Akcie: český jackpot roku

Kdo se nebál riskovat a nakoupil na konci loňského roku akcie tuzemských firem, slušně za uplynulý rok vydělal. Desítky procent či alespoň procenta navíc si mohl na svůj účet připsat i ten, kdo své peníze uložil do podílových fondů s převahou akcií, do evropské měny euro.

Nebo kdo investoval do zlata anebo si koupil nový byt v Praze.

Ani lidé, kteří nechtějí riskovat a své peníze nechávají na bankovních účtech, jejichž již tak nízké úroky v minulých letech ještě většinou vymazala inflace, letos nemusí skřípat zuby. Vzhledem k nízkému růstu cen účty v bankách letos vydělaly, a to zhruba jedno procento.

Akcie vynesly dvojnásobně
Největší zisky, i když s největším rizikem, letos nabídly tuzemské akcie. "Ježíšek byl k investorům do českých akcií letos opravdu štědrý," říká Jiří Vodička z RM-Systému, který zprostředkovává obchody s akciemi hlavně pro drobné investory.

Pokud někdo investoval naslepo do třiceti nejobchodovanějších akcií v RM-S, musel by mít hodně velkou smůlu, aby o své úspory přišel. Až na dvě výjimky všechny tyto akcie rostly. Například šťastný majitel cenných papírů těžební firmy OKD, který si loni nakoupil akcie za stokorunu, má letos dalších 116 korun doma.

Poměrně vysoké výdělky přinesl letošní rok i investorům na pražské burze cenných papírů, jejíž nejsledovanější index PX-50 zahrnující zhruba pět desítek nejobchodovanějších akcií, vzrostl proti závěru loňského roku o více než 40 procent.

Podobně rostl i výběr deseti nejobchodovanějších akcií na burze, PX-D, který tak dosáhl vůbec rekordního zvýšení za celou svou dosavadní pětiletou historii. "České akcie byly letos opravdu dobré," potvrdil londýnský analytik investiční banky HSBC Tomáš Michálek, který sleduje tuzemské papíry i pro zahraniční investory.

České akcie v PX-50 zaostaly jen o procento za atraktivním trhem v Polsku a dvojnásobně předstihly Maďarsko. Tahounem růstu cenných papírů bylo jak částečné oživení ekonomiky v USA i v Evropě ke konci roku, tak i zprávy ze samotných podniků. Například nejúspěšnější z nejobchodovanějších akcií na pražské burze, firma Unipetrol, prochází privatizací a investoři tak očekávají zhodnocení jejích akcií.

"Na začátku roku měl za sebou Unipetrol jednu nepovedenou privatizaci, nikdo nevěděl, co bude dál, a akcie byly levné. Koupit je ale bylo tehdy obrovské riziko," hodnotí analytik Komerční banky Dan Karpíšek. Ani výhled na příští rok podle analytiků není špatný. "Určitě bude pokračovat růst, a to až do doby vstupu Česka do eurozóny," soudí Michálek.

Fondy dohánějí ztráty
Akcie vytáhly vzhůru i zisky majitelů podílových listů fondů, především samozřejmě akciových. Je to však hlavně náplast na ztráty v předchozích letech, které loni dosahovaly i několika desítek procent. "Letošní rok byl opravdu dobrý, ale důležitý pro investora je dlouhodobý pohled, alespoň na pět let," upozorňuje šéf Unie investičních společností Martin Hanzlík.

I dvacetiprocentní výnosy u akciových fondů se podle něj už projevily obrovským přílivem nových investic. "V těchto fondech jsou zhruba dvě miliardy korun a za poslední týdny do nich přitekly další stovky milionů. Lidi si těch výsledků samozřejmě všimli," uvedl Hanzlík.

Podle něj je však neštěstí, že se u nás investoři stále orientují podle výsledků loňského roku. "Spekulují na to, že když teď vydělali dvacet procent, příští rok to bude také dvacet. To ale málokdy vychází," dodává.

Pro investice do fondů by měl být celkem dobrý i příští rok, především kvůli rozšíření nabídky. Na trh by měly přijít díky novému zákonu nové speciální fondy zaměřené třeba na nemovitosti, o něž je velký zájem.

Nemovitosti zažily letos v Česku zlaté časy kolem poloviny roku, kdy se především v Praze v obavách z našeho vstupu do Evropské unie, a tím i růstu cen strhla kolem bytů nákupní horečka.

"Lidé, kteří však očekávali neustálý růst cen nemovitostí a neprodali v létě, jsou nyní tam, kde byli na jaře," říká Matěj Havlín z 1. realitní a investiční společnosti. Na začátku roku se nejprodávanější 3+1 v panelovém domě v Praze prodával kolem 1,7 milionu korun.

V létě se jeho cena vyšplhala až na dva miliony a nyní je opět tam, kde na začátku roku. Mírný růst si však udržují nové byty, jejichž ceny především ve velkých městech podle odhadů stavitelů posilují zhruba o deset až patnáct procent.