(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Nákaza prasat do Německa nedorazila i díky českým opatřením, řekl ministr

  • 3
Nákaza afrického moru prasat se v Německu nerozšířila i díky českým opatřením. Po pátečním jednání s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou to uvedl jeho německý kolega Christian Schmidt.

Podle Jurečky dělá Česká republika vše pro to, aby se nákaza afrického moru prasat, která se vyskytla na Zlínsku, dále nešířila.

Všechna zastřelená divoká prasata jsou v Německu na nákazu testována. „Chceme využít zkušeností z ČR, chceme se z nich poučit a proto bude pokračovat spolupráce ČR a Německa v rámci společné pracovní skupiny,“ dodal německý ministr. Příští měsíc například přijedou čeští experti do Berlína, kde budou obě strany jednat o možnostech spolupráce.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína (psali jsme zde). Z doposud nalezených 181 uhynulých divokých prasat prokázaly testy přítomnost viru v 97 případech. Chorobu přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná.

Přestože tento týden ve Zlínském kraji stav nebezpečí v souvislosti s africkým morem prasat skončil, všechna opatření vydaná krajem i Státní veterinární správou zůstávají v platnosti. Do ohniska nákazy tak i nadále platí zákaz vstupu, pravidelně se doplňují pachové ohradníky, v provozu zůstávají i elektrické.

Některé dříve zakázané způsoby lovu jsou kvůli snaze o snížení celkového počtu černé zvěře povoleny na celém území ČR mimo zamořené oblasti. Probíhají také kontroly v chovech domácích prasat. Dosud jich bylo zkontrolováno 309, v sedmi chovech inspektoři zjistili pochybení v biologické bezpečnosti.

Ministerstvo zemědělství proplácí náklady na neškodné odstranění prasat ulovených v oblasti s intenzivním odlovem. Jde o území kolem okresu Zlín po státní hranice se Slovenskem a Rakouskem a dálnici D1. Jde například o náklady na pořízení kafilerních boxů, dezinfekčních prostředků a pracovních a ochranných pomůcek. Resort také odškodní zemědělce, kteří nemohli kvůli epidemii sklízet plodiny, aby měla divoká prasata dostatek potravy a nepřecházela jinam.

Na Zlínsku ve středu skončil stav nebezpečí trvající předchozích 30 dní kvůli nákaze divočáků africkým morem prasat. Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) ho vyhlásil na konci července. Nadále však platí zákaz vstupu do lesů a polí v oblasti nákazy a zachování pachových a elektrických ohradníků kolem ní. Jde o opatření krajské veterinární správy pro Zlínský kraj.

Stav nebezpečí vyhlásil zlínský hejtman na katastrálním území obcí Březová, Fryšták, Hrobice, Hvozdná, Lípa, Lukov, Ostrata, Slušovice, Veselá, Zlín a Želechovice nad Dřevnicí. Mimořádný stav měl umožnit zamořené území lépe chránit a zabránit tomu, aby se nakažení divočáci dostali mimo ohnisko nákazy. Zároveň měl divokým prasatům z okolí zabránit vstupu do zasažené oblasti.

Zamořená oblast na Zlínsku je rozdělena na dvě zóny, zelenou s nižším rizikem, a vysoce rizikovou červenou zónu. V červené zóně ohraničené pachovými a elektrickými ohradníky platí zákaz lovu veškeré zvěře s výjimkou divokých prasat, ta je možné lovit výhradně prostřednictvím odchytových klecí. Do celé této oblasti je zakázaný vstup veřejnosti. V zelené zóně, tedy území okresu Zlín mimo červenou zónu, je povolený odstřel divokých prasat výhradně proškolenými lovci.