Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vláda zkrotí ERÚ. Jde o nepřátelské převzetí, hřímá šéfka Vitásková

  16:02aktualizováno  16:02
O dalším osudu Aleny Vitáskové v čele Energetického regulačního úřadu měla tento týden rozhodovat vláda. Na své schůzi kabinet žádné rozhodnutí nepřijal, přesto Vitásková na úřadě skončí v poslední únorový den. Ministerstvo vnitra našlo cestu, jak se jí zbavit.

Podle služebního zákona nesmí úředníci, stíhaní pro úmyslný trestný čin, vykonávat státní službu. | foto:  František Vlček, MAFRA

Podle dokumentu, zveřejněném ve čtvrtek na informačním portálu státní správy, jsou předsedkyně ERÚ a místopředsedové úřadu od Nového roku ve služebním poměru podle nového zákona o státní službě. Nadřízeným šéfky ERÚ je celá vláda - proto podle dokumentu není třeba, aby kabinet zvlášť projednával pověření premiéra řízením regulačního úřadu, jak politici původně plánovali.

Osobnosti roku 2015: Energetická „teta“ Alena Vitásková proti všem

Od začátku ledna běží Vitáskové 60denní lhůta, během níž má složit služební slib před nadřízeným orgánem. Pokud tak neučiní, přijde automaticky o místo. Když slib složí, potvrdí tím oficiálně, že spadá pod služební zákon. Pak bude ale ihned postavena mimo službu. Bude dostávat polovinu platu a bude odstřižena od řízení. Důvodem je její trestní stíhání.

„Toto rozhodnutí splňuje všechny znaky nepřátelského převzetí nezávislého úřadu vládou,“ řekl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. „Je to polská cesta ovládnutí nezávislé instituce,“ dodal s narážkou na kontroverze, jež vzbuzuje postup polské vlády vůči tamnímu ústavnímu soudu a veřejnoprávním médiím.

Podle služebního zákona nesmí úředníci, stíhaní pro úmyslný trestný čin, vykonávat státní službu. Vitásková čelí soudnímu stíhání hned ve dvou případech. Policie ji vyšetřuje kvůli tomu, že jmenovala místopředsedkyní ERÚ bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, a dále kvůli postupu při prověřování licencí pro solární elektrárny podnikatele Zdeňka Zemka. Kvůli druhé kauze probíhá soud, Vitáskové hrozí devět let vězení.

Podřízení je nezákonné, tvrdí Vitásková

Šéfka ERÚ považuje podřízení vedení svého úřadu služebnímu zákonu za nezákonné. Její zařazení pod služební zákon je v rozporu s energetickým zákonem, podle něhož má být vedení ERÚ nezávislé na politicích, stejně jako vedení dalších úřadů, dohlížejících na ochranu trhu.

„Služební slib rozhodně nesložím, je to nezákonné,“ říká.

Potíž je v tom, že energetický zákon vyšel s technickou chybou. Za vedení ERÚ, jež nepodléhá služebnímu zákonu, označuje výslovně kolektivní orgán, radu. Ta se ale má ujmout vedení úřadu až po skončení Vitáskové mandátu, tedy v půli příštího roku.

Nedopatření měla opravit takzvaná technická novela energetického zákona, jež měla nezávislou pozici šéfky ERÚ do srpna roku 2017 potvrdit. Materiál ve Sněmovně prošel prvním a druhým čtením, definitivně schválit ho ale poslanci zatím nestihli. Teď už je schvalování bezpředmětné.

„Vzhledem k tomu, že novela zákona o státní službě nabyla účinnosti dne 1. ledna 2016, není již možné ustanovení o účinnosti upravovat. Návrh (novely energetického zákona) by tedy musel být přepracován,“ píše se ve vládním materiálu.

Pokud Vitásková služební slib nesloží, automaticky přijde o svůj post 29. února.

Šéfka ERÚ se s tím zatím stále nehodlá smířit. „Budeme situaci analyzovat, paní předsedkyně se určitě bude chtít poradit s panem prezidentem Zemanem. Budeme také informovat asociaci evropských regulátorů ACER, necháme to posoudit právníky. Předsedkyně zváží, zda se v této věci neobrátit na nezávislý soud,“ uvedl Chvojka.

Vitásková trvá na tom, že svou funkci vykonává dobře (prosinec 2015):
Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Nový rekord. Norwegian Airlines zvládly nejrychlejší let přes Atlantik

Ilustrační snímek

Aerolinky Norwegian Airlines drží rekord v letu přes Atlantik v nejkratším čase uskutečněný podzvukovým komerčním...

Další z rubriky

Na módě vydělám, věří investor. Z Pietro Filipi chce tygra v inovacích

Silný rok. Investor Michal Mička koupil v roce 2017 českou módní značku Pietro...

Před dvěma lety ho téměř nikdo neznal. Dnes má třicetiletý investor Michal Mička podíly v devíti firmách a šéfuje české...

V Rakousku třívrstvý, v Česku slabší. Dvojí kvalitu má i toaletní papír

Rozdílná kvalita toaletního papíru Billa

Nejen u potravin se liší kvalita výrobků od stejných firem prodávaných v ČR od těch ze zahraničních obchodů. Toaletní...

Koruna posiluje, Čechům se vyplácí nakupovat v zahraničních e-shopech

Zábava u notebooku

Sílící kurz koruny k dolaru či čínskému jüanu zlevňuje Čechům nákupy v zahraničí. V meziročním srovnání si česká měna...

Najdete na iDNES.cz