Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trump se pere se světem, Afrika se směje. Kontinent chce být bezcelní

  5:54aktualizováno  5:54
Zatímco se mezi USA a Čínou schyluje k obchodní válce, afričtí vůdci pracují na dohodě o vytvoření kontinentální zóny volného obchodu. Smlouva začala vznikat v roce 2015 a měla být uzavřena minulý rok. Protože ji však ještě nepodepsalo 9 z 55 afrických zemí, posunuli Afričané termín vytvoření jednotného trhu na rok 2020.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Getty Images

Příznivci volného trhu doufají, že otevřením obchodního bloku zajistí kontinentu hrubý domácí produkt ve výši tří bilionů dolarů (přibližně 64 bilionů korun).

Jako první dohodu o volném obchodu 10. května 2018 ratifikovaly Keňa a Ghana. Aby smlouva platila, musí tak učinit minimálně 22 členských zemí, informuje server Bloomberg. Od projektu si Africká unie slibuje odstranění tarifů na 90 procent zboží a vytvoření jediného kontinentálního trhu s volným pohybem podnikatelů. 

V současné době je obchod mezi jednotlivými africkými státy minimální. Uvnitř kontinentu probíhá jen přibližně 16 procent z celkového obchodu, mnohem častější je vývoz. Podle Hospodářské komise OSN pro Afriku by dohoda tuto hodnotu mohla zdvojnásobit.

Dohody o volném obchodu v Africe však existují už osmdesát let, uzavírají je  mezi sebou různé komunity. Ty bývají seskupeny podle regionů. Jenže některé země patří k více než jednomu bloku, a tak se dohody vzájemně překrývají. „Nová kontinentální smlouva by měla pravidla a normy harmonizovat. To by obchodování mezi jednotlivými skupinkami nejprve usnadnilo a nakonec sloučilo pod jednu zastřešující dohodu,“ píše Bloomberg.

Keňa bude prosperovat

Ze smlouvy by podle společnosti Moody´s Investor Service, která provádí mezinárodní finanční výzkumy, nejvíce těžily země, jako je například Keňa. Tedy ty členské státy, které disponují většími výrobními základnami, lepšími silničními sítěmi, železnicemi a přístavy. Nedostačující infrastruktura a chybějící celní bariéry v některých zemích budou rozvoj obchodu naopak omezovat.

Z původního plánu ukončit jednání o zóně obchodu do roku 2017 sešlo z mnoha důvodů. Vyjednávání celních sazeb probíhalo pomalu. Dlouho také trvalo, než se země shodly na pravidlech, která se týkala původu vyráběného zboží. A mnohdy chyběla i politická vůle některých zemí. 

Vytvoření zóny volného obchodu proto Afričané posunuli na rok 2020. To je téměř deset let poté, co o vizi Africká unie začala spekulovat. Proces však může trvat i déle. Doposud totiž nenabyla účinnosti ani dohoda o tripartitní zóně volného obchodu, která má spojit trh pro oblast východní a jižní Afriky.

Autor:


Témata: Afrika, clo, dohoda, Volný trh

Nejčtenější

Nová dálnice obkrouží Česko po obvodu a spojí krajská města, plánuje stát

Propojení krajských měst dálnicemi, rychlostními silnicemi, a silnicemi I.tříd

Stovky kilometrů nových dálnic mají spojit krajská města. Na rozdíl od dnešní sítě, která často končí nebo začíná v...

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

Tvrdík lže, místo peněz dává předběžná opatření, vzkázal Tkáč z J&T

Generální ředitel finanční skupiny J&T Patrik Tkáč

Spolumajitel J&T banky Patrik Tkáč veřejně uvedl, že někdejší člen představenstva CEFC Europe Jaroslav Tvrdík „klame.“...

Místo peněz rum? Američané si utahují z Česka kvůli splátce komunistického dluhu

Kubánský rum Ron.

Američtí filmaři si vystřelili z České republiky ohledně vyjednávání ministerstva financí o možném splácení kubánského...

Další z rubriky

Americký startup sestrojí do roku 2022 stovku letadel s hybridním pohonem

Zunum JetSuite by se měl stát prvním letadlem s hybridními elektrickými motory.

Americký výrobce letadel Zunum Aero má ambiciózní plán započít novou éru létání na krátké vzdálenosti. Do roku 2022...

Každá pátá kryptoměna může být falešná. I tak je investoři zběsile kupují

(Ilustrační snímek)

V posledních dvou letech využívá řada firem nového a kontroverzního způsobu, jak si opatřit kapitál – vytvoří digitální...

Světoví miliardáři budou brzy vlastnit majetek v hodnotě 10 bilionů dolarů

Jeff Bezos před raketou New Shepard

Světoví dolaroví miliardáři vlastnili v roce 2017 majetek v hodnotě rekordních 9,2 bilionu dolarů. V porovnání s...

Najdete na iDNES.cz