Akcie bývalých fondů Creditanstalt lze prodat jen stěží

- V kuponové privatizaci svěřily desetitisíce lidí svůj investiční osud fondům zastřešovaným rakouskou bankou Creditanstalt. Ta pro mnohé znamenala záruku solidnosti a důvěryhodnosti. Jenomže fondy se časem dostaly do rukou jiných majitelů, které s původním vlastníkem nemají nic společného. Přeměnily se na holdingy a jejich akcie dnes nelze prakticky prodat.

Majitelé akcií z první vlny kuponové privatizace jsou na tom pravděpodobně lépe než ti z druhé. Původní Creditanstalt investiční privatizační fond se postupně přeměnil na nynější Český investiční holding.

V současné době se sice s akciemi tohoto holdingu nedá obchodovat na burze, ani v RM-Systému, nicméně vedení společnosti podle slov generálního ředitele Milouše Kvačka podniká kroky k obnovení obchodů.

"Už asi půl druhého roku se snažíme obnovit obchodování na RM - Systému," říká Milouš Kvaček. Jelikož Komise pro cenné papíry k 30. červenci 1999 potvrdila platnost ISIN (registračního čísla, které umožňuje obchodování s akciemi), jde nyní jenom o to, aby nový ISIN byl zaregistrován ve Středisku cenných papírů.

Potom by obchodování na RM-Systému nemělo nic stát v cestě. Je však otázkou, jestli a kdy ČIH zařídí zaregistrování nového ISIN. "ČIH měl v SCP svoji emisi překnihovat na nový ISIN. Jelikož to neprovedl, v SCP tento nově přidělený ISIN není evidován. RM-S jej proto nemůže mít na svém trhu. Zařadí jej okamžitě, jakmile ČIH zaknihuje svou emisi pod uvedeným ISIN," říká Jaroslav Šírek z RM-Systému.

"Každopádně na valné hromadě společnosti, která je plánována na konec dubna, chceme řešit právě otázky ohledně obchodování s našimi akciemi," dodává Kvaček. Pokud se akcie na veřejný trh dostanou, lze jejich budoucí cenu odhadnout jen stěží. Hodnota majetku na jednu akcii je podle Kvačka okolo osmi set korun - skutečný kurs může být nesrovnatelně nižší.

ČIH vlastní akcie i dluhové cenné papíry tuzemských společností. Psalo se také o tom, že od společnosti Forminster Enterprises Limited odkoupil práva na odkup akcií obchodního domu Kotva.

V aktuálním výpisu akcionářů Kotvy s majetkem nad deset procent akcií však dosud ČIH nefiguruje. Vzhledem k tomu, že spory ohledně akcií tohoto obchodního domu nedávno skončily dohodou mezi investičním fondem Trend a právě společností Forminster Enterprises Limited, a navíc se spekuluje o prodeji akcií Kotvy z majetku Forminsteru, je otázkou, jestli a jak ČIH tyto akcie někdy získá.

Český investiční holding jinak vlastní - v poměru zhruba půl na půl převážně akcie a dluhopisy jiných českých podniků. Drobným dnes nezbývá než počkat na valnou hromadu.

Chystá se na konec dubna letošního roku a účastnit se jí mohou všichni akcionáři. Na této valné hromadě by se mělo projednávat obnovení obchodovatelnosti akcií.

Creditanstalt z druhé vlny

Složitější je situace u bývalého fondu Creditanstalt druhý privatizační, který byl v druhé vlně kuponové privatizace. Od května 1998 je tento bývalý fond zaregistrován také jako běžná akciová společnost s názvem DEW - H.

Pro drobné akcionáře je nepříjemnou skutečností, že akcie byly staženy z obchodování na veřejných trzích a vydány byly nové, v listinné podobě. Tím je hodně zmenšena šance tyto cenné papíry prodat.

Podle předsedy představenstva DEW - H Radka Nováka vlastní společnost kromě jiného též cenné papíry některých významných zahraničních podniků. Kolik takových cenných papírů v celkovém majetku společnosti je, však neuvedl.

K 31. 12. 1998 připadal podle Nováka na jednu akcii s nominální hodnotou 500 korun majetek v hodnotě 532 korun. Jelikož však vedení DEW - H neposkytlo bližší informace o majetku, nelze tento údaj - navíc již rok starý - brát jako spolehlivé vodítko k odhadu, jaké ceny by se dalo dosáhnout případným prodejem akcií.

Na otázku, co mají dělat drobní akcionáři, kteří nevyužili odkupu akcií, Radek Novák odpovídá: "Za prvé, měli by kontaktovat naši společnost a domluvit si vyzvednutí svých akcií. Následně, chtějí-li je prodat, mohou se snažit vlastními silami sehnat případného zájemce o koupi. Pakliže neuspějí, mohou kontaktovat nás jsme otevřeni spolupráci při hledání potenciálních zájemců o tyto cenné papíry."

Jak úspěšné tyto aktivity budou, je však otázkou. Pro drobné akcionáře by rozhodně bylo výhodnější, kdyby byla obnovena veřejná obchodovatelnost akcií.

"Je reálné, že v horizontu řádově několika let představenstvo navrhne obnovení obchodovatelnosti. Ale pak záleží na rozhodnutí valné hromady. A podotýkám, že naši společnost stálo dost peněz zrušení obchodovatelnosti akcií. Když budeme navrhovat obnovení obchodovatelnosti, bude to stát zase velké peníze. Proto si lze představit námitky některých akcionářů proti obnovení obchodovatelnosti," dodává Radek Novák.

Pro drobné akcionáře by asi bylo nejlepší, kdyby se sdružili a začali aktivně vykonávat svá práva - především účastí na valných hromadách společnosti. Tam mohou volit představenstvo, rozhodovat o případném zisku, obchodovatelnosti akcií a podobně.

Podle předpokladu Radka Nováka se letošní valná hromada uskuteční do července. Zkušenosti s ochranou drobných akcionářů a případnou pomoc lze hledat též ve sdružení OSMA, Opletalova 33, 110 00 Praha 1, telefon 02/2421 1613.