Alonovými účty prošlo 500 miliard

  • 5
Přes účty rakouské obchodní společnosti BCL Trading, jejíhož majitele Baraka Alona obvinil rakouský státní zástupce v minulých dnech z podvodu kvůli osmimiliardové ztrátě Komerční banky, prošlo v druhé polovině devadesátých let více než sedmnáct miliard dolarů, tedy neuvěřitelných pět set miliard korun.

To je téměř tolik, kolik je roční rozpočet České republiky. Vyplývá to ze zjištění poradenské společnosti Deloitte & Touche. Částka potvrzuje podezření na další pochybné obchody BCL v celé střední Evropě a Rusku.

Tato společnost totiž nebyla aktivní pouze v tuzemsku, kde banku připravila o peníze na základě smyšlených obchodů s obilím a ocelí. Sám Barak a lidé z personálně propojených firem figurují i v dalších podezřelých případech v celé střední Evropě.

Podobný scénář jako u Komerční banky použila BCL i v Maďarsku a výsledkem byla ztráta 12 milionů dolarů v tamní Postabance. Barakovým obchodním partnerem, kterému měla BCL dodávat ocel, přitom byla společnost Nádor 95. S tou již dříve čile obchodoval Barakův otec Šlomo Alon. Podle maďarského tisku se firma Nádor spolu s ním podílela na jednáních o umoření ruského dluhu Maďarsku.

Firma Nádor rovněž v polovině devadesátých let nakupovala z Izraele prostřednictvím otce Alona pro maďarskou vládu Gyuly Horna odposlouchávací techniku na mobilní telefony, a dokonce ji provozovala pro tajné služby.

V Maďarsku přerostla celá záležitost v obrovský skandál, když se zjistilo, že technika posloužila k nelegálnímu odposlouchávání politiků. I to je možná jeden z důvodů, proč maďarská policie v lednu Baraka Alona zatkla.

Barak Alon a jeho otec Šlomo se podíleli i na jednáních o umoření ruského dluhu vůči České republice. Měli dobré vztahy zejména s někdejším ministrem financí Ivo Svobodou, který nyní u soudu čelí žalobě za tunelování mělnické Liberty. Tuto firmu již po krachu koupil Barakův obchodní partner Zeno Maier za peníze, které Barak vytáhl z Komerční banky.