Aleš Michl, externí poradce ministra financí, ekonom fondu Quant

Aleš Michl, externí poradce ministra financí, ekonom fondu Quant | foto: Aleš Michl

Čínský kapitál Česku pomůže, expanze bude pokračovat, míní ekonom

  • 210
Impozantní vstup čínské firmy CEFC, která v tomto týdnu oznámila nákup fotbalové Slavie, médií, nemovitostí, pivovarů i podílu v ČSA, na český trh tuzemské ekonomice pomůže. V rozhovoru pro iDNES.cz to říká hlavní ekonom Raiffeisenbank Aleš Michl. Další čínské společnosti podle něj budou následovat.

Co je firma CEFC zač? Co od ní mohou Češi očekávat?
CEFC China Energy Company je firma se sídlem v Šanghaji. Představte si to jako velkou českou PPF - prostě finanční holding s aktivitami po celém světě. Dvacet tisíc zaměstnanců, hodně peněz. A tenhle „cash“ je třeba někam zainvestovat - míří z 60 procent do ropy a plynu - mají třeba partnerství s Gazpromem. Z 25 procent jdou po finančním světě - po bankách, jsou třeba v česko-slovenské J&T. Zbytek, 15 procent jejich obchodů, je v průmyslu. Podle tržeb patří mezi 500 největších firem světa podle žebříčku Fortune Global 500, aktuálně jsou na 342. místě.

Číňané pokračují v nákupech. Ovládli pivovary, mají podíly v ČSA a médiích

Je možné, že CEFC bude v Česku expandovat?
Když si koupila v Praze barák jako centrálu, bývalou budovu Živnobanky, v hodnotě tak kolem jedné miliardy korun, tak bude expandovat. A hodně.

Proč zrovna oblast letectví, pivovarnictví a média?
A také nemovitosti, fotbal... Protože majitelé těchto firem buď potřebovali nový kapitál, peníze na další expanzi, anebo prostě a jednoduše chtěli část své firmy dobře prodat, anebo oboje dohromady. A Číňané jim dali dobrou nabídku.

Mládek čínské akvizice vítá

Také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek uzavřené dohody s firmou CEFC uvítal. „My potřebujeme, aby ty zahraniční investice, které tady jsou, byly z mnoha různých zemí, protože nikdy úplně bezpečně nevíme, co se v té které zemi stane, a pak třeba by ty investice mohly vyschnout," uvedl v sobotu. "V 90. letech byla ČR oknem do Evropy pro japonské firmy, v letech nultých to bylo pro korejské firmy, nebo stále ještě je, a teď je prostor pro čínské firmy," poznamenal.

Zdroj: ČTK

Jak si vysvětlovat oznámení o nákupu českých firem právě v době, kdy je Miloš Zeman na návštěvě Číny??
Jsou to reálné obchody. Prezident tomu pomohl, o obchodech se ale jednalo déle, nejenom na téhle cestě.

Pomohla k uzavření těchto obchodů vstřícnost prezidenta Zemana směrem k Číně?
Ano.

Je vstup čínské společnosti na český trh pozitivním faktem?
Ano. Poprvé v historii téhle planety je víc úspor na Východě než na Západě. Tím že spolupracujeme s Východem, lákáme potenciálně hodně peněz a nových investic - pardon, o tomhle je tenhle svět. Kapitál potřebujeme nejen domácí, ale i ze zahraničí, aby tady byla nová pracovní místa a rostli jsme.

Jedná se o dlouhodobou, nebo krátkodobou investici? Nebude chtít CEFC podíly ve firmách zakrátko znovu prodat?
Nejsou to jen finanční dravci s vojenskou disciplínou. Mají hodně rádi filantropii. Kolem svých velkých investic dávají peníze i do společenských aktivit, společenské odpovědnosti. Kdo tohle dělá, není jen a jen dravec na krátký čas.

Je to předzvěst nějakého trendu? Dá se očekávat vstup dalších čínských firem?
Je to předzvěst velkého trendu.