Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ahold zaplatí za Meinla necelou miliardu

  1:00aktualizováno  1:00
Zhruba miliardu korun pošle Ahold na účet společnosti Julius Meinl za více než šedesát supermarketů, které od ní koupí. Vyplývá to z návrhu smlouvy o převodu části majetku, kterou Ahold zaslal Krajskému soudu v Brně.
Julius Meinl je prvním velkým řetězcem, který opouští český trh.

Julius Meinl je prvním velkým řetězcem, který opouští český trh. | foto: Radek CihlaMF DNES

Podle zatím nepodepsané dohody, kterou však už posvětil antimonopolní úřad, koupí Ahold supermarkety za 23 procent jejich čistého obratu.

Loni Meinl v Česku prodal zboží za pět miliard korun, což však bylo včetně třicítky nejvíce ztrátových prodejen. O ty neměl Ahold zájem a Meinl je postupně zavírá.

Přesnou cenu za přebírané obchody Ahold nechce uvést.

"Výše transakce nebyla a ani nebude zveřejněna," říká Kateřina Černá, mluvčí Aholdu, který v tuzemsku provozuje supermarkety Albert a hypermarkety Hypernova.

Miliarda korun odpovídá tomu, na kolik obchody Julius Meinl odhadovali při oznámení jejich prodeje analytici z oboru. Za tuto cenu převezme prodejny včetně jejich vybavení.

Za zásoby bude platit zvlášť podle inventury, která teprve proběhne. Meinl měl v minulých letech ve všech svých obchodech navezené zboží za 400 až 500 milionů korun.

Peněz, které musí nizozemská společnost Ahold investovat, bude ještě více. "Musíme vzít v potaz přebudování přebíraných prodejen, investici do školení zaměstnanců a změnu sortimentu," uvádí Černá.

Kdy se namísto černouška s fezem objeví na prodejnách logo Albert, není ještě přesně jasné, ale mělo by to být do konce roku. Počet Albertů se tak zvýší na zhruba 250. Ahold slibuje, že ani když budou blízko sebe původní Albert s novým, nemá dojít na uzavírání.

Proměna prodejen bude probíhat postupně. Nejprve přijdou na řadu ty pražské, kterých je nejvíce - třicet, pak desítka brněnských a do konce roku zbývající obchody v menších městech.

Zaměstnance Meinla čeká především školení, propouštění se podle Černé bát nemusí. Zároveň si zřejmě ani nepolepší. "Zaměstnancům Julia Meinla bychom chtěli ponechat stejné platové podmínky, jako mají u stávajícího zaměstnavatele," říká Černá.

Julius Meinl patřil mezi velkými obchodníky k těm, kdo platili nejhůře. Prodavačky či pokladní si měsíčně přišly pouze na sedm až devět tisíc korun hrubého, jak vyplývá z údajů na obchodním rejstříku.

Rakouská společnost Julius Meinl International byla v Česku dlouhodobě ztrátová a je prvním velkým řetězcem, který místní trh opouští.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

OKD je znovu státní firmou, akcie převzal podnik Prisko

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Akcie těžební společnosti OKD v Karviné převzali zástupci státního podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů...

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

Avast vstoupí v květnu na londýnskou burzu. Chce 200 milionů dolarů

Avast, ilustrační snímek.

Původně česká antivirová firma Avast po roce odkladů míří na burzu. V květnu hodlá získat na londýnské burze 200...

Najdete na iDNES.cz