Adrenalinové sporty: dejte pozor na pojištění

aktualizováno 
Chcete si cvičně skočit padákem, proletět korytem řeky v raftovém člunu nebo se v poloze netopýra pohupovat na laně nad hladinou řeky či rybníka? Žádný problém.

Čekají vás nevšední zážitky, ale také nemalá finanční vydání. Jaká? Záleží na výběru sportu i na tom, zda si jej chcete jen vyzkoušet, nebo se mu dál věnovat. Pak je nutné počítat také s nákupem vybavení, kursovným na získání licence k jeho provozování.

Jeden tandemový skok na padákovém kluzáku přijde na pár set korun, výcvik paraglidingu se získáním základní licence na čtyři až sedm tisíc korun a nové kompletní vybavení na více než padesát tisíc korun.

Splnit si sen o Ikarovi či poznat pocity automobilového závodníka je snadné. A těch, kteří nabízejí nevšední adrenalinové zážitky, je čím dál víc. Nehovoří však už o tom, že sportování je v řadě případů na vlastní nebezpečí zájemce. Přitom adrenalinové sporty a hazard, to je téměř rovnice.

Právě proto se pojišťovny do individuálního pojištění adrenalinových sportů příliš nehrnou a běžné úrazové pojistky se na některé z těchto sportů nevztahují. Najít pojišťovnu, která uzavře pojistku na vysokohorskou turistiku, potápění či rafting, není problém, horší je to s dalšími adrenalinovými sporty.

"Seskok padákem či let balonem lze krátkodobě připojistit, ale paragliding a bungee-jumping ne," potvrzuje Dagmar Koutská z tiskového oddělení České pojišťovny. Některé ústavy jsou ochotny pojistit individuálně jen sportování v zahraničí.

"V tuzemsku individuálně tyto sporty nepojišťujeme, na to by měli myslet organizátoři, s těmi pojistku uzavřeme," vysvětluje tisková mluvčí pojišťovny Generali Martina Kurfirstová. Zároveň však upozorňuje na to, že by se lidé měli předem zajímat o to, jaké pojištění má organizátor uzavřené.

"Mělo by to být nejen úrazové pojištění, ale určitě také pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou třetí osobě." Někteří organizátoři však účastníky adrenalinových sportů pojišťují nedostatečně, jiní vůbec ne. Odpovědnosti v případě úrazu se zbavují tím, že je nechají podepsat potvrzení, že sportují na vlastní nebezpečí.

"Zejména u jednorázových aktivit, jako je bungee jumping, organizátoři podle našich zkušeností nepřebírají odpovědnost a lidé je pak podnikají většinou bez pojištění," upozorňuje tiskový mluvčí Komerční pojišťovny Zdeněk Smetana.

Ceny pojistek přitom nejsou vysoké a závisí na typu sportu i obtížnosti sportování. Za desetidenní připojištění riskantních sportovních aktivit v zahraničí zaplatí zájemce například v Evropské cestovní pojišťovně 950 korun, úrazové pojištění pro jednorázový let balonem v tuzemsku stojí u České pojišťovny 129 korun.

Důležité je předem prostudovat podrobně pojistné podmínky."Nevěřte jen slovům pracovníků za přepážkami," radí Václav Nádvorník, který v domnění, že je pojištěn na vysokohorskou turistiku odjel loni do Alp. Teprve po návratu jsem zjistil, že se pojistka nevztahovala na výstupy ve výškách nad tři tisíce metrů, mimo značené cesty a bez profesionálního vůdce."

Nejen kvůli pojištění, ale i z dalších důvodů se vyplatí zjistit předem co nejvíce informací o organizátorech adrenalinového dobrodružství. Podstatné mohou být cenové rozdíly za stejnou aktivitu, ale jen cena by o výběru organizátora rozhodovat neměla. Důležité je vědět, jaké mají zkušenosti, vybavení a instruktory.

Například při sjíždění divokých řek, organizovaném tuzemskými cestovními kancelářemi, nemusí mít na rozdíl od Rakouska průvodci zatím žádné osvědčení o tom, že rafting ovládají.

Kolik zaplatíte za adrenalinové opojení?

* hodinový let balonem od 3500 korun
* tandemový seskok padákem od 2900 korun
* bungee jumping od 600 korun
* tandemový let na závěsném kluzáku od 1000 korun
* túra na ledovci v Alpách s průvodcem od 4000 korun
* jednodenní sjetí dravé řeky v Česku od 300 korun

Autoři:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Med z biofarmy měl být z EU, rozbor ukázal na zámoří

Falešný med Včelařství Thomayer.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce nařídili stáhnout z regálů med od rodinné farmy Včelařství...

Najdete na iDNES.cz