Pivo zlevníme, chleba ne. Budu spíš skrblík, říká ministryně Schillerová - iDNES.cz

Pivo zlevníme, chleba ne. Budu spíš skrblík, říká ministryně Schillerová

  1:00
Nová ministryně financí Alena Schillerová hodlá snižovat daně a zároveň držet rozpočet na uzdě. Zmizet má superhrubá mzda, podnikatelé by se měli dočkat vstřícnějšího přístupu. „Je na čase jim usnadnit placení daní, nejen o tom mluvit,“ uvedla šéfka státní kasy v rozhovoru pro MF DNES.
Fotogalerie4

Ministryně financí Alena Schillerová | foto:  Michal Sváček, MAFRA

V programovém prohlášení vláda slibuje mírně snížit daň z příjmů, zavést výdajový paušál pro zaměstnance (výpadek 13,6 miliardy korun na sociálním pojištění), snížit DPH na vybrané zboží a služby. Jak chcete výpadek z rozpočtu kompenzovat?
Budu to prosazovat už do novely zákona na rok 2019. Uvažuje se také o snížení sociálního pojištění pro zaměstnavatele, což je pro ně obrovská zátěž. To se ale bude odvíjet od možností rozpočtu.

Kde na to tedy vezmete?
Rozpočet byl nastaven na předpokladu růstu 3,1 procenta, dnes je odhad vyšší - přes čtyři procenta - a to bude znamenat vyšší výběr daní. Růst má pokračovat i v dalších letech. Spolu s lepším výběrem daní by se nám to mělo podařit vyrovnat.

Alena Schillerová

Pochází z Brna, vystudovala Právnickou fakultu dnešní Masarykovy univerzity. Na finanční správě pracuje od roku 1991, začínala jako právnička na Finančním úřadě Brno-venkov, kde se později stala ředitelkou a postupně dál kariérně stoupala. Z pozice ředitelky odboru Generálního finančního ředitelství nastoupila v lednu 2016 do funkce náměstkyně pro daně po Simoně Hornochové. Měla na starosti zavádění elektronické evidence tržeb a projekt Moje daně, který slibuje placení daní zjednodušit. Někdejšího ministra financí Andreje Babiše měla nahradit už v květnu v době vládní krize.

Ekonomika funguje v cyklech. Co bude v okamžiku, kdy růst skončí a nastane recese?
Nemám ráda kdyby. I ve střednědobém výhledu rozpočtu počítáme v příštích třech letech, že by se mohl růst udržet. Do té doby se dá udělat spousta práce, jednou z mých priorit je další pokračování boje proti nezákonné daňové optimalizaci velkých korporací. Pomůže nám v tom i povinné zavedení evropské směrnice proti vyhýbání se daňovým povinnostem. U snížení sociálního pojištění pro firmy se zatím nebavíme o konkrétním procentu.

Před volbami ANO i ČSSD hovořily o snížení DPH na základní potraviny - maso, mléko, máslo, chleba, ryby, čerstvé ovoce a zeleninu. V programovém prohlášení to není. Tato myšlenka definitivně padla?
V návrhu, o kterém budeme jednat s dalšími stranami, to zařazeno není. Je tam snížení DPH na točené pivo, vodné a stočné a na některé služby náročné na lidskou práci - kadeřnice, opraváři, maséři.

Jaký je váš osobní názor na snižování DPH u vybraných potravin? Už v roce 2011 s tím přišly Věci veřejné, ale nedošlo na to.
Výpadek na daních by byl citelný a minulo by se to účinkem - snížení by se nedostalo ke konečnému spotřebiteli, obchodníci by nezlevnili. Navíc je legislativně těžké definovat, co tam patří - který druh chleba by se považoval za základní potravinu a který ne.

A u zmíněných služeb se snížení DPH podle vás promítne do snížené ceny pro zákazníka?
Pokud ne, bude to podpora drobnějších podnikatelů.

Vodné a stočné se týká nadnárodních koncernů, které posílají dividendy do zahraničí, především francouzské Veolie . Co jim zabrání v tom, aby zákazníkům nezlevnily a zvýšily svoje zisky?
To je zase jiné téma. Vodné a stočné jsme tam zařadili právě proto, aby to pozitivně pocítili občané. Bude to otázka dalších debat.

Ústavní soud minulý týden vydal usnesení, v němž zrušil některá ustanovení zákona o EET a jiná nařídil upravit. Jak plánujete zákon měnit?
Necháme stávající výjimky - prodej na palubách vlaků a letadel, veřejné toalety, prodejní automaty a další. Chceme zachovat výjimky pro zhruba 1 500 zrakově postižených podnikatelů a pro sezonní prodej sladkovodních ryb před Vánocemi. Ty v listopadu schválila vláda pouhým nařízením, což zákon dnes umožňuje, ale podle soudu to do budoucna nebude možné.

Soud naznačil, že z povinnosti evidovat by měli vypadnout ti, pro které to představuje nepřiměřenou ekonomickou zátěž. Jak to chcete řešit?
Vyloučit z EET ty nejmenší, kteří si na zátěž nejvíc stěžují - fyzické osoby s nejnižším příjmem. Já se kloním k hranici příjmů 250 tisíc korun ročně, zaznívá i půl milionu nebo 750 tisíc. Držím se názoru, že bychom měli vynětí z EET podmínit placením paušální daně. Začátkem ledna svolám jednání podnikatelských sdružení, která zastupují velké množství menších podnikatelů, a budu o tom s nimi debatovat. Dlouhodobě nás v EET podporují a napsali mi, že jsou z rozhodnutí Ústavního soudu zděšeni.

Chcete do zákona dostat nějaké další výjimky?
Máme několik podnětů: některé typy hazardních her jako rulety, neboť tam je to technicky neproveditelné a vysoce nákladné a regulace zákonem o hazardu je dostatečná. Zvažovali jsme vynětí tržeb, pokud česká letecká společnost prodává letenky například v Singapuru - tam je to také technicky těžko proveditelné. A pak předplacené telefonní karty. Elektronická stopa je tak jasná, že tam těžko může docházet ke krácení tržeb, a pro provozovatele by to byly miliardové investice. Do dvou měsíců chceme návrh poslat do meziresortního připomínkového řízení.

Rozhovory se členy vlády

Jak dnes využíváte data z EET ke kontrolám? Porovnáváte provozovny s podobným zaměřením a v podobné lokalitě, jak jste dříve avizovali?
Kontrolor chodí na kontrolu s tabletem, notebookem, sedne si do provozovny, připojí se a na počítači sleduje, jak prodejna posílá účtenky do systému EET. Může to porovnat s tím, co vidí přímo na místě. Může například zjistit, že z provozovny odešel určitý počet platících zákazníků, ale na výpisu z EET to není zaznamenáno. Informace z EET propojujeme s živnostenským úřadem, také se podle nich vybírají podnikatelé ke kontrole.

Váš předchůdce Andrej Babiš označoval za svůj hlavní cíl zlepšení výběru daní. S jakou misí nastupujete do úřadu vy?
Chci zjednodušit daňový systém - slýchám o tom už od dob ministra Václava Klause a místo opakování slibů bych to chtěla uskutečnit. Můj předchůdce zaváděl kontrolní hlášení a EET, ale také se mu podařilo nezvyšovat daně, dokonce se některé snížily (daň z přidané hodnoty na léky, knihy atd., pozn. red.). Teď je načase, abychom to podnikatelům vrátili.

Plánujete zavést on-line daňový úřad, obdobu „internetového bankovnictví“ pro placení daní. Budete stavět od nuly?
Řadu věcí máme a využijeme je - daňovou informační schránku, webové elektronické podání EPO. Finanční správa disponuje obrovským množstvím informací, má přístupy do různých celostátních databází, rejstříků. Je třeba to propojit, což zní jednoduše. Legislativa nebude problém, klíčové bude připravit na to IT systémy. Projekty jako JIM - jedno inkasní místo (do zákona se dostalo za ministra Miroslava Kalouska, ale nikdy nezačalo platit, pozn. red.) - havarovaly na nepřipraveném IT.

A kdy se podnikatelé dočkají výběru pojistného a daní na jednom místě?K tomu dojde až na závěr zjednodušování daní. Bude to mít obrovské nároky na IT. Musíme se spojit s ministerstvem práce a zdravotnictví, předtím musíme připravit nový zákon o daních z příjmů, kde zavedeme individualizované účty u jednotlivých zaměstnanců.

Schillerová z hnutí ANO bude chtít zjednodušit daňový systém | (3:08) | video: ČTK

Lidé by se měli na spoření podílet

Budete v roli správce státní kasy spíš skrblík, nebo vyjdete vstříc požadavkům na vyšší výdaje?
Musím být spíš skrblík, protože jak se ukázalo při jednání o rozpočtu v Poslanecké sněmovně, všichni chtěli přidat.

Co se týká zvyšování důchodů, které znamená citelný zásah do rozpočtu (příští rok přes 20 miliard), budete ze své pozice ochotna přidávat důchodcům i nad zákonnou valorizaci, jak se v posledních třech letech dělo?
Budu chtít, aby se zvyšovaly důchody, protože důchodci u nás zabezpečeni nejsou a mnohdy se pohybují na hranici chudoby. Zároveň musíme mít vždy na zřeteli, co unese státní rozpočet.

Co platy státních zaměstnanců?
Letos došlo k nebývalému navýšení platů. Přidávalo se technickým profesím a ozbrojeným složkám, dvakrát pracovníkům sociálních služeb, zaměstnancům veřejného sektoru o 10 procent, učitelům o 15 procent a od ledna zdravotníkům. V dalších letech musíme sledovat vývoj mezd v soukromém sektoru, aby byl veřejný sektor do určité míry konkurenceschopný. Roky pracuji ve státní sféře a vím, že platy tam nejsou velké. Stěžejní bude, na co má rozpočet, a musíme si stanovit priority - pro mě jsou to učitelé.

Potřebujeme podle vašeho názoru důchodovou reformu? Nebo už dnes stát umožňuje lidem v dostatečné míře spořit si na důchod?
Potřebujeme. Reforma se ale musí dojednat napříč politickým spektrem, aby se nestalo, že příští volby vyhraje někdo jiný a ten ji zase zruší. To by byla zbytečná práce.

Jakým směrem by podle vašeho osobního názoru měla reforma důchodů jít?
Měla by se maximálně posílit motivace občanů střádat si na důchod a nespoléhat jen na to, že to bude sanovat stát. Měli by se na spoření podílet.

Nejčtenější

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvýšil. Dohodneme se ale s každým, tvrdí

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom ve středu informoval na své...

USA zvýší cla pro Čínu na 104 procent. Peking avizuje „boj až do konce“

Už ne 54, ale 104 procent. USA zpřísnily cla pro Čínu poté, co se rozhodla postavit čelem hrozbám amerického prezidenta Donalda Trumpa a neustoupit obchodnímu tlaku. Peking místo toho již pracuje na...

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

Rekordní zisk pro nejbohatší. Připsali si tři sta miliard dolarů za jediný den

Nejbohatší lidé světa zaznamenali ve středu rekordní nárůst svého čistého jmění. Podle agentury Bloomberg a jejího žebříčku Bloomberg Billionaires Index si 500 nejbohatších připsalo celkem 304...

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

Vydělali Trumpovi kámoši na celní válce? Obchody působí podezřele, říká makléř

Vysíláme

Během několika hodin zhodnocení o dva tisíce procent. Právě takové podezřelé transakce zaznamenal burzovní makléř Martin Uher krátce před klíčovým oznámením Donalda Trumpa o odložení cel na 90 dní v...

15. dubna 2025

Pomeranče se urodily, jejich cena klesá. Obchody ale zlevňují jen zvolna

Ceny pomerančového džusu po loňských maximech klesají. Podle analytiků má na situaci největší vliv dobrá úroda citrusů v Brazílii. Výrobci nápojů ale upozorňují, že pokles cen v obchodech bude pomalý.

15. dubna 2025

Cesta do práce pod palbou. Reportáž z místa, kde Izrael vyrábí obrněné vozy

Premium

Od naší zpravodajky v Izraeli Silnice tu vede mezi zalesněnými horami. Ticho, příroda. Kdyby kolem nebyly vyhořelé části lesa, bylo by jen těžko k uvěření, že přes rachot a detonace raketových útoků Hizballáhu z Libanonu tu...

15. dubna 2025

Nvidia slibuje továrnu v Texasu a výrobu čipů a serverů za 500 miliard dolarů

Další americkou technologickou firmou, která podpořila snahu administrativy Donalda Trumpa o místní výrobu, je Nvidia. Hodlá v příštích čtyřech letech vyrobit ve Spojených státech servery pro umělou...

14. dubna 2025  22:07

Trump zvažuje zrušení cel v autoprůmyslu. Firmy potřebují čas na změnu, řekl

Americký prezident Donald Trump v pondělí naznačil, že by mohl automobilový průmysl dočasně osvobodit od cel, která na něj uvalil, aby dal výrobcům automobilů čas na úpravu dodavatelských řetězců....

14. dubna 2025  21:17

Těhotnej kuchař nově kraluje českému Facebooku. Předběhl gigant Lidl

Oblíbený food influencer Jaroslav Vajgl vystupující pod přezdívkou Těhotnej kuchař se stal nejsledovanějším profilem na českém Facebooku. Aktuálně ho tam sleduje 904 tisíc uživatelů, čímž překonal...

14. dubna 2025  20:43

Už žádný „check-in“. Letectví čeká revoluce, místo pasů postačí digitální průkaz

Cestování letadlem by do tří let mohlo projít největšími změnami za posledního půl století, uvedl britský server The Times s odvoláním na expertní organizaci OSN. V praxi by to mělo znamenat, že se...

14. dubna 2025  20:02

Akciové trhy ožívají. Pomohla výjimka z cel pro mobily a další elektroniku

Evropské i americké akcie zahájily pondělní obchodování růstem. Technologické společnosti těžily ze zprávy o tom, že Spojené státy dočasně poskytly chytrým telefonům a některým dalším elektronickým...

14. dubna 2025  10:51,  aktualizováno  16:30

Konec úsporného období. Češi kvůli chladnější zimě spotřebovali více plynu

Spotřeba plynu v Česku během současné topné sezony vzrostla meziročně o dvanáct procent. Hlavní příčinou zvýšeného odběru bylo chladnější počasí, kdy byl plyn využíván zejména k topení.

14. dubna 2025  14:15

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

14. dubna 2025  14:03

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V životě jsem nevyhrál, vezmu ženu na výlet. Známe dalšího výherce Megahry

Jarní soutěž Megahra o auto zná třetího týdenního vítěze, stal se jím čtenář Tomáš Glabazňa z Kroměřížska. „Jsem z toho překvapený, nikdy jsem nic nevyhrál,“ uvedl šťastný vítěz peněžní prémie 10...

14. dubna 2025

Vrátí se Evropa k ruskému plynu? Může ji k tomu přimět Trumpova nevypočitatelnost

Energetická bezpečnost Evropy zůstává i více než tři roky po začátku ruské invaze na Ukrajinu velmi křehká. Výpadek ruských dodávek v předchozích letech pomohl překonat zejména americký zkapalněný...

14. dubna 2025  13:15