Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Abú Zabí pomůže krachující Dubaji, celý dluh ale nepřevezme

  15:16aktualizováno  15:16
Emirát Abú Zabí se zapojí do krize v Dubaji a zváží, jakou pomoc sousednímu emirátu poskytne. Agentuře Reuters to řekl zástupce vlády v Abú Zabí. Vlivný emirát, v němž leží i hlavní město federace Spojené arabské emiráty, Dubaji zřejmě poskytne finanční podporu, všechny její dluhy ale asi nepřevezme.

Problémy Dubaje se splácením miliardových dluhů za developerské projekty by mohly vyústit v největší státní bankrot všech dob. Ilustrační foto. | foto: Zdeněk Šulek

"Podíváme se na závazky Dubaje a budeme k nim přistupovat případ od případu. Neznamená to, že Abú Zabí se zaručí za všechny jejich dluhy," řekl zástupce Abú Zabí, který si nepřál být jmenován.

Dubaji hrozí státní bankrot

Může světu přehradit cestu z krize

Krize v Dubaji se naplno projevila ve středu, kdy emirát sdělil, že chce odložit splátky dluhů společnosti Dubai World. Ta je jedním ze dvou klíčových podniků, které mají zásadní vliv na celou ekonomiku Dubaje. Finance této společnosti jsou do značné míry propojeny s financemi emirátu, což je hlavní důvod, proč toto oznámení vyvolalo otřesy na světových finančních trzích.

Selektivní pomoc firmám v síti polostátních subjektů, někdy označované jako "Dubai Inc.", namísto všeobecných záruk, pravděpodobně pobouří investory. Ti léta předpokládali, že konzervativní Abú Zabí poskytne svému emancipovanějšímu sousedovi záchrannou síť.

"Některé subjekty v Dubaji jsou komerční a polostátní. Abú Zabí si bude vybírat, kdy a kde poskytne pomoc," řekl zdroj. V sázce je především dluh v objemu 59 miliard dolarů (asi 1,04 bilionu Kč), který má holdingová společnost Dubai World a její developerská odnož Nakheel.

Ve společnosti Dubai World, a potažmo i v Nakheelu, má hlavní slovo vláda. Dubaj odložila splátku dluhů Nakheelu o šest měsíců a její šokující oznámení přišlo těsně předtím, než začalo delší období svátků.

Světem snad Dubaj neotřese

Světoví politici se snaží obavy z krize v Dubaji mírnit a tvrdí, že globální ekonomika se sice ještě nevymanila z hluboké krize, už se ale prý zotavila natolik, aby se s touto situací vypořádala.

Ke krizi v Dubaji se v minulých dnech vyjadřovalo několik lídrů, včetně britského premiéra Gordona Browna, francouzského ministerského předsedy Francoise Fillona, ruského premiéra Vladimira Putina či zástupců Evropské centrální banky.

Přestože světové finanční trhy na oznámení Dubaje nejprve reagovaly prudkým poklesem, v pátek už se některé burzy začaly zotavovat. Mezinárodní banky, které sídlí mimo Perský záliv, uvedly, že jejich pohledávky za Dubají jsou většinou v rozumných objemech.

Výraznější dopady na svou ekonomiku nečeká ani Indie, která má ve Spojených arabských emirátech řadu svých občanů. Ti posílají velkou část příjmů svým rodinám v Indii.

Rozvoj Dubaje do značné míry financovaly banky z Blízkého východu, velká část jich je z Abú Zabí. Bankéři z Abú Zabí uvedli, že minimálně 30 procent úvěrů, které jejich banky poskytly, byly pro firmy z Dubaje. Investoři si proto ani tak nelámou hlavu tím, zda Abú Zabí Dubaji pomůže, ale kdy a jakou formou tak učiní.

Dubaj i Abú Zabí jsou součástí Spojených arabských emirátů, federace sedmi emirátů. Každý z nich má vlastní vládnoucí rodinu, kdy řada z jejích členů má značné podnikatelské zájmy. Dubaji vládne rodina Maktúmových. SAE jsou třetím největším vývozcem ropy na světě, většina suroviny se nachází na území emirátu Abú Zabí.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Chmel v pivu je zbytečný. Stačí máta a bazalka, tvrdí američtí vědci

Chmel. Ilustrační snímek.

Světoví pivovarníci překvapili už mnohokrát. Vyráběli zelené pivo, mok z tvrdého chleba, i pivo silné jako absint....

Rusové perou peníze skrz skotské firmy, tvrdí labouristé a žádají nápravu

Nová britská jednolibrová mince. (28. března 2017)

Britská Labouristická strana vyzvala vládu, aby zasáhla proti tisícovkám firem se sídlem ve Skotsku, které jsou...

Najdete na iDNES.cz