Ahold prodal dvě obchodní centra v Česku

  13:38aktualizováno  13:38
Nizozemský maloobchodní řetězec Ahold prodal dvě obchodní centra Olympia v Mladé Boleslavi a Teplicích. Za budovy, v nichž jako hlavní nájemce zůstávají jeho hypermarkety Hypernova, inkasoval 56,5 milionu eur. Velikost malobchodní sítě Ahold v ČR (prodejny Hypernova a Albert) se tak nezměnila.

Obchod realizovala dceřiná firma provozovatele maloobchodů Royal Ahold, společnost Ahold Real Estate Europe, která se zabývá výstavbou a následným pronájmem prodejních ploch.

"Prodala dvě obchodní centra Olympia v Mladé Boleslavi a Teplicích. Jednotky Aholdu (obchody Hypernova, pozn. red.) v nich zůstávají jako hlavní nájemce," řekla iDNES mluvčí české pobočky Aholdu Kateřina Černá.

Centra koupila rakouská společnost Europolis Invest. Teplické středisko má plochu 26 300 m², mladoboleslavské pak 21 500 m². Přes 90 procent obou obsadila Hypernova. Dále v nich mají provozovny například firmy Datart, Asko nebo McDonald´s.

Ahold v České republice provozuje více než dvě stě obchodů. Většinu z nich tvoří supermarkety Albert, menší část připadá na hypermarkety Hypernova. Loni byl s tržbami přes 32 miliard korun největším řetězcem v Česku.

Europolis: Premiérová investice do obchodních center
Pro Europolis jde o historicky první investici do nákupních center. "Až dosud jsme investovali do kancelářských prostor a průmyslových komplexů," řekl mluvčí investiční společnosti Petr Urbánek.

Z pohledu firmy jde prý o dobře investované peníze. Rozhodnutí pro investice mimo území hlavního města Prahy ovlivnila podle Urbánka i skutečnost, že mimo území hlavního města se rychleji oddělují smysluplné investice od rizikových.

Teplické centrum vzniklo za celkem bezmála jeden a čtvrt miliardy korun jako developerský projekt skupiny Ahold. Stejně bylo stavěné i nákupní centrum v Mladé Boleslavi.

Podle mluvčí Aholdu Kateřiny Černé se prodejem obou center završil původní podnikatelský záměr. "Mateřská Ahold real Estate Europe získá prodejem peníze na další projekt," uvedla Černá.

Podle Urbánka nový majitel nevylučuje další rozvoj center, žádné další investicce do výstavby v obou lokalitách ale neplánuje. Společnost Europolis Invest spravuje v Evropě nemovitosti s tržní hodnotou téměř 443 milionů eur.

Jejími akcionáři jsou Investkredit Bank AG s 65 a Evropská banka pro obnovu a rozvoj s 35 procenty akcií. ve střední Evropě chce společnost během tří let zvýšit objem svých investic na 1,2 miliardy eur.

Jak přiznal ředitel firmy Wolfgang Lunardon, je nákup dou Olympií pro společnost prvním krokem při investování do nákupních center, což odpovídá asi rok staré změně obchodní strategie.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Portál Pepa.cz dluží hotelům až statisíce. Nekomunikuje, stěžují si

Akce

Slevový portál Pepa.cz potichu změnil provozovatele. Část klientů z řad hotelů a cestovních kanceláří nyní upozornila,...

Vánoční dárky v ohrožení. Německá distribuční centra Amazonu stávkují

Distribuční centrum Amazonu v německém Rheinbergu.

Teď by se hodil Santa Claus s rychlým spřežením sobů. Zaměstnanci dvou německých distribučních center internetového...

Stát dostane zpět dvě miliardy, rozhodl soud v kauze CS Fondů

Soud (ilustrační foto)

Před šesti lety musela Česká republika zaplatit společnosti Akro jako odškodné dvě miliardy korun. Ty teď po rozhodnutí...

Najdete na iDNES.cz