Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Rusko chce nahradit vepřové z Evropské unie masem z USA a Argentiny

  • 33
Rusko chce příští měsíc obnovit dovoz vepřového masa ze Spojených států a z Brazílie, aby tak nahradilo chybějící dodávky z Evropské unie. Oznámila to podle agentury Reuters ruská veterinární a hygienická služba.

Rusko nedávno fakticky zastavilo import vepřového z EU poté, co byly v Litvě v lednu nalezeny uhynulé dva kusy divočáků s nákazou afrického moru prasat. To vyvolalo kritiku ze strany Bruselu.

Evropská komise nyní zvažuje, že případ postoupí před Světovou obchodní organizaci. Eurokomisař pro zdraví Tonio Borg nedávno Rusko obvinil, že proti africkému moru prasat nedostatečně bojuje, a umožňuje tak, aby se nemoc přes Bělorusko dostala do Evropy. V Rusku bylo podle Evropské komise za poslední období zaznamenáno okolo šesti stovek případů výskytu afrického moru prasat a virus zachycený v Litvě se do země dostal z Běloruska, jak ukázaly laboratorní testy.

Rusko se prasečího moru bojí víc než růstových hormonů

Rusko zakázalo většinu dovozu vepřového z USA a Kanady začátkem loňského roku kvůli obavám, že by maso mohlo obsahovat růstový stimulant ractopamin. Ten se přidává do krmných směsí k urychlení růstu svalové hmoty. V některých zemích je zakázán kvůli obavám, že jeho zbytky mohou zůstat v mase a způsobit zdravotní problémy. Dodávky vepřového z Brazílie ruské úřady omezily v roce 2011 kvůli pochybnostem ohledně systému kontroly bezpečnosti.

Africký prasečí mor

Africký mor je vysoce nebezpečný pro divoká i domácí prasata a zatím proti němu neexistuje protilátka. Pro člověka nebezpečný není. V případě zavlečení nákazy na domácí zvířata musí být postižené kusy utraceny. Oblast nálezu je navíc nutné uzavřít a zastavit obchod s vepřovým a masnými produkty z něj.

Jak mají chovatelé zabezpečit chovy

Farmáři mají zamezit kontaktu s divokými prasaty, používat podestýlku a materiál ze zdrojů, které jsou zabezpečeny před kontaktem s volně žijícími zvířaty a dodržovat zákaz zkrmování kuchyňských odpadů.

Myslivci musejí u ulovených zvířat sledovat, zda se se u nich neprojevily příznaky onemocnění (malátnost, těžké dýchání, odmítání potravy, krvavý průjem, zvracení, cyanotická kůže, výrazné zvětšení sleziny v mízních uzlinách, ledvinách a dalších vnitřních orgánech. Vzorky z nalezených uhynulých divočáků musejí myslivci odesílat na vyšetření do státních veterinárních ústavů.

Zdroj: SVS

"Umožníme dodávky firmám, které se zaručí, že nepoužívají ractopamin," uvedl mluvčí VPSS Alexej Alexejenko. Dodal, že seznam těchto firem zatím nebyl schválen. Rusko plánuje také letos obnovit dovoz z Kanady. Nejprve se však musí uskutečnit inspekce ruské veterinární služby a její termín nebyl zatím stanoven.

Rusko má na celkovém vývozu vepřového z Evropské unie zhruba čtvrtinový podíl. Podle údajů celního úřadu Rusko dovezlo loni ze zemí mimo Společenství nezávislých států 1,2 milionu tun červeného masa v hodnotě 4,6 miliardy dolarů(91,7 miliardy Kč). Mezi červené maso patří hovězí, vepřové, jehněčí a zvěřina.

Čeští veterináři varují farmáře před stykem s divočáky

Podle české Státní veterinární správy (SVS) byly v posledních dnech diagnostikovány dva případy onemocnění divokých prasat při severovýchodních hranicích Polska, při hranicích s Litvou a Běloruskem. Klasický mor prasat se přitom v Česku neobjevil 20 let.

SVS proto apeluje na chovatele, aby respektovali zásady bezpečného chovu (hlavně zamezit kontaktu s divokými prasaty) jinak by hrozily razantní opatření - uzavření chovů a jejich likvidace. "To vše by znamenalo velké ztráty pro chovatele a byla by to i velká zátěž pro státní rozpočet," upozorňuje mluvčí SVS Josef Duben.

,