Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka. Ilustrační snímek

Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Akcionářům Sazky připadá tendr v pořádku, ale šéf ČSTV by ho zrušil

  • 11
Průběh kontroverzního tendru na Sazku připadá akcionářům, kterými jsou sportovní svazy, v pořádku. Výjimkou je Český svaz tělesné výchovy. Podle jeho šéfa Pavla Kořana by se měla celá soutěž zrušit.

"Osobně jsem pro to, aby byly věci čisté, aby nejen sportovní veřejnost věřila, že vše proběhlo po právu. Vzhledem k tomu, že je tam skutečně řada podivností (v insolvenčním řízení i tendru, pozn. red.), tak jsem pro to, aby to bylo zrušeno a proběhlo to transparentněji," řekl iDNES.cz Kořan.

Svaz, který měl jako akcionář v Sazce největší slovo, ale přesto nebude aktivně za zrušení tendru vystupovat. "ČSTV není účastníkem řízení," vysvětluje Kořan.

Svaz už dříve podal dvě trestní oznámení, jedno na bývalého šéfa Sazky Aleše Hušáka a jedno na insolvenčního správce Josefa Cupku kvůli tomu, že neuznal pohledávku za 127 milionů korun, postoupenou firmě Gladiolus. Jde o Sazkou nevyplacený výtěžek z let 2008 a 2009.

Neuznaná pohledávka je jedním z důvodů, proč by Kořan výsledek tendru, tedy prodej loterijní firmy PPF a KKCG, zrušil. Také se prý měla vzít v úvahu nejvyšší pětimiliardová nabídka Penty, přestože ji firma podala mimo soutěž.

Hlavně ať se točí loterie

Ostatní akcionáři průběh výběrového řízení nekritizují. "Hlavně aby už měla Sazka nového majitele a začala znovu pořádně fungovat. Z naší strany je to naprosto pragmatický přístup. Nejsem schopen posoudit, jestli by dal někdo o pár korun víc nebo méně. Důležitý je v současné době čas," hodnotí místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Podle šéfa Autoklubu Romana Ječmínka je výsledný prodej logickým krokem, ostře ale kritizuje chování finanční skupiny Penta během insolvenčního řízení. "Penta říká, že to byla krádež za bílého dne, já bych řekl, že takovou krádeží bylo to, co chtěla udělat Penta s firmou Gladiolus v rámci insolvenčního řízení. To další považuji už jen za okopávání kotníků ze strany Penty," rýpl si Ječmínek.

Penta, která vlastní konkurenční loterijní firmu Fortuna, kritizovala mimo jiné příliš vysoké požadavky pro účast ve výběrovém řízení. Zájemci museli složit kauci 500 milionů Kč a vítězi hrozí sankce v řádu miliard korun, pokud obchod neposvětí antimonopolní úřad.

Ječmínek si myslí, že jsou takové nároky v pořádku. "Považuji to za velice dobré řešení správce Cupky, jinak by mohlo dojít k tomu, že někdo úmyslně nabídne třeba 8 miliard a za pět měsíců se zjistí, že je to účelové. Hazardní společnosti by se začaly předhánět a zlikvidovaly by Sazku jako konkurenci," namítl.

ČSTV může prodat lyžařské areály, hotely i sportoviště

Sportovní svazy ztratily během insolvenčního řízení všechny možnosti, jak ovlivňovat dění kolem Sazky, akcionáři už jsou teď jen formálně. Naopak se musí kvůli výpadkům příjmů ze Sazky více soustředit na zlepšení svého financování.

"Se situací jsem tak trochu počítal dlouho dopředu. Připravoval jsem organizaci na úsporná opatření, zmenšování aparátu a podobně. V budoucnu budeme muset více pronajímat nemovitosti, provozovat vlastní sportovní centra nebo vyvíjet vlastní fitness-centra, která budou vydělávat," naznačuje cesty Oldřich Lomecký,  předseda České obce sokolské a starosta Prahy 1.

ČSTV připravuje plán prodeje části svého majetku. Svaz se pravděpodobně zbaví některých hotelů, sportovního centra v Brandýse nad Labem, hotelu Olympia v Zadově a možná i horských středisek v Krkonoších. Patří mu areály ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a Harrachově. O tom, co se prodá, by měla rozhodnout valná hromada koncem listopadu, kde dojde zřejmě i k přejmenování Českého svazu tělesné výchovy.