Albánie odebrala ČEZu licenci na distribuci elektřiny. Firma půjde do arbitráže.

Albánie odebrala ČEZu licenci na distribuci elektřiny. Firma půjde do arbitráže. | foto: iDNES.cz

Albánie vyhání ČEZ. Firmě vzala licenci na dodávky elektřiny

  • 135
Albánský regulační úřad se rozhodl odebrat české společnosti ČEZ licenci na distribuci elektřiny. Firma podle úřadu nezajistila dovoz elektřiny a neinvestovala do rozvodné sítě. ČEZ se bude proti rozhodnutí bránit, zahájí arbitráž a bude žádat náhradu škody.

Regulační úřad rozhodl o odebrání licence ve společnosti CEZ Shpërndarje, v níž ČEZ vlastní 76 procent (zbytek patří albánskému státu).

"Ano, potvrzujeme, že albánské úřady takovéto rozhodnutí vydaly. Dle Skupiny ČEZ je takový postup v rozporu s tamními zákony a proti jeho rozhodnutí podá formální protest. Současně podnikne první kroky k zahájení mezinárodní arbitráže," řekla iDNES.cz mluvčí energetického kolosu Barbora Půlpánová. 

Albánie vyvlastnila ČEZ

Albánský regulátor podle ní spolu s rozhodnutím o odebrání licence určil administrátora, který má pod jeho dohledem převzít správu společnosti, včetně všech rozhodovacích pravomocí a odpovědnosti za chod společnosti, a na kterého se tudíž přenesou práva statutárních orgánů CEZ Shpërndarje.

Dosavadní vlastník, tedy Skupina ČEZ, tím ztrácí veškerá akcionářská práva a nemá jakoukoliv možnost, jak se proti tomuto faktickému vyvlastnění bránit. "ČEZ s tímto postupem, kdy o fungování společnosti svévolně rozhoduje pouze regulační orgán, zásadně nesouhlasí a považuje ho za neslučitelný nejen s jakýmikoliv evropskými normami, ale i s albánskými zákony," říká mluvčí. Společnost proti tomu podá žalobu a uvědomí albánskou vládu o svém záměru zahájit arbitrážní řízení.

Spory začaly před rokem

Odebrání licence však patrně povede k ukončení aktivit ČEZ ve firmě CEZ Shpërndarje. Firma ČEZ se loni s albánskými úřady dostala do sporu kvůli údajným dluhům. V prosinci albánská vláda ČEZ obvinila, že jí dluží miliardu dolarů (cca 19 miliard korun) na škodách, které v Albánii údajně firma způsobila.

Podle ČEZ se situace v zemi zkomplikovala už na začátku loňského roku, kdy v důsledku katastrofálního sucha byla albánská státní elektrárenská společnost KESH nucena dovážet elektřinu za mnohem vyšší ceny, čímž se dostala na hranici bankrotu a bez pomoci albánské vlády by nepřežila.

Albánský kabinet se snažil situaci podle Půlpánové vyřešit tím, že přenesl veškeré náklady na bedra zahraničního investora. K 1. lednu 2012 byla tudíž rozhodnutím regulátora navýšena vstupní cena elektřiny od státních elektráren KESH o 91 procent. Následná jednání vedla k tomu, že se ČEZ podařilo meziroční navýšení cen snížit "jen" na 49 procent.

Zlepšující se vyjednávání mezi oběma stranami však zvrátila vláda tím, že vystavila ČEZ daňový nedoplatek a penále za nedodržení objemu importů elektřiny. Vztahy mezi partnery se tak začaly vyhrocovat.

Kolos ČEZ už loni oznámil, že pokud se s albánskými úřady neshodne a byznys mu v zemi zkrachuje, požádá Světovou banku o náhradu škody prostřednictvím záruk, které si vyjednal před vstupem na albánský trh (více zde). Agentura  Moody's odhadla, že ČEZ by odchodem z Albánie ztratil zhruba 200 milionů eur.

ČEZ v Albánii

Únor 2007 - ČEZ začal do Albánie přes Srbsko zkušebně dodávat elektřinu nakoupenou na maďarském trhu.
Červen 2008 - Albánská vláda přizvala ČEZ do tendru na kontrolní podíl v domácím distributorovi elektřiny. Nabídku dostaly také italský koncern Enel a rakouské firmy EVN a Energie Steiermark.
Září 2008 - ČEZ vyhrál tendr na převzetí 76% podílu v distribuční společnosti Operatori i Sistemit te Shperndarjes (OSSH).
Březen 2009 - Albánská vláda podepsala smlouvu o prodeji podílu v OSSH, který se o rok později přejměnovává na CEZ Shpërndarje.
Květen 2009 - Světová banka oznámila, že schválila fond ve výši 60 milionů eur, který bude sloužit jako částečná záruka rizik při prodeji albánského distributora koncernu ČEZ.
Červenec 2011 - ČEZ podepsal úvěrovou smlouvu ve výši 100 milionů eur s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj a Mezinárodní finanční korporací na modernizaci a rozšíření distribuční sítě v Albánii.
Leden 2012 - CEZ Shpërndarje začal vykazovat ztrátu. Stalo se tak poté, co albánský regulátor zvýšil ceny elektřiny u státem ovládaného výrobce elektřiny o 91 procent, aniž by to distributor mohl promítnout do ceny pro koncové zákazníky. Společnosti CEZ Shpërndarje navíc hrozilo, že bude muset platit pokuty, které jí udělily albánské úřady.
Únor 2012 - Server BalkanInsight napsal, že ČEZ v Albánii čelí vyšetřování kvůli údajným podvodům a účetním machinacím. Server uvedl, že CEZ Shpërndarje účtovala fiktivní pokuty a faktury, aby následně mohla obhájit zvýšení cen elektřiny.
Říjen 2012 - Představitelé ČEZ při setkání s albánským premiérem zmínili možnost odchodu společnosti ze země.
Listopad 2012 - CEZ Shpërndarje odpojila od elektřiny kvůli vysokým dluhům vodárny v Tiraně a dalších 31 oblastech. Soud  v Tiraně však firmě nařídil obnovit dodávky proudu vodárnám.
20. listopadu 2012 - ČEZ oznámil, že kvůli situaci v Albánii vznesl žádost o náhradu škody ze záruky, které mu poskytla Světová banka.
Prosinec 2012 - ČEZ oznámil, že divizi CEZ Shpërndarje prodá. Albánská vláda uvedla, že v tom hodlá firmě ČEZ zabránit. Zároveň oznámila, že ČEZ dluží Albánii na škodách zhruba jednu miliardu USD (19 miliard Kč). ČEZ částku zpochybnil.
21. ledna 2013 - Albánský regulační úřad odebírá ČEZ licenci na distribuci elektřiny. Firma podle úřadu nezajistila dovoz elektřiny a neinvestovala do rozvodné sítě.

Zdroj: ČTK