Amazon podlehl tlaku, zvyšuje zaměstnancům minimální mzdu

  18:53aktualizováno  18:53
Přes čtvrt milionu zaměstnanců amerického prodejního gigantu Amazon si od začátku listopadu finančně polepší. Společnost v úterý oznámila navýšení minimálního platu na 15 dolarů (336 korun) za hodinu. Firma tím pravděpodobně reaguje na dlouhodobou kritiku.

Jeff Bezos, prezident a výkonný ředitel amerického obchodního portálu Amazon.com | foto: AP

Zvýšení platu se týká 250 000 stálých zaměstnanců a přibližně 100 tisíc brigádníků ze Spojených států. Ve Velké Británii pak podle BBC ovlivní cca. 17 tisíc zaměstnanců, kterým plat stoupne na 9,5 libry (276 korun), případně 10,5 libry (304 korun) za hodinu.

„Jsme nadšení z této změny. Doporučuji všem svým konkurentům a dalším velkým zaměstnavatelům, aby následovali našeho příkladu,“ citovala šéfa společnosti a nejbohatšího muže světa Jeffa Bezose americká CNBC.

Amazon byl v minulosti často kritizován za nízké platy zaměstnanců a špatné podmínky na pracovištích. Jak britští, tak američtí socialisté a odbory poukazovali na to, že zaměstnanci nejbohatšího muže světa často musí pobírat sociální dávky.

Problematika se několikrát ocitla pod hledáčkem médií. Za zmínku stojí především reportáž Alana Selbyho, který strávil pět týdnů v utajení ve skladu Amazonu v britském Tilbury. Několikrát obvinil Amazon z toho, že se zaměstnanci zachází jako s dobytkem, a že jsou pro společnost postradatelnou komoditou.

Amazon reagoval jen na kritiku Sanderse

Přestože byla společnost kritizována z nejvyšších míst americké politiky a byla ke zlepšení podmínek vyzývána i prezidentem Donaldem Trumpem, málokdy reagovala.

Fotogalerie

Odpovědi se dočkal až senátor a bývalý prezidentský kandidát Demokratické strany Bernie Sanders, který kritice Amazonu věnoval velkou část svých příspěvků na Twitteru (psali jsme zde).

Kritizoval právě nízké platy, které podle něj u poloviny zaměstnanců nedosahují ani 28 500 dolarů ročně (což je přibližně 637 tisíc korun). Roční medián mzdy v USA přitom podle údajů vládní Kanceláře pracovní statistiky v roce 2017 přesahoval 40 tisíc dolarů.

Firma označila jeho prohlášení za nepřesná a zavádějící.

„Problém s Amazonem není jen takový, že nejbohatší člověk na světě, Jeff Bezos, platí svým zaměstnancům platy, se kterými nemohou vyžít. Jde o tuto ‚novou ekonomiku‘ a degradaci lidské duše – zlomení vlastních lidí, potom jejich vyplivnutí z kola a nahrazení novými těly,“ napsal Sanders na svůj Twitter.

07.září 2018 v 22:00, příspěvek archivován: 02.října 2018 v 14:17

The issue about Amazon is not just that the wealthiest person on earth, Jeff Bezos, is paying workers unlivable wages. It's about the "new economy" and the degradation of the human spirit—breaking down people, spitting them out and simply replacing them with new bodies.

Sanders také na začátku září představil návrh na svůj Stop BEZOS Act, zákon, který by se v našem prostředí dal označit jako Lex Bezos. Bezos v názvu však oficiálně představuje akronym pro Bad Employers by Zeroing Out Subsidies (Špatným zaměstnavatelům anulováním dotací).

Bezos vydělá roční medián mzdy v Amazonu za devět sekund

Firmy zaměstnávající více než 500 lidí by podle něj měly být zdaněny jedním dolarem za každý dolar, který její zaměstnanci získají na sociálních dávkách. V podstatě by tedy společnost musela zaplatit státu dávky, které pobírají její zaměstnanci.

Průměrná mzda v USA je podle dat, která citoval list The New York Times, 18,85 dolaru (přibližně 421,5 koruny) za hodinu. Tato hodnota je však průměrem, který zahrnuje i platy manažerů a vedoucích poboček.Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Češi si připlatí i za další značku piva, ceny zvyší také Bernard

Stanislav Bernard

Rodinný pivovar Bernard z Humpolce od 29. října zdraží svá piva. Cenu sudového moku zvýší v průměru o 70 haléřů,...

Říkali nám, že e-shop s kytarami je hloupost, tvrdí největší prodejce

„Lidé nám říkali, že prodávat hudební nástroje přes internet je hloupost. Jeli...

Jedna kytara muzikantům nestačí, říká spolumajitel e-shopu Kytary.cz Vladimír Myslík. Největší prodejce v Česku, který...

Staropramen od listopadu zdraží točené pivo. Roste cena chmele i energií

2. Čtyři tanky: Cisterna vjede zásobovacím tunelem a dostane se pod úroveň...

Pivovary Staropramen, druhý největší tuzemský výrobce piva, od listopadu zdraží točené pivo, tedy sudové a tankové, v...Najdete na iDNES.cz