Agentura začala půjčovat malým výrobním firmám

  10:12aktualizováno  10:12
- O Agentuře pro rozvoj podnikání toho podnikatelé uplynulých šest let příliš nevěděli. Pro mnohé z nich byla jen institucí sídlící někde v pražském podhradí, která poskytuje nějaké konzultační služby. Nyní je však všechno jinak. Z této instituce se stala s nadsázkou řečeno malá podnikatelská banka. Půjčuje firmám úvěry do jednoho milionu korun, od kterých většina finančních domů dává ruce pryč. Zároveň pokračuje v dotování ceny poradenských služeb,které podnikatelům poskytují Regionální informační centra.
Úvěry jsou na čtyři roky za šest procent
V rámci projektu nazvaném Malé půjčky získala zhruba stovka drobných podnikatelů během uplynulých tří měsíců úvěry v celkové hodnotě devadesát milionů korun. Šanci dostat částku nepřesahující jeden milion korun na čtyři roky a ročním úrokem šest procent mají výrobní firmy do padesáti zaměstnanců.

Peníze musí použít účelově zejména na nákup strojů, částečně i na pořízení know-how a materiálu. "Půjčka není určena firmám ze sektoru služeb, tedy například z pohostinství a cestovního ruchu. V případě obuvníka opraváře bot, je to na hraně. Pokud bude obuv i vyrábět, šanci získat půjčku má," říká ředitel agentury pro rozvoj podnikání Luboš Vávra.
Peníze rovněž nejsou pro začínající podnikatele žadatel už za sebou musí mít alespoň dva roky činnosti. Nyní má agentura dostat další peníze, které pak bude moci nabídnout dalším podnikatelům. "Čekáme na vyjádření delegace Evropské komise.

Odtud by mělo přijít dalších devadesát milionů korun, na počátku příštího roku počítáme ještě s dalším devadesáti miliony ze státního rozpočtu," uvádí Luboš Vávra. Agentura navíc funguje v podstatě jako takzvaný revolvingový neboli obrátkový fond. To znamená, peníze vrácené podnikateli budou získávat noví zájemci. "Během dvou let chceme vytvořit fond, který by disponoval asi půlmiliardou korun," dodává Vávra.

Žádosti vyřizují regionální centra
Kde a jak má podnikatel o úvěr žádat? Může se obrátit na jedno z Regionálních informačních center, která s Agenturou pro rozvoj podnikání spolupracují. Dnes jich je po celé republice jedenadvacet. Při první návštěvě zde bezplatně posoudí, zda má vůbec smysl o půjčku žádat, poradí, jak příslušný formulář vyplnit a co je k němu třeba doložit.

Při druhé návštěvě předá podnikatel centru všechny požadované dokumenty. Zástupce centra poté firmu navštíví a přihlášku vyhodnotí. Pokud je projekt podle něho životaschopný, pošle ji pražské agentuře.

Zde ji posoudí pětičlenná komise složená ze zástupců Hospodářské komory, Českomoravské záruční a rozvojové banky a Agentury pro rozvoj podnikání. Pokud je žádost schválena, má podnikatel během krátké doby finanční prostředky k dispozici.

První konzultace je zdarma
Agentura pro rozvoj podnikání rovněž poskytuje příspěvky k cenám za poradenské služby, které podnikatelům nabízejí Regionální informační centra. Tyto instituce jsou samostatné podnikatelské subjekty, mnohdy spolupracující i s okresní hospodářskou komorou.

Podnikatelé u nich mohou žádat například rady typu, jak zpracovat žádost o úvěr pro banku, jak se orientovat na trhu či legislativní a daňové otázky. První zhruba tříhodinovou konzultaci v hodnotě dvanáct set korun má podnikatel zdarma. Na další služby přispívá třiceti až šedesáti procenty z ceny, kterou si účtuje odborník regionálního informačního centra. Podnikatel však nemusí vyřizovat žádné žádosti, platí již cenu sníženou o příspěvek.
Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...

Konec drezury zvířat v cirkusech? Ministerstvo je plánuje zakázat

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. O opatření v rámci novely...

Moravská vína čeká výjimečný ročník, letos se mohou vyrovnat francouzským

Víno (ilustrační foto)

Mimořádně dobrý ročník, hlavně pro červená vína, se rýsuje jihomoravským vinařům. Vinobraní končí a podle prvotních...Najdete na iDNES.cz