Advokáti: Zdražení stavby kvůli inflaci musí být ve smlouvě

  15:54aktualizováno  11. července 13:59
Lidé, kteří si kupují nové bydlení, často podepisují jednostranné, nekorektní smlouvy, které obsahují i neplatné části. Vyplývá to z analýzy, kterou nechala zpracovat advokátní kancelář Ambruz & Dark. K jakým prohřeškům nejčastěji dochází a jak se jich vyvarovat, radí autoři analýzy.

Advokáti Michal Hrnčíř a Petr Novotný z Ambruz & Dark. | foto: David VotrubaiDNES.cz

Advokáti Michal Hrnčíř a Petr Novotný z Ambruz & Dark považují za jedno z největších rizik to, že lidé musí zaplatit celý byt nebo jeho většinu předtím, než je na ně přepsán v katastru nemovitostí.

Z analýzy vyplynulo, že nevyváženost smluv v neprospěch spotřebitele je dlouhodobě neřešený problém, a to jak pro spotřebitele, tak pro developery. "Touto problematikou se zabývají též sdružení na ochranu spotřebitele," uvedli advokáti v on-line rozhovoru.

Jeden ze čtenářů iDNES.cz se například zajímal o to, jestli developer, po uzavření smlouvy o dílo na stavbu rodinného domu může dodatečně navýšit jeho cenu kvůli inflaci nebo zdražení stavebního materiálu.

. Odpovědi čtěte zde

Podle advokátů je to možné jen v případě, že budou tyto položky součástí smlouvy. "Pokud smlouva o dílo stanoví cenu díla jako pevnou částku, obecně developer nemůže požadovat její navýšení. Termín dokončení díla lze sjednat jakkoli, pokud je termín dostatečně určitý. Problém může vzniknout, pokud stavební povolení nebylo doposud vydáno," vysvětlili odborníci.

Další dotaz směřoval k případu, kdy developer ve smlouvě sám určí správce nemovitosti (společenství vlastníků). "Toto je častý problém smluv uzavíraných s developery a řešení této problematiky je více. Uvedený příklad nemusí představovat riziko za předpokladu, že vztah se správcem je vyvážený a správně smluvně zajištěn," odpověděli právníci.

Jiný čtenář se ptal, co si myslet o firmě, která na každý projekt zakládá nové s.r.o. Dozvěděl se, že je to v celosvětovém měřítku normální praxe, která nepředstavuje riziko.

Advokáti zanalyzovali standardní smlouvy jedenácti velkých stavitelů v tuzemsku. Část chyb se podle studie opakuje u většiny firem. Podle Hrnčíře jsou závěry analýzy překvapující. "Hlavně to, že tento stav trvá dlouho a nikdo ho neřeší," vysvětlil.

Autoři: ,

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Třináctý plat letos dostane rekordní počet lidí, odhalil průzkum

Ilustrační snímek

V letošním roce dostane třináctý plat nebo odměnu téměř každý šestý zaměstnanec soukromých firem. Vyplývá to z průzkumu...

Pokud Češi nezačnou víc třídit, sběr odpadů se zdraží, říká ministerstvo

Skládka Celio na Mostecku, kde pomáhají vězni.

Skládek už máme dost, budeme víc recyklovat a zbylým odpadem alespoň topit, plánuje ministerstvo životního prostředí....

Prémie za doměřené daně. Úředníci finanční správy berou odměny za přísnost

Ilustrační snímek

Finanční úřady vykazují za letošní rok zhruba 1900 vyplacených odměn vázaných na výši takzvané daňové doměrky. Tyto...

Najdete na iDNES.cz