Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alba: italská jiskra pro všední den

  10:28aktualizováno  10:28
Pro vinařského turistu je severozápadní Itálie spolu s Toskánskem nejvděčnějším regionem. Sotva člověk opustí Barolo a namíří si to Barbaresku nebo do Asti, vynoří se mu další nepřehlédnutelná překážka v podobě města Alba, které je vinařským střediskem regionu Piemont.

Jestliže Turín je ultramoderní metropolí a symbolem hektické současnosti průmyslového severu, starodávná Alba působí jako jeho pravý opak. Obklopena dodnes živým světem venkovských tradic představuje obchodní centrum, jež přirozeným způsobem vzešlo z vývoje životních potřeb desítek generací vinařů.

Ti obhospodařují svahy v širokém okolí Alby a jejich chloubou jsou především klasické modré odrůdy, které region Piemont proslavily po celém světě. Pro základní orientaci se nám i docela přehledně seřadily do jmen se svým mateřským městem - Nebbiolo d'Alba, Barbera d'Alba a Dolcetto d'Alba.

Připočteme-li k tomu samostatnou sousední apelaci Roero, kde vedle Nebbiola najdeme i bílou odrůdu Arneis, máme vše důležité, co se týče Alby, pohromadě. Pro encyklopedisty a ty, kteří podlehli falešné domněnce, že už mají ve vínech Piemontu jasno, je však třeba uvést pravdu celou - na vinohradech se můžeme setkat se záplavou mnoha dalších odrůd. Avana, Avarengo, Bonarda, Bracchetto Casalese, Cortese, Croatina…

Právě tak by začínal jejich abecední přehled, nemluvě o tom, že řada z nich je na různých místech pěstována pod odlišnými jmény. Spolu s více než padesáti názvy vesnic, které se používají na etiketách, tak vzniká pro zákazníka opravdový orientační rébus.

Jistější je tedy i v případě Alby držet se "klasiky", kterou představují tři nejslavnější odrůdy Piemontu. Na žebříčku kvality je suverénem Nebbiolo, které dosahuje ideálu v blízkých vesnicích Barolo a Barbaresco, zatímco Nebbiolo d'Alba bývá vzhledem k větší jednoduchosti a přístupnosti považováno za „mini Barolo“.

Rovněž odrůda Barbera je více ceněna v okolí Asti než v Albě, a tak pro Albu zbylo prvenství až u třetí, odborníky nejméně respektované odrůdy. Tou je Dolcetto, jež patří do rodiny lehkých vín s nižším obsahem tříslovin. Proto ho také provází časté, byť dosti nepřesné přirovnání k francouzskému Beaujolais.

K tomu má svým charakterem sice hodně daleko, ale je pravda, že ve srovnání s mocným Nebbiolem a plnou Barberou je Dolcetto nejlehčím a nejsnáze pitelným vínem z celé oblasti.

Což není nijak hanlivý popis - zrovna tak, jako je potřeba složitých vín, která vyzrávají ve sklepě roky či desetiletí proto, aby svou dokonalostí ozdobila slavnostní tabuli, tak je také zapotřebí jednodušších, avšak kvalitních vín, jejichž účelem je dodat trochu rubínové jiskry i jinak docela všednímu dni.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Najdete na iDNES.cz