Trump se pere se světem, Afrika se směje. Kontinent chce být bezcelní

  5:54aktualizováno  5:54
Zatímco se mezi USA a Čínou schyluje k obchodní válce, afričtí vůdci pracují na dohodě o vytvoření kontinentální zóny volného obchodu. Smlouva začala vznikat v roce 2015 a měla být uzavřena minulý rok. Protože ji však ještě nepodepsalo 9 z 55 afrických zemí, posunuli Afričané termín vytvoření jednotného trhu na rok 2020.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Getty Images

Příznivci volného trhu doufají, že otevřením obchodního bloku zajistí kontinentu hrubý domácí produkt ve výši tří bilionů dolarů (přibližně 64 bilionů korun).

Jako první dohodu o volném obchodu 10. května 2018 ratifikovaly Keňa a Ghana. Aby smlouva platila, musí tak učinit minimálně 22 členských zemí, informuje server Bloomberg. Od projektu si Africká unie slibuje odstranění tarifů na 90 procent zboží a vytvoření jediného kontinentálního trhu s volným pohybem podnikatelů. 

V současné době je obchod mezi jednotlivými africkými státy minimální. Uvnitř kontinentu probíhá jen přibližně 16 procent z celkového obchodu, mnohem častější je vývoz. Podle Hospodářské komise OSN pro Afriku by dohoda tuto hodnotu mohla zdvojnásobit.

Dohody o volném obchodu v Africe však existují už osmdesát let, uzavírají je  mezi sebou různé komunity. Ty bývají seskupeny podle regionů. Jenže některé země patří k více než jednomu bloku, a tak se dohody vzájemně překrývají. „Nová kontinentální smlouva by měla pravidla a normy harmonizovat. To by obchodování mezi jednotlivými skupinkami nejprve usnadnilo a nakonec sloučilo pod jednu zastřešující dohodu,“ píše Bloomberg.

Keňa bude prosperovat

Ze smlouvy by podle společnosti Moody´s Investor Service, která provádí mezinárodní finanční výzkumy, nejvíce těžily země, jako je například Keňa. Tedy ty členské státy, které disponují většími výrobními základnami, lepšími silničními sítěmi, železnicemi a přístavy. Nedostačující infrastruktura a chybějící celní bariéry v některých zemích budou rozvoj obchodu naopak omezovat.

Z původního plánu ukončit jednání o zóně obchodu do roku 2017 sešlo z mnoha důvodů. Vyjednávání celních sazeb probíhalo pomalu. Dlouho také trvalo, než se země shodly na pravidlech, která se týkala původu vyráběného zboží. A mnohdy chyběla i politická vůle některých zemí. 

Vytvoření zóny volného obchodu proto Afričané posunuli na rok 2020. To je téměř deset let poté, co o vizi Africká unie začala spekulovat. Proces však může trvat i déle. Doposud totiž nenabyla účinnosti ani dohoda o tripartitní zóně volného obchodu, která má spojit trh pro oblast východní a jižní Afriky.

Autor:


Témata: Afrika, dohoda, clo, Volný trh

Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Arkansaský šerif nemá rád Nike a do jejich oblečení navléká zločince

FILE PHOTO: The logo of Nike (NKE) is seen in Los Angeles, California, U.S.,...

Arkansaský šerif údajně nutí vězně, aby se na policejní snímky fotografovali v tričkách značky Nike. Protestuje tím...

Michelinské hvězdy zvedají obrat, ale i tlak na restauratéry a kuchaře

Zleva současní držitelé michelinské hvězdy: Radek Kašpárek, Roman Paulus a...

Michelinská hvězda je pro kuchaře nebo restauratéra něco jako Oscar pro herce. Ale není to jen pocta. Ocenění „nakopne“...

Dívky podle Mattela brzy ztrácejí iluze, Barbie má bojovat za jejich sny

Cílem kampaně Dream Gap společnosti Mattel je ukázat dívkám, že se jejich sny...

Panenka Barbie se vydá do boje proti sexistickým předsudkům. Její výrobce firma Mattel finančně podpoří výzkum toho,...Najdete na iDNES.cz