Šedé agentury práce mají v hrsti sto tisíc lidí, varuje Grafton

  14:58aktualizováno  14:58
Více než statisícová levná námezdní síla se v Česku nachází v područí takzvaných „šedých agentur“ práce. Firmy, které okrádají stát i samotné zaměstnance, obsadily asi deset procent trhu. Varuje před nimi významný hráč na poli personalistiky Grafton.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Podle odhadů personální agentury Grafton Recruitment tvoří agentury práce využívající legislativních mezer deset procent z celkového počtu agentur. Zprostředkovávají práci 103 tisícům pracovníků v tuzemsku zejména ve výrobě, logistických centrech a skladech.

Grafton proto vyzval zájemce o práci, aby si raději ověřili, zda jednají s legálním a licencovaným zprostředkovatelem. Zkušenosti s nimi má podle předchozího zjištění 35 procent Čechů.

Podle manažerky firmy pro oblast agenturního zaměstnávání Miroslavy Chvojkové obcházejí tyto šedé agentury celou řadu legislativních nařízení. A také nevyplácení bonusy a benefity, neproplácejí pracovní pomůcky nebo vyplácejí mzdu se zpožděním. Zaměstnanci také nemají často zřízenou pojistku pro případ pracovního úrazu.

Může se hodit

Velmi častou praxí je, že přiznávají zaměstnanci jen minimální mzdu a zbytek mu vyplácejí v cestovních náhradách. Zaměstnavatelé tím chtějí ušetřit. Z náhrad se totiž neplatí odvody, čímž krátí stát na daních.

Zaměstnanec přitom v takovém případě může nabýt dojmu, že je to výhodné, protože se z jeho mzdy odvádí velmi nízká nebo žádná daň. Jenomže to také znamená v budoucnu nižší důchod i dávky počítané ze mzdy, jako je nemocenská, mateřská dovolená, dávky v nezaměstnanosti apod. „Pokud bude zaměstnanec v takovém případě v budoucnu nemocný nebo půjde na mateřskou dovolenou, dostane jen minimum,“ varuje Chvojková.

Pracovní agentury si ze zákona nesmí strhávat žádnou provizi, poplatek nebo bonus ze mzdy, což se však v praxi také často děje. Agentura navíc nemá právo, pokud se však obě strany nedohodnou, zaměstnance přesunout na druhý konec republiky.

Šedé agentury není snadné poznat. Využívají stejné metody inzerce jako běžné firmy. Lze si ale ověřit licenci na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Řada z nich je také členem Asociace poskytovatelů personálních služeb, kde podléhají pravidelným auditům, včetně kontroly legislativy a etiky.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Facebook znovu postihl výpadek, přihlásit se nemohly tisíce lidí

Ilustrační snímek

Tisíce uživatelů sociálních sítí Facebook a Instagram včetně těch z České republiky dnes ohlásily potíže s...

Evropský úřad pro boj proti podvodům řeší střet zájmů ministra Tomana

Prezident potravinářské komory a kandidát na ministra zemědělství Miroslav Toman

Evropský úřad pro boj proti podvodům má na stole případ možného střetu zájmů kvůli dotacím na rodinné podnikání...

Dnešní pracující se upínají k dětem, na státní důchod moc nespoléhají

seniorka, placení

Takzvaná sendvičová generace to nebude mít lehké. Tito lidé se musejí postarat nejen o své děti, ale i o stárnoucí...

Najdete na iDNES.cz