Burza v Pekingu zažívá velký propad.

Burza v Pekingu zažívá velký propad. | foto: AP

Otřes na burzách v Asii. Investoři v Číně přišli o své letošní zisky

  • 146
Burzy v Asii zachvátily velké výprodeje. Akcie v Číně a dalších zemích se propadají o více než osm procent. Je to největších sestup za více než osm a půl roku. Na vině je pasivní přístup čínské vlády ke špatným výsledkům ekonomiky. Burzy padaly už v pátek. Trh čekal reakci, ta však o víkendu nepřišla.

„Čínský akciový masakr pokračuje. Další propad trhu o 8 % prakticky smazal všechny zisky čínských akcií od počátku tohoto roku. Hlavní zdroj obav je stále stejný. Čínská ekonomika zpomaluje o poznání víc, než by si strana přála,“ komentuje situaci ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Co se děje s Čínou?

  • Průmysl ochabuje. V červenci zpomalil a nejnižší tempo od roku 2008.
  • Chřadne nálada podnikatelů.
  • Export Číny se v červnu propadl meziročně o 8,3 procenta.
  • HDP v 1. čtvrtletí zpomalil na 7 procent. To je nejméně za šest let.
  • Z Číny utíká zahraniční kapitál (Wall Street Journal). Investory odpuzuje oslabování růstu čínské ekonomiky i možné další ztráty jenu.

Například index šanghajské akciové burzy SCI ztrácel v polovině obchodování 8,5 procenta (pokles na 3211 bodů). Proti úrovni z doby před rokem je stále vyšší o 43 procent, o letošní zisky však přišel. V pátek oslabil o 4,3 procenta a za celý minulý týden odepsal 11,5 procenta.

Index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, oslaboval o 8,6 procenta. Po poklesu o 12 procent za minulý týden ztrácí proti počátku roku přes sedm procent.

Index burzy v Hongkongu ztrácel 6,5 procenta a ztrácel nejvíce od roku 2011. „Je to skutečná pohroma a vypadá to, že ji nic nezastaví,“ řekl zpravodajství Bloombergu Chen Gang, šéf investic v šanghajské společnosti Heqitongyi Asset Management. V indexu Shanghai Composite ztratilo přes osm set akcií přes 10 procent své hodnoty.

Nákaza v Asii i v Evropě

Pád čínských akcií se promítl do silných ztrát na ostatních asijských burzách. Analytici už mluví o nákaze, která se podobá tomu, co Asie zažila za své finanční krize v letech 1997-98.

Hlavní index burzy v Tokiu Nikkei 225 klesl o 4,6 procenta a utrpěl nejhlubší jednodenní ztrátu za více než dva roky. Burza v Soulu ztratila 2,5 procenta, nejvíce za více než tři roky. Padala také tchajwanská burza a burza v Austrálii.

Peking po vysokých ztrátách z minulého týdne o víkendu proti výprodeji na trhu nijak významně nezasáhl. Mnozí investoři čekali, že centrální banka například sníží povinné minimální rezervy komerčních bank, aby uvolnila dodatečné peníze pro nákupy akcií a úvěry do ochabujícího průmyslu. Peking pouze oficiálně povolil penzijním fondům nakupovat akcie, což signalizoval už dřív.

Propad akcií dopadá tíživě zejména na drobné domácí investory, kteří začali s masovými nákupy akcií až letos ve snaze připojit se k dlouhému vzestupu. Hrozíci odvrat běžných Číňanů od akciového trhu ohrožuje plány komunistického vedení využít trhu k podpoře ekonomických reforem. „Je to jako konec světa,“ řekl agentuře AP 25letý specialista na sociální média Pchan Čchung, který do akcií investoval v dubnu.

Pod tlakem nejsou jen burzy v Asii. Ztrácejí také všechny evropské akciové indexy. Index FTSEurofirst 300 odpoledne před 16 hodinou ztráce přes pět procent. Hodnota podniků v indexu klesla o více než 400 miliard eur.

Pražská burza ztrácí 2,2 procenta, podobně jdou dolů i další burzy v Evropě. Události na burzách poslaly cenu ropy WTI pod 40 dolarů, ropa Brent klesla na 44,2 dolaru. Oslabuje ruský rubl. Naopak euro poprvé od února proti dolaru roste, a sice na 1,15 USD/EUR.

Čína v posledních týdnech několkrát devalvovala svou měnu. Centrální banka označila devalvaci za „jednorázové znehodnocení“ související s tržně orientovanými reformami. Analytici však za opakovanými akcemi viděli například snahy o podporu slabého exportu.

Špatná data z čínské ekonomiky

Minulý týden světové burzy zažily nejhorší týden v tomto roce, širší index Wall Street ztratil 5,8 procenta, nejvíce od září 2011. Globální výprodej spustila zpráva o prohlubujícím se poklesu aktivity v čínském průmyslu, která prohloubila obavy z dalšího zpomalování růstu druhé největší světové ekonomiky.

„Investoři zaujali vůči akciovým trhům postoj ‚bezpečnost především‘, což je pochopitelné vzhledem k potenciálu nestability plynoucímu z odlivu kapitálu z rozvíjejících se ekonomik,“ uvedl podle agentury AP Ric Spooner z firmy CMC Markets.

Peking po vysokých ztrátách z minulého týdne o víkendu proti výprodeji na trhu nijak významně nezasáhl. Mnozí investoři čekali, že centrální banka například sníží povinné minimální rezervy komerčních bank, aby uvolnila dodatečné peníze pro nákupy akcií a úvěry do ochabujícího průmyslu. Peking pouze oficiálně povolil penzijním fondům nakupovat akcie, což signalizoval už dřív.

Pád čínských akcií se promítá do silných ztrát na ostatních asijských burzách. Hlavní index burzy v Tokiu Nikkei 225 padá o šest procent, hongkongský Hang Seng oslabuje o více než čtyři procenta, tchajwanská burza hlásí pokles přes šest procent. Index australské burzy v pondělí odepsal přes tři procenta a zažil nejhlubší ztrátu za čtyři roky.

,