Istanbul. Pohled na mešitu Hagia Sofia a Bospor.

Istanbul. Pohled na mešitu Hagia Sofia a Bospor. | foto: Reuters

Istanbulská policie vyhodila Brity z bytu pronajatého přes Airbnb

  • 116
Ubytovací platforma Airbnb řeší skandál. Brity, kteří si přes ní v Istanbulu pronajali byt, zadržela a vyslýchala místní policie. Nakonec je z apartmánu vykázala s tím, že údajně nemají právo ho užívat. Platforma Airbnb přestala s pronajímatelem spolupracovat a za incident se omluvila.

Šestatřicetiletý Londýňan Tom Duggan popsal, jak britský pár nad ránem vzbudilo sedm policistů. „Přes hodinu nás vyslýchali a zjišťovali, proč jsme přijeli. Chtěli také důkaz, že máme právo byt užívat. Fakt jsme měli strach,“ cituje britského klienta list Independent.

Stát si láme hlavu s Airbnb a spol. Co je sdílení a co šedá ekonomika?

„Pokoušeli se kontaktovat vlastníka bytu, ale nezvedal jim telefon. Přestože my jsme s ním během víkendu byli v pravidelném kontaktu. Nakonec nám řekli, že svůj byt pronajímal nelegálně a že z pronájmu neplatil daně,“ pokračuje Duggan.

Policie Britům nechala podepsat dokument v turečtině a vrátila jim pasy. Pak dostali deset minut na to, aby byt opustili.

„Úroveň našich služeb tímto incidentem klesla hluboko pod vysoké standardy, které jsme si stanovili. Hostům jsme se omluvili a poskytli jim podporu. S pronajímatelem jsme také ukončili spolupráci a případem se budeme dál zabývat,“ sdělil mluvčí Airbnb.

Firma, která v posledních letech zažila obrovský boom poptávky po svých službách, je pod čím dál větším tlakem městských radnic po celém světě, podle nichž její systém poškozuje vlastníky stávajících ubytovacích kapacit a trh s bydlením obecně.

Praze přes Airbnb utíkají desítky milionů ročně. Jinde už poplatky vymohli

To, co začalo jako půjčování bytů, se ve velké míře profesionalizovalo. Paříž, Londýn i New York uvalily na pronajímání přes platformu restrikce. Například v Londýně se takto může byt pronajímat nejdéle devadesát dní v roce.

Zvyšují se také nároky návštěvníků. „Když si dovolíte nabídnout spaní na nafukovací matraci, jste na internetu terčem útoků,“ řekla Independentu pronajímatelka Rosie Millard z Londýna.

Turecké úřady se chtějí letos v létě na pronájmy zaměřit. Dotkne se to mimo jiné Britů, kteří na pobřeží pronajímají vily.