Dopravci posilují spoje. Češi míří i na adventní trhy ve Vídni či Drážďanech

  14:59aktualizováno  14:59
Přeplněné vlaky a autobusy k předvánočnímu času patří stejně jako světýlka a adventní věnce. Tuzemští dopravci proto posilují své spoje, některé z nich jsou totiž zcela vyprodané. Kromě spojů s hlavním městem v rámci Česka bude stejně jako loni nejvíce vytížená trať mezi Prahou a Vídní či Drážďany.

Jako každý rok i letos Češi zamíří na adventní trhy také do zahraničí. Kromě Vídně očekávají čeští dopravci velký zájem také o německé Drážďany. „První sobotní vlakový spoj z Prahy a Brna do Vídně je už nyní zcela vyprodán. Podobně je tomu i v opačném směru ve večerních hodinách,“ informuje tisková zpráva společnosti RegioJet.

Fotogalerie

Některé vybrané spoje společnost v předvánočním období posiluje, a to jak ve vlakové tak autobusové dopravě. Týká se to například spojů mezi Prahou a Ostravskem či Košicemi, dále dopravy do Berlína, Drážďan a Budapešti.

České dráhy (ČD) očekávají zvyšující se zájem zejména o vnitrostátní spoje s Prahou. Ze zahraničních spojů, které společnost provozuje ve spolupráci se zahraničními partnery, jsou oblíbenými destinacemi Drážďany, Vídeň, Řezno a Bratislava. „Vyprodány jsou autovlaky (vlaky, které spolu s cestujícími přepravují i jejich vozidlo, pozn. red.), lůžkové a lehátkové vozy z Prahy do Košic,“ přibližuje Petr Šťáhlavský, tiskový mluvčí ČD.

Trať mezi Košicemi a Prahou posilují České dráhy o noční expresy Bohemia, mezi Ústím nad Labem a Drážďany vypravuje společnost speciální vlak - Vánoční kometu. „Vyprodány jsou i spoje SC Pendolino Košičan z Prahy do Košic. Větší počet volných míst je jen u nočních vlaků,“ říká Šťáhlavský a doporučuje včasnou rezervaci.

Adventní trhy

Praha: 
1. 12 – 6. 1. 2019

Brno:
23. 11 – 23. 12. 2018 

Olomouc:
23. 11 – 24. 12. 2018

Český Krumlov:
30. 12 – 6. 1. 2019

Karlovy Vary:
1. 12 – 6. 1. 2019

Drážďany:
28. 11 – 24. 12. 2018

Bratislava:
23. 11 – 24. 12. 2018

Budapešť:
9. 11 – 1. 1. 2019

Krakov:
30. 11 – 26. 12. 2018

Mnichov:
26. 11 – 24. 12. 2018

Norimberk: 
30. 11 – 24. 12. 2018

Berlín:
26. 11 – 31. 12. 2018

Štrasburk: 
23. 11 – 30. 12. 2018

Paříž:
1. 12 – 6. 1. 2019

Nezahálet s nákupem jízdenek doporučuje i mluvčí společnosti Leo Express Emil Sedlařík, a to nejen kvůli omezenému počtu míst, ale také kvůli ceně. „Čím dříve si jízdenku cestující koupí, tím bude levnější,“ podotýká. Posílení spojů společnost neplánuje, rozšiřuje ale řady palubního personálu a nabízí možnost nákupu vánočních dárků přímo ve vlaku. 

„Jedná se o Ponožky od babičky. Celý výtěžek z jejich prodeje jde na pomoc samotným pletařkám,“ dodává Sedlařík.

Před Vánoci i po nich je u Leo Expressu nejvytíženější trať Praha - Olomouc - Ostrava. Velmi žádané jsou také spoje do Drážďan a letos mohou cestující vyrazit také na trhy do polského Krakova. 

Kvůli adventním trhům a návštěvám příbuzných zaznamenala příval cestujících také společnost Arriva. A to hlavně na trase mezi Prahou a slovenskou Nitrou. „Již loni jsme na této trase ztrojili jednotku, to znamená, že jsme spojili tři vlaky a dosáhli tak kapacity 400 míst,“ komentuje mluvčí společnosti Roman Herden. Letos se Arriva chystá jednat až podle zájmu o rezervaci jízdenek.

Do Teplic každou hodinu

Se zvyšujícím se počtem cestujících počítají i autobusoví dopravci. Společnost FlixBus podle tiskové zprávy ČTK počítala s větším počtem zákazníků už při sestavování jízdního řádu. Další posílení dopravy tedy zatím neplánuje. 

Společnost Arriva bude přidávat autobusové spoje podle potřeby. Očekává ale, že největší nával cestujících bude v týdnu před Štědrým dnem, konkrétně od čtvrtka do neděle 23. prosince. „Expresní autobusy mezi Teplicemi a Prahou budou o adventních víkendech jezdit téměř každou hodinu, přidáváme dva spoje každý den ve směru jak do Prahy, tak z Prahy,“ přibližuje pro iDNES.cz mluvčí společnosti Roman Herden.

Některé víkendové spoje bývají během adventu vyprodány i několik dní dopředu. Podle mluvčí společnosti  FlixBus Martiny Čmielové roste i popularita cest do dalších destinací s tradičními adventními trhy, kam FlixBus poskytuje přímé linky z Česka. Jde například o Bratislavu, Budapešť, Mnichov nebo Krakov. 

Autor:

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Podpis smlouvy s CzechTollem byl v pořádku. Úřad podržel Ťoka

Ilustrační snímek

Ministerstvo dopravy nepochybilo při podpisu smlouvy na další provoz mýtného systému se společností CzechToll. Uvedl to...

Stávka v Německu zastavila dálkové vlaky, zasáhla i spojení s Českem

Prázdná tabule s odjezdy vlaků na nádraží v Kolíně nad Rýnem.

V celém Německu se v pondělí ráno zastavila dálková železniční doprava. O tomto kroku, který vedl i ke zrušení několika...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Najdete na iDNES.cz