Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ahold dostal milionovou pokutu za předražování

  13:22aktualizováno  15:14
Společnost Ahold, která v Česku provozuje sítě Hypernova a Albert, dostala od České obchodní inspekce rekordní pokutu jeden milion korun. Podle šéfa ČOI Jiřího Pěkného nalezli inspektoři nedostatky při čtvrtině z 550 kontrol. Nejčastějším prohřeškem bylo předražování nákupu, a to i o stovky korun.

Ředitel Ahold Central Europe Jacquot Boelen po schůzce u ministra průmyslu | foto: ČTK

ČOI provedla v lednu až březnu 2700 kontrol u tuzemských obchodníků, z toho 550 u Aholdu. V případě Aholdu byl předražený každý čtvrtý případ - stokorunový nákup vycházel na pokladnách v průměru o 6,10 Kč dráž. Určité problémy ale nastaly i u dalších firem.

V minulých týdnech pak inspektoři prováděli další kontrolní nákupy. Zatímco u jiných prodejců se už potíže nevyskytovaly, Ahold měl opět problémy. Účtenky byly vyšší o desítky až stovky korun.

Podle Pěkného je příčina spíš technického rázu, na prodejnách nesouhlasí například cenovky na regálech s údaji v databázi výrobků, podle které se řídí pokladny.

„Ahold nabízí přibližně 60 000 položek zboží. V tomto množství se může vyskytnout určitá chyba lidského faktoru při zadávání zboží do evidence. Pokud zákazník objeví nějakou nesrovnalost, může se obrátit na naše reklamační oddělení,“ doplnil mluvčí Aholdu Libor Kytýr.

ČOI uložila tentokrát Aholdu pokutu jeden milion korun. V současnosti ale běží další kolo jednání a kontrol a pokud by firma předpisy porušovala opakovaně, hrozí až dvoumilionový trest, dodal Pěkný.

Ahold o rozhodnutí neví
Podle Kytýra neobdržel obchodní řetězec žádné oficiální vyjádření nebo rozhodnutí, které by se týkalo nějakého nového pochybení.

„Domníváme se, že rozhodnutí ČOI se může týkat záležitosti povánočních výprodejů z ledna. V této záležitosti byla různým obchodním řetězcům navržena pokuta. Pro Ahold se jednalo o částku jednoho milionu korun. Tato záležitost není stále ještě uzavřená, a tudíž rozhodnutí není pravomocné,“ řekl.

Podle mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Miloslavy Fléglové Ahold porušoval i další ustanovení zákona o ochraně spotřebitele. Mohlo se jednat například o neposkytnutí informací o prodávaném zboží.

Ministr Urban řetězcům pohrozil
Po jednání s šéfy Aholdu ministr průmyslu a obchodu Milan Urban pohrozil obchodním řetězcům výrazným zvýšením pokut. Ty by mohly podle něj narůst až na několik desítek milionů korun.

Zvýšení pokut by měla umožnit například novela zákona na ochranu spotřebitele, podle níž hrozí nyní nepoctivým obchodníkům maximálně milionová pokuta.

„Pokud by i při příštích kontrolách byly zjištěny závažné nedostatky, tak si dovedu představit, že budeme připravovat novelu zákona na ochranu spotřebitele a případně dalších zákonů s cílem výrazným způsobem zvýšit sankce a postihy za porušení pravidel do takové výše, aby to citelně pocítili i takoví giganti, jako je Ahold,“ řekl Urban.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...Najdete na iDNES.cz