Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aféra Volkswagen otřásá Německem

  9:04aktualizováno  9:04
Sex a zakázky. Obojí bylo ve Volkswagenu k mání za peníze. Propletené případy korupce a prostitutek v německém Volkswagenu, do kterých je zapojena skrze bývalého špičkového manažera v Česku i Škoda, přerostly hranice automobilky a skandál už nahlodává politické dění v Německu, ale i ve vzdálenější Indii.
Volkswagen - (c) profimedia.cz/corbis

Volkswagen - (c) profimedia.cz/corbis - Volkswagen - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Série odhalení se spustila poté, co byl minulý měsíc vyhozen personální šéf Škody Auto Helmut Schuster. Firma jej odvolala, aniž uvedla jakýkoli oficiální důvod pro svůj krok. Až později se ukázalo, že Helmut Schuster byl obviněn z toho, že měl brát úplatky od dodavatelů automobilky. Teď je vyšetřován v Německu ze zpronevěry.

"Není vyloučeno, že vyslechneme také české členy vrcholných orgánů společnosti Škoda Auto," řekl časopisu Týden Klaus Ziehe, německý státní zástupce vyšetřující zpronevěru ve VW.

Vedení Škody jakékoliv pochybení odmítá, popřípadě nechce vyšetřování komentovat. Ani bývalý výkonný šéf, nyní šéf dozorčí rady Vratislav Kulhánek nemá podle časopisu Týden tušení, jak mohl jeho kolega z vedení tunelovat firemní kasu. Na volné místo personálního šéfa však má podle něj nyní zasednout Čech.

"V Německu s tím už souhlasili," uvedl Vratislav Kulhánek.

S Českem propuštěného manažera Schustera pojila i herečka Kateřina Brožová, podle německého tisku a bulvárních fotografů manažerova bývalá přítelkyně. Její fotku z titulní strany Playboye, kde pózuje spoře oděná, tematicky k dokreslení aféry využily i britské Sunday Times.

Schuster a další manažeři v Německu jsou obviněni, že vytvořili důmyslnou síť fiktivních firem, které využívali k vlastnímu prospěchu.

Schuster například založil v Indii podnik Vashista Wahan, jehož cílem byla stavba nové továrny pro VW. Tamní vláda do firmy vložila dva miliony eur. "Nyní je jasné, že Schuster oklamal mou vládu," řekl agentuře Reuters premiér indického kabinetu Rajasekhar Reddy.

Tamní vláda teď vyšetřuje, kam skutečně její peníze zmizely.

Příští týden se dokonce do Německa chystá indická vládní delegace, aby zjistila, jestli se nějaká automobilka vůbec bude stavět. Samostatné vyšetřování běží i v Německu a samozřejmě i ve Volkswagenu.

Auditorská společnost KPMG vydá předběžnou zprávu o výsledku zkoumání tento pátek.

Úplatky i pro odbory
Fiktivní firmy založené německými manažery nejsou jediným prohřeškem, který vychází najevo. Do kauzy úplatků jsou zapleteny i odbory. Jejich předák ve Volkswagenu Klaus Volkert už také kvůli obvinění z braní úplatků rezignoval.

Týdeník Economist v této souvislosti napsal, že vinen je i celý německý systém propojující odbory s firmou. Když má společnost v Německu více než dva tisíce zaměstnanců, musí být alespoň polovina dozorčí rady složena z odborů či přímo z pracovníků firmy.

Manažeři velkých německých firem se tak musí hodně činit, aby si odbory nerozzlobili při schvalování klíčových rozhodnutí. Někteří šéfové ve Volkswagenu se činili tak, že výměnou za hlasy v dozorčí radě odborářům zajišťovali kromě akcií v některých firmách i placené společnice. Podle německých médií platil například Volkswagen lety přes Atlantik první třídou Brazilce Adrianě Barrosové. Ta tvrdí, že jim podávala konzultace v reklamě.

Políček vládě
Příjemné konzultace ona a další dívky nedělaly pouze odborářům.

Do skandálu se připletl i otec německé sociální reformy Peter Hartz, blízký spolupracovník německého kancléře Gerharda Schrödera. Hartz pracoval ve Volkswagenu jako personální šéf a nabídl svou rezignaci, kterou VW přijal.

Pro nynější německou vládu je to nepříjemná zpráva, která může v blížících se volbách v září nahrát opoziční straně křesťanských demokratů. Hartz je autorem nepopulární, ale nutné reformy pracovního trhu.

Zahrnovala například škrty v sociálních dávkách pro dlouhodobě nezaměstnané. Reforma byla natolik spojena s jeho osobou, že dokonce nesla jeho jméno. Hartz obvinění, že by se účastnil uplácení odborářů, odmítá. Rezignoval podle svých slov proto, aby dál neškodil firmě, za jejíž reputaci cítí odpovědnost.

Německé bulvární deníky ho však uniknout nenechaly. Na stránkách Bildu se objevilo před týdnem svědectví další brazilské společnice, Joselie R. Ta na dvanácti fotkách manažerů Volkswagenu identifikovala jednoho ze svých klientů. "Oh, to je můj Peter. Vždycky to byl takový tajnůstkář a nechtěl mi o sobě více říct," uvedla Joselia. Hartz i Volkswagen odmítli cokoliv komentovat.

Taková obvinění nicméně Schröderově straně na popularitě nepřidají. Podle posledních průzkumů jej podporuje 27 procent lidí, zatímco jeho konkurentku a šéfku CDU Angelu Merkelovou 44 procent lidí.

Merkelová se navíc podle Sunday Times bude snažit nynějších skandálů využít. Ve svém programu tak mimo jiné navrhuje oslabit vliv odborů. Podle ní odbory vyjednávající o platech, délce pracovní doby či dovolené ekonomice a zaměstnancům spíš škodí, než prospívají.

Aféra Volkswagen opozici slouží jako dobrý důkazní materiál. Klíčovým akcionářem je zde saská vláda a sociální demokraté jej dosud vyzdvihovali jako krásný příklad sociálního smíru.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Najdete na iDNES.cz