Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

Akcie v roce 2010: hrozí pád z výšky

  • 31
Při pohledu na burzy se ani nechce věřit, že by světová ekonomika měla mít letos nějaké problémy. Výkon akcií spíše připomíná nabubřelé předkrizové roky.

Hodnota firem obchodovaných na burzách po celém světě letos vzrostla o téměř třináct bilionů dolarů, což znamená, že se cena jejich akcií zvýšila v průměru o čtyřicet procent.

Londýnská burza se tento týden jako první z velkých trhů dostala na předkrizové hodnoty, když její index FTSE překonal zisk z doby, kterou měl těsně před pádem investiční banky Lehman Brothers.

Newyorský index S&P 500 zase letos přidal téměř 65 procent a všeobecný boom se vyhýbal snad jen japonskému trhu.

Co bude s cenami akcií příští rok? Je čas do rozparáděného vlaku naskočit pro ty, kteří to ještě nestihli, nebo je naopak za pět minut dvanáct před jeho bolestivým vykolejením?

"Z akcií už jsem vystoupil,“ prozradil před Vánocemi MF DNES jeden z nejvýše postavených šéfů obří tuzemské banky, jenž zároveň rozhoduje o investicích druhých.

Vystihl tak náladu mezi většinou profesionálních investorů i analytiků. Ti mají pocit, že letošní raketový růst nemá zdravé základy a optimismus investorů zdaleka předběhl skutečný vývoj ekonomiky.

Pokud oživení nepřijde, akcie růst nevydrží

To, že se akciové trhy vždy snaží předpovídat budoucí vývoj ve firmách a ekonomikách a chovají se přitom optimisticky, je normální. Teď se však zdá, že to investoři vzhledem ke křehké stabilizaci světa a jeho nejistému růstu přehnali.

"Pokud skutečné oživení nepřijde v řádu několika málo měsíců, tak už akcie nikdo nebude chtít držet nahoře,“ předvídá Pavel Drahotský ze Citibank.

Také podle něj dosavadní růst nestojí na zdravých základech, na trzích chybí hotovost a hlavně skutečné pozitivní výsledky.

Kapitálové trhy táhly nahoru hlavně banky, které o sobě s oblibou prohlašují, že už jsou z nejhoršího venku, a potichu začínají vracet státní půjčky, jež jim zachránily krk.

"Trhy dostaly od centrálních bank a vlád zelenou k růstu,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Mike Lenhoff, který pomáhá spravovat portfolio 36 miliard dolarů ve firmě Brewin Dolphin Securities.

Ve skutečnosti se toho však v bankách mnoho nezměnilo a ekonomové upozorňují, že v nich stále dřímá nebezpečí. "Ozdravení finančních trhů neproběhlo a to je pro cestu z krize problém," varuje Jan Švejnar.

Přijde další propad? Nikdo si není jistý

Druhým tahounem akciového boomu se později v letošním roce staly hlavně cenné papíry firem z těžkého průmyslu, jako je těžba surovin či výroba základních materiálů. Ocenění došla hlavně měď, platina, ale i diamanty.

To už jasně symbolizuje rostoucí přesvědčení investorů, že krize odeznívá, příští rok bude lépe a bude se tedy více spotřebovávat, což roztočí kola průmyslu.

Nikdo si tím ovšem není jistý a stále existuje nebezpečí vývoje ve tvaru písmene W, podle něhož by po krátkém růstu mohl příští rok přijít ještě další propad. A na ten by dnes napumpované akciové trhy reagovaly rychlým vyfouknutím.

"V prvních měsících příštího roku ještě očekáváme pokračování rostoucího trendu, pak ale významně poroste pravděpodobnost výrazného poklesu trhu,“ myslí si Milan Vaníček, šéf analytického oddělení firmy Atlantik FT.

Důvodem je podle něj právě nejistota ohledně zotavení ekonomik a nebezpečí nečekaných událostí (pro jejich pojmenování se používá termín černá labuť), které růst mohou zkomplikovat. Letos takto znervóznily trhy například nečekané problémy Dubaje se splácením dluhů z realitního megalomanství.

Z tohoto pohledu je stejně nejistý vývoj na pražské burze jako naWall Street. V Praze situaci navíc komplikuje oproti loňsku relativněmálo peněz, s nimiž se obchoduje.

Kvůli malému objemu obchodů pak může i jeden větší investor rozkolísat celý trh nahoru či dolů, pokud nakupuje nebo prodává.

Událostí příštího roku by v Praze každopádně mohlo být uvedení ČSOB na burzu. Podmínkou úspěšnosti transakce bude právě přetavení současné stabilizace hospodářství do skutečného růstu. Jinak akcie zamíří dolů.