Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trump se pere se světem, Afrika se směje. Kontinent chce být bezcelní

  5:54aktualizováno  5:54
Zatímco se mezi USA a Čínou schyluje k obchodní válce, afričtí vůdci pracují na dohodě o vytvoření kontinentální zóny volného obchodu. Smlouva začala vznikat v roce 2015 a měla být uzavřena minulý rok. Protože ji však ještě nepodepsalo 9 z 55 afrických zemí, posunuli Afričané termín vytvoření jednotného trhu na rok 2020.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Getty Images

Příznivci volného trhu doufají, že otevřením obchodního bloku zajistí kontinentu hrubý domácí produkt ve výši tří bilionů dolarů (přibližně 64 bilionů korun).

Jako první dohodu o volném obchodu 10. května 2018 ratifikovaly Keňa a Ghana. Aby smlouva platila, musí tak učinit minimálně 22 členských zemí, informuje server Bloomberg. Od projektu si Africká unie slibuje odstranění tarifů na 90 procent zboží a vytvoření jediného kontinentálního trhu s volným pohybem podnikatelů. 

V současné době je obchod mezi jednotlivými africkými státy minimální. Uvnitř kontinentu probíhá jen přibližně 16 procent z celkového obchodu, mnohem častější je vývoz. Podle Hospodářské komise OSN pro Afriku by dohoda tuto hodnotu mohla zdvojnásobit.

Dohody o volném obchodu v Africe však existují už osmdesát let, uzavírají je  mezi sebou různé komunity. Ty bývají seskupeny podle regionů. Jenže některé země patří k více než jednomu bloku, a tak se dohody vzájemně překrývají. „Nová kontinentální smlouva by měla pravidla a normy harmonizovat. To by obchodování mezi jednotlivými skupinkami nejprve usnadnilo a nakonec sloučilo pod jednu zastřešující dohodu,“ píše Bloomberg.

Keňa bude prosperovat

Ze smlouvy by podle společnosti Moody´s Investor Service, která provádí mezinárodní finanční výzkumy, nejvíce těžily země, jako je například Keňa. Tedy ty členské státy, které disponují většími výrobními základnami, lepšími silničními sítěmi, železnicemi a přístavy. Nedostačující infrastruktura a chybějící celní bariéry v některých zemích budou rozvoj obchodu naopak omezovat.

Z původního plánu ukončit jednání o zóně obchodu do roku 2017 sešlo z mnoha důvodů. Vyjednávání celních sazeb probíhalo pomalu. Dlouho také trvalo, než se země shodly na pravidlech, která se týkala původu vyráběného zboží. A mnohdy chyběla i politická vůle některých zemí. 

Vytvoření zóny volného obchodu proto Afričané posunuli na rok 2020. To je téměř deset let poté, co o vizi Africká unie začala spekulovat. Proces však může trvat i déle. Doposud totiž nenabyla účinnosti ani dohoda o tripartitní zóně volného obchodu, která má spojit trh pro oblast východní a jižní Afriky.

Autor:


Témata: Afrika, dohoda, clo, Volný trh

Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Spolupracujte s námi, nebo zemřete, vyhrožoval údajně Facebook vydavatelům

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Šéfka zpravodajského obsahu sociální sítě Facebook Campbell Brownová vyhrožovala skupině vydavatelů, že nechá jejich...

Turecko přitvrdilo, některé americké zboží zatíží více než stoprocentním clem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řeční v Ankaře (24. prosince 2017)

Turecko prudce zvýšilo cla na dovoz některého amerického zboží, včetně osobních aut, alkoholu či tabáku. Vyplývá to z...

Pstruh je nový losos, posvětily čínské úřady švindl prodejců ryb

Mladý geneticky modifikovaný losos „AquAdvantage“ firmy Aquabounty Technologies...

Pstruh lososový (dobarvený pstruh duhový) a losos jsou odteď podle čínských zákonů jedno a to samé. Pstruh se tak může...

Najdete na iDNES.cz