Nathan Blecharczyk, spoluzakladatel Airbnb.

Nathan Blecharczyk, spoluzakladatel Airbnb. | foto: Profimedia.cz

Amatérské ubytování vystupuje z ilegality. AirBnB zaplatí miliony na daních

  • 18
Amatérská ubytovací síť AirBnB se dohodla s úřady v Los Angeles na placení daní ze svých pronájmů. Americká metropole tak získá miliony dolarů ročně do svého rozpočtu. Jeho představitelé ale upozorňují, že tím server s krátkodobými pronájmy nelegalizuje, debata o regulaci tohoto byznysu pokračuje dál.

Obyvatelé Los Angeles, kteří krátkodobě pronajímají pokoje nebo celé byty, by už daň z ubytování platit měli. Losangeleský berňák je ale neumí efektivně „vystopovat“ a přinutit zaplatit. To platilo dosud. Nyní se AirBnB, server s krátkodobými amatérskými pronájmy, s městem dohodl, že proces vybírání daní usnadní a bude poplatky za své uživatele odvádět sám, píší Los Angeles Times.

Dohoda začne platit v srpnu. Los Angeles se spolehá, že v rozpočtovém roce, který začal v červenci, mu daňové příjmy z těchto pronájmů přinesou víc než pět milionů dolarů (asi 123 milionů korun). Ty by město mohlo využít na programy pro bezdomovce.

„Hostitelé jsou povinni tu daň zaplatit,“ říká Miguel Santana, nejvyšší losangeleský úředník odpovědný za rozpočet. „My jen vytváříme mechanismus, jak to celé usnadnit,“ doplnil.

AirBnB je spokojen, město s ním bojuje dál

AirBnB si posun ve spolupráci s městem pochvaluje. „Naše komunita hostitelů chce platit svůj férový podíl a my tomu chceme pomoct,“ nechal se slyšet zástupce společnosti pro Jižní Kalifornii John Choi.

Pro regulátory a úředníky je totiž mnohem složitější kritizovat něco, co zároveň přináší do rozpočtu města milionové sumy ročně, připomíná americký server Quartz. Santana nicméně upozornil, že tato dohoda neznamená legalizaci krátkodobých pronájmů.

I přes prudce rostoucí popularitu tohoto typu ubytování je v současnosti nelegální pronajímat domov na méně než třicet dní. L. A. nyní zvažuje přijetí zákona, který by takové pronájmy zlegalizoval, za podmínky, že se hostitelé u města registrují. A zároveň by omezil počet dnů, na které se pokoj, byt či dům může turistům nabídnout.

„Nad tím, jak tento byznys regulovat, se strhne velká debata,“ podotkl Santana. „Jen jsme si chtěli pojistit, že zatímco se tato konverzace povede, město nebude přicházet o milionové příjmy,“ dodal.

Shovívavost za 5 milionů

Oznámení nicméně zalarmovalo kritiky služby. Spoluzakladatelka místního spolku Neighborhoods First Judith Goldman, který vznikl na protest proti komerčně využívaným krátkodobým pronájmům, se obává, že krok losangeleských úředníků je de facto uznáním podle ní nelegální aktivity AirBnB.

Daň dosahuje 14 % a město počítá, že vybere 5 milionů dolarů. AirBnB ale odhaduje, že vybíráním této daně od svých hostitelů by mohl městu přinést více než 20 milionů dolarů (491 milionů korun). Podobnou daňovou dohodu už AirBnB uzavřel i s jinými americkými městy.

Probíhající debata nad regulací tohoto byznysu proti sobě staví hostitele, kteří doufají v rozvoj této služby, a aktivisty, kteří tvrdí, že krátkodobé pronájmy zhoršují situaci v bydlení. Z rezidenčních čtvrtí se podle nich stávají turistické zóny a „hotely“, dostupnost bydlení se snižuje, je ohrožena stabilita a bezpečnost sousedství, což dohromady snižuje kvalitu života obyvatel kalifornské metropole.

Hraje se například o to, jak pokutovat hostitele porušující pravidla nebo jak trestat samotnou platformu za to, že bude inzerovat pronájmy neregistrovaných hostitelů. To by mohlo Los Angeles vybavit do případné právní bitvy s pronajímatelským gigantem. Ten se kvůli podobným regulacím soudí už se svým domácím San Franciskem. To vyžaduje, aby se hostitelé u města registrovali, jinak jim hrozí pokuta tisíc dolarů za každý den porušení pravidel. V New Yorku si zase schválili zákon, podle kterého jsou pronájmy kratší než 30 dnů protiprávní.