto.

Častým problém bývají samotné schopnosti mladých. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Absolventi zůstávají bez práce, firmy o ně nestojí

  • 244
Ještě před rokem firmy v čerstvých absolventech škol viděly spásu, která jim naplní neobsazená místa. Během roku se z nich však stal spíše obtížný hmyz. Na jedno volné absolventské místo připadalo v říjnu osm kandidátů.

"U nás v Hlinsku je dost těžké se jako absolvent prosadit, ve školách si raději drží učitele v předdůchodovém věku," popisuje svoje zkušenosti Zuzana Nováková, která před několika měsíci dokončila pedagogickou fakultu a nyní je bez práce. Sice už učila rok na jedné základní škole během studia, ale smlouva na dobu určitou jí skončila.

Podobné starosti nemají absolventi jen v Hlinsku a ve školství. Zaměstnavatelé celkově o mladé, vzdělané, ale nezkušené nyní moc nestojí.

Z říjnových čísel ministerstva práce a sociálních věcí vyplývá, že na jedno místo vhodné pro absolventy škol připadá více než osm uchazečů. To je největší studentský přetlak od začátku tisíciletí.

"Dnešní zaměstnavatel v době krize a kolísavosti trhu sází spíše na jistotu a z tohoto důvodu obsazuje svá místa zkušenými lidmi, kteří díky své praxi nepotřebují delší dobu na zapracování," potvrzuje Kateřina Sadílková, šéfka libereckého úřadu práce.

Podle průzkumu personální společnosti Touchdown sice 94 procent firem v dlouhodobém horizontu absolventy nabírá, ale zároveň počítají s tím, že jim příchod nezkušených zaměstnanců nadělá více starostí, než když naberou starší lidi.

Firmy na mladých oceňují často vysoké pracovní nasazení, schopnost přinášet nové neotřelé nápady i zdravou drzost. Mnohem delší je však seznam věcí, které firmám na absolventech vadí.

Mládí stále s velkými nároky

Za jednoznačný přínos firmě považuje čerstvě dostudované pracovníky 52 procent firem, hlavně jako perspektivu do budoucna. Zbytek dotázaných je více rozpačitý. Podnikům vadí zejména platové požadavky absolventů.

"Mladí ještě stále žijí v době dva roky zpět, zatímco firmy jsou už jinde. Minulé roky absolventy hodně rozmazlily a to dobíhá dodnes, firmy tak raději sáhnou po vyzrálé zkušenosti za stejné, ne-li nižší peníze," říká Barbora Tomšovská, ředitelka společnosti Touchdown.

Podle ní tomu nahrávají i současné hospodářské podmínky a situace jednotlivých firem. "Především výrobní podniky mají nyní časově omezené zakázky, které potřebují odbavit, nemohou čekat na absolventy, kteří se zapracovávají třeba celý rok," vysvětluje Tomšovská.

Častým problém pak bývají samotné schopnosti mladých.

Z průzkumu mezi padesátkou velkých tuzemských zaměstnavatelů vyplývá, že absolventům chybí hlavně profesní praxe a základní praktické dovednosti, stejně jako přehled z reálného světa jejich oboru.

"My se absolventům určitě nebráníme, ale často je problém v jejich kvalitě. Mnohdy jsou to lidé, kteří mají nějaký papír, za kterým nestojí žádné znalosti ani dovednosti," vypočítává Zdeněk Pelc, generální ředitel GZ Digital Média.

Zaměstnavatelé se bojí mladých i kvůli předchozím špatným zkušenostem. "To je slyšet z mnoha firem a mohu to potvrdit i z naší společnosti. Přijmete absolventa, kterého vyškolíte, dáte mu čas a on pak za rok dva odejde jinam. To jsou pro firmu vyhozené peníze," tvrdí Tomšovská.

Mizerného postavení absolventů si všiml před několika dny například Olomoucký kraj.

Ten se rozhodl podporovat firmy, které je zaměstnají, jednotlivá místa tak bude kraj dotovat. Tím chce zabránit odlivu vzdělané mládeže do Prahy či Brna.

V říjnu lidí bez práce ubylo

Celkový počet lidí bez práce se v říjnu snížil, spadl tak opět pod půlmilionovou hranici. Míra nezaměstnanosti se snížila o jednu desetinu, na 8,5 procenta. Na jásot je však zřejmě brzy.

"Ještě dobíhají některé sezonní práce, část lidí odchází před Vánocemi do řetězců, ale v listopadu a začátkem příštího roku čekáme další skokový růst počtu lidí bez práce," předpovídá Yvona Jungová, šéfka úřadu práce v Ostravě.

Podle analytiků je sice pozitivní, že už se zastavilo hromadné propouštění ve velkých firmách, ale není jisté, že v příštím roce nečeká podniky další taková vlna.

Co firmám vadí na absolventech?

- nulová či velmi malá praxe
- nesamostatnost
- nestabilita, často mění místo
- sebevědomí neodpovídá kvalitě práce
- špatné komunikační dovednosti
- nulový obraz o realitě (jak v byznysu, tak ve světě)
- vysoké finanční požadavky

Zdroj: Výzkum mezi padesátkou velkých tuzemských zaměstnavatelů, společnost Touchdown