Akciové fondy padají. Je čas je prodat?

Kdo před několika lety investoval své úspory do akciových nebo smíšených fondů, ještě na začátku roku žasnul nad obrovskými výnosy. Dosahovaly i několika desítek procent během pár měsíců. Dnes je situace zcela opačná. Hodnoty jsou podobné, jen je před nimi záporné znaménko. Je tedy čas peníze vybrat a poohlédnout se po něčem zajímavějším? Naprostá většina odborníků se shoduje - nikoli, spíše je doba k dalším nákupům.

Nejvýraznější pokles zaznamenal jeden z největších fondů, Pioneer Trust. Ke konci února letošního roku mohli klienti vidět na svých výpisech, že jen za šest měsíců jim investice do fondu vynesla přes patnáct procent.

V současné době jsou za uplynulý půlrok zhruba na stejné hodnotě v minusu. Současný trend potvrzuje klasickou poučku o tom, že vyšší možný výnos je vyvážen vyšším rizikem.

A také o tom, že svěřit peníze fondům investujícím do akcií se vyplatí na delší dobu. Proč vlastně akciové fondy klesly? Podílové fondy investují své peníze do akcií - jak českých, tak zahraničních.

Proto jsou jejich výsledky závislé na situaci na burzách, kde se s akciemi obchoduje. A v poslední době se kurzům akcií na světových trzích moc nedaří.

Ceny na americkém trhu NASDAQ, na kterém se obchoduje s akciemi firem z oboru moderních technologií, letos na jaře klesly přibližně o třicet procent. Pak na krátkou dobu zamířily ceny vzhůru, ovšem teď zase oslabují.

Přitom právě na tomto trhu investovaly fondy, včetně těch českých, významnou část svých peněz. A poklesu nebyly ušetřeny ani jiné burzy, včetně pražské.

Ne všechny akcie klesaly

Pokles akciových fondů byl ve velké míře způsoben právě vysokým podílem akcií těch společností, které se zabývají moderními technologiemi.

"Tyto cenné papíry zaznamenaly v uplynulých měsících pokles, ale hodnota akcií například zbrojovek, ropných či farmaceutických společností ve stejné době naopak rostla," upozorňuje Daniel Kukačka z Kapitálové investiční společnosti České pojišťovny.

Jelikož tedy v uplynulých měsících neklesaly kurzy všech akcií, nejsou ani všechny fondy ve ztrátě. Důkazem je například ING Český akciový fond. V únoru tohoto roku zhodnocení jeho podílových listů přesahovalo sedmnáct procent za půl roku.

Začátkem listopadu zhodnocení za minulých šest měsíců sice dramaticky pokleslo, nepřeklopilo se ale do ztráty. Podílové listy fondu měly totiž o více než tři procenta vyšší hodnotu, než před půl rokem.

Výhledy jsou slibné

Časy se však mění a většina odborníků je optimistická. Pro majitelé podílových listů "postižených" fondů to znamená: přečkat špatné časy a doufat v očekávaný růst. Tedy neprodávat.

"Prostor pro další pokles jak domácích, tak i například amerických či západoevropských akcií je podle mého názoru malý. Naopak očekávám postupné zotavování," říká Petr Čihák ze společnosti Fio.

Marian Dudek z Atlantik finanční trhy souhlasí: "Ke konci roku a obzvláště pak začátkem nového roku je velmi reálný výraznější nárůst kurzů akcií na světových burzách."

Člověk by tedy neměl propadat depresi a naopak si uvědomit, že předchozí výdělky nebyly moc obvyklé.

"Rekordní růst akciových indexů, a tedy i fondů v loňském roce a na začátku letošního roku, byl spíše výjimečný. Do značné míry byl ovlivněn vývojem technologických akcií, které v dalším výhledu nedokázaly udržet očekávané růsty obratů a zisků, což zapříčinilo jejich výprodej," upozorňuje Martin Krystián ze společnosti Efekta Consulting.