Aerolinky dostávají první pomoc

Americké letecké společnosti dostaly od vlády první stamiliony dolarů, které je mají udržet při životě. V USA by pomoc měla dosáhnout celkem 15 miliard dolarů. Z toho pět miliard jsou peníze v hotovosti, jež mají dopravcům pomoci pokračovat v provozu i po teroristických útocích, kvůli nimž dramaticky klesla poptávky a prudce stouply výdaje na bezpečnost.

Společnost American West, která uvažovala o prohlášení bankrotu, nyní dostala první polovinu ze slíbené dotace 120 milionů dolarů. "Okamžitá hrozba bankrotu je zažehnána," potvrdil mluvčí American West.

Podobně se zlepší i situace ostatních leteckých společností v USA. A to i přesto, že tyto firmy doufaly, že v první splátce obdrží až 80 procent z celkově přislíbené pomoci. Ta má být rozdělena jednotlivým firmám podle jejich velikosti a významu. Kdy na jejich konta dorazí zbytek peněz, zatím podle amerického ministerstva dopravy není rozhodnuto.

Problémy mají i evropské aerolinky
Ve velkých problémech se ocitly i evropské aerolinky, přestože se jich útok teroristů přímo netýkal. I ony se však musí potýkat s menší chutí lidí cestovat letadlem.
Orgány Evropské unie však zatím - na rozdíl od USA - přímou finanční injekci odmítají.

Považují ji totiž za nepřípustnou formu státní podpory. Některé členské státy se však zřejmě pokusí tento názor zvrátit. Například italská vláda chtěla svému přepravci Alitalia poskytnout až 190 milionů dolarů včetně odpuštění daně z přidané hodnoty z prodeje letenek. Podobně zatím čeká i nizozemská vláda, která chce otázku pomoci navrhnout v unii k projednávání.

British Airways mají ztráty kolem 70 milionů dolarů
I v jiných evropských zemích se aerolinky ocitly v potížích. Problémy mají například British Airways, pro něž byly velkým zdrojem příjmů transatlantické lety z Londýna do USA. Aerolinky British Airways zaznamenaly jen za dva týdny po atentátech ztráty v celkové výši okolo 70 milionů dolarů.

V rámci úsporných opatření přijde o práci sedm tisíc zaměstnanců a manažerům budou zkráceny platy o 10 až 15 procent. Výkonný ředitel společnosti Rod Eddington šel příkladem a snížil si plat o téměř 60 tisíc dolarů. Předseda představenstva British Airways Lord Marshall souhlasil se snížením své mzdy ve výši 370 tisíc dolarů na polovinu.

Swissair jedná o přežití
O přežití nyní horečně jedná švýcarský Swissair, jenž se domáhá pomoci od vlády. Firma totiž nemá peníze na splacení některých dluhů. "Bez pomoci vlády to nezvládneme," varoval o víkendu mluvčí Swissairu Rainer Meier. Včera večer však do hry vstoupily švýcarské banky UBS a CSFB se slibem udržet národního dopravce v chodu.

Ozdravné kroky podniká také německá Lufthansa. Ta sníží počet letů do USA, vyřadí z provozu 28 letadel a od zákazníků bude vybírat příplatek osm dolarů ke každé letence, aby pokryla zvýšené náklady na bezpečnost.

O pomoci aerolinkám rozhodla minulý týden také česká vláda, která slíbila ČSA hradit škody, jež nebudou kryty pojišťovnami.