Agentura začala půjčovat malým výrobním firmám

  10:12aktualizováno  10:12
- O Agentuře pro rozvoj podnikání toho podnikatelé uplynulých šest let příliš nevěděli. Pro mnohé z nich byla jen institucí sídlící někde v pražském podhradí, která poskytuje nějaké konzultační služby. Nyní je však všechno jinak. Z této instituce se stala s nadsázkou řečeno malá podnikatelská banka. Půjčuje firmám úvěry do jednoho milionu korun, od kterých většina finančních domů dává ruce pryč. Zároveň pokračuje v dotování ceny poradenských služeb,které podnikatelům poskytují Regionální informační centra.
Úvěry jsou na čtyři roky za šest procent
V rámci projektu nazvaném Malé půjčky získala zhruba stovka drobných podnikatelů během uplynulých tří měsíců úvěry v celkové hodnotě devadesát milionů korun. Šanci dostat částku nepřesahující jeden milion korun na čtyři roky a ročním úrokem šest procent mají výrobní firmy do padesáti zaměstnanců.

Peníze musí použít účelově zejména na nákup strojů, částečně i na pořízení know-how a materiálu. "Půjčka není určena firmám ze sektoru služeb, tedy například z pohostinství a cestovního ruchu. V případě obuvníka opraváře bot, je to na hraně. Pokud bude obuv i vyrábět, šanci získat půjčku má," říká ředitel agentury pro rozvoj podnikání Luboš Vávra.
Peníze rovněž nejsou pro začínající podnikatele žadatel už za sebou musí mít alespoň dva roky činnosti. Nyní má agentura dostat další peníze, které pak bude moci nabídnout dalším podnikatelům. "Čekáme na vyjádření delegace Evropské komise.

Odtud by mělo přijít dalších devadesát milionů korun, na počátku příštího roku počítáme ještě s dalším devadesáti miliony ze státního rozpočtu," uvádí Luboš Vávra. Agentura navíc funguje v podstatě jako takzvaný revolvingový neboli obrátkový fond. To znamená, peníze vrácené podnikateli budou získávat noví zájemci. "Během dvou let chceme vytvořit fond, který by disponoval asi půlmiliardou korun," dodává Vávra.

Žádosti vyřizují regionální centra
Kde a jak má podnikatel o úvěr žádat? Může se obrátit na jedno z Regionálních informačních center, která s Agenturou pro rozvoj podnikání spolupracují. Dnes jich je po celé republice jedenadvacet. Při první návštěvě zde bezplatně posoudí, zda má vůbec smysl o půjčku žádat, poradí, jak příslušný formulář vyplnit a co je k němu třeba doložit.

Při druhé návštěvě předá podnikatel centru všechny požadované dokumenty. Zástupce centra poté firmu navštíví a přihlášku vyhodnotí. Pokud je projekt podle něho životaschopný, pošle ji pražské agentuře.

Zde ji posoudí pětičlenná komise složená ze zástupců Hospodářské komory, Českomoravské záruční a rozvojové banky a Agentury pro rozvoj podnikání. Pokud je žádost schválena, má podnikatel během krátké doby finanční prostředky k dispozici.

První konzultace je zdarma
Agentura pro rozvoj podnikání rovněž poskytuje příspěvky k cenám za poradenské služby, které podnikatelům nabízejí Regionální informační centra. Tyto instituce jsou samostatné podnikatelské subjekty, mnohdy spolupracující i s okresní hospodářskou komorou.

Podnikatelé u nich mohou žádat například rady typu, jak zpracovat žádost o úvěr pro banku, jak se orientovat na trhu či legislativní a daňové otázky. První zhruba tříhodinovou konzultaci v hodnotě dvanáct set korun má podnikatel zdarma. Na další služby přispívá třiceti až šedesáti procenty z ceny, kterou si účtuje odborník regionálního informačního centra. Podnikatel však nemusí vyřizovat žádné žádosti, platí již cenu sníženou o příspěvek.
Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Prémie za doměřené daně. Úředníci finanční správy berou odměny za přísnost

Ilustrační snímek

Finanční úřady vykazují za letošní rok zhruba 1900 vyplacených odměn vázaných na výši takzvané daňové doměrky. Tyto...

Česko dostane od Srbska 222 milionů korun. Země splácí své staré dluhy

Ministryně financí Alena Schillerová přichází na ranní jednání vlády. (14. 11....

Česká republika dostane od Srbska 221,7 milionu korun za staré dluhy. Příslušnou dohodu v pondělí podepsala na zámku v...

Dánský penzijní fond skoupil berlínskou čtvrť, lidé se bojí budoucnosti

Ilustrační snímek

Obyvatelé čtvrti Thiemannstrasse v berlínské městské části Neukölln se obávají, že budou jejich domovy přeměněny na...

Najdete na iDNES.cz