Ilustrační snímek | foto: Reuters

Podvodníci zneužívají značku Airbnb. Shrábnou peníze a zmizí

  • 16
Podvodníci napříč Evropou si našli nový trik: lákají na ubytování přes platformu Airbnb. Když však oklamaný zájemce zaplatí nemalou zálohu, slehne se po nich zem. Dodatečně se pak ukáže, že se službou neměli nic společného.

Tomáš Frontz z Ostravy si hledal v souvislosti se studijním pobytem v rámci doktorského studia bydlení v Mnichově. Vzhledem k časové tísni rychle potřeboval sehnat krátkodobé ubytování. Přes inzerát na internetu si proto vyhlídl podnájem. Majitelka bytu se představila jako lékařka Victoria Hurst. Jelikož žije v Londýně, je prý nutné vyřídit vše na dálku a požadovala předem uhrazení zálohy 900 eur skrze platformu Airbnb.

Podvodníci lákají na atraktivní pronájem bytu v Praze, důvěřivci přijdou o zálohu

Frontz byl připraven peníze zaplatit, jelikož se ale jednalo o nemalou částku, navrhl, že do Mnichova zajede a peníze předá osobně. To údajná majitelka bytu ostře odmítla. Argumentovala právě renomovanou značkou Airbnb, portálu s miliony uživatelů po celém světě. Ten měl být zárukou, že vše proběhne korektně. Zaslala dokonce i „platební formulář“ odkazující se právě na Airbnb.

„Začalo mi to vrtat hlavou,“ říká Frontz, který se pro jistotu obrátil na Evropské spotřebitelské centrum (ESC) při České obchodní inspekci. To bylo jeho štěstí. Žádná Victoria Hurst ani nabízený byt pravděpodobně neexistují. Číslo konta, kam měl peníze zaslat, směřovalo do jedné italské banky. S Airbnb neměla celá záležitost absolutně nic společného.

Podnájmu se ve velkých městech nedostává

Jde o poměrně rozšířený trik, kdy podvodníci zneužívají nedostatku možností podnájmu ve velkých německých městech, stejně jako změny pracovních návyků. Roste počet lidí, kteří kvůli zaměstnání či stáži rychle a pod tlakem potřebují sehnat ubytování v cizině. S tamním prostředím přitom mají minimální zkušenosti. Podvodníci ze zájemců tak snadno vylákají vysokou zálohu a pak se po nich zavře voda.

Jak rozeznat podvod?

  • Komunikace s majitelem nemovitosti probíhá přes e-mail, tedy mimo platformu Airbnb. * Platby jsou vyžadovány bankovním převodem.
  • Webová adresa stránky neobsahuje „https: //“, nebo naopak obsahuje neobvyklé další znaky nebo slova, např. „airbnb.com/bya“ nebo „Airbnb1.com“.
  • Email pochází z adresy evokující spojitost s Airbnb, od oficiálního tvaru ...@airbnb.com se však liší.

Zdroj: ČOI, Airbnb

Nové však je, že se zaštiťují jménem populárního zprostředkovatele krátkodobého ubytování a že se stále častěji stávají oběťmi i Češi (podvodníci využívají tento trik i v Praze - více čtěte zde). „Mohu potvrdit, že se na nás obrátilo několik spotřebitelů s tím, že buď mají podezření na podvodné jednání v souvislosti s nabídkami tvářícími se jako ubytování prostřednictvím Airbnb, nebo že již zaplatili bankovním převodem zálohu a poté s nimi už nikdo nekomunikoval,“ potvrdil Ondřej Tichota z ESC.

Podle něj centrum řešilo například případ ženy, která zaplatila převodem zálohu 1 400 eur za ubytování v rakouském penzionu. „Krátce před odjezdem se chtěla ujistit, že vše platí, ale na svůj e-mail nedostala odpověď. Proto na internetu našla jiný kontakt a od skutečného ubytovatele se dozvěděla, že její rodinu nečeká,“ vysvětluje Tichota. Žena o peníze přišla.

Bežná praxe

Podvodník nabízel byty v centru za pakatel. Z důvěřivců lákal zálohy

O jak rozšířenou praxi se jedná, potvrzují i další Frontzovy zkušenosti. Ten na podobné triky narazil při následném hledání ještě několikrát. Jak Airbnb, tak ESC radí, jak podobným případům předcházet. Podvodníci se mohou odkazovat na skutečné nabídky Airbnb, veškerá komunikace mezi zájemcem o ubytování a majitelem nemovitosti však probíhá výhradně skrze vlastní platformu.

Pokud už člověk dostane e-mail přímo od Airbnb, měl by mít koncovku @airbnb.com. Ve Frontzově případě přišel platební formulář z adresy support@info-airbnb.net. Ta je už registrovaná na webu varujícím před podvodnými e-maily. Především je však klíčové nic nehradit převodem. „Dostat peníze zpět po odeslání platby je v praxi skoro nemožné,“ upozorňuje Tichota.