Amazon podlehl tlaku, zvyšuje zaměstnancům minimální mzdu

  18:53aktualizováno  18:53
Přes čtvrt milionu zaměstnanců amerického prodejního gigantu Amazon si od začátku listopadu finančně polepší. Společnost v úterý oznámila navýšení minimálního platu na 15 dolarů (336 korun) za hodinu. Firma tím pravděpodobně reaguje na dlouhodobou kritiku.

Jeff Bezos, prezident a výkonný ředitel amerického obchodního portálu Amazon.com | foto: AP

Zvýšení platu se týká 250 000 stálých zaměstnanců a přibližně 100 tisíc brigádníků ze Spojených států. Ve Velké Británii pak podle BBC ovlivní cca. 17 tisíc zaměstnanců, kterým plat stoupne na 9,5 libry (276 korun), případně 10,5 libry (304 korun) za hodinu.

„Jsme nadšení z této změny. Doporučuji všem svým konkurentům a dalším velkým zaměstnavatelům, aby následovali našeho příkladu,“ citovala šéfa společnosti a nejbohatšího muže světa Jeffa Bezose americká CNBC.

Amazon byl v minulosti často kritizován za nízké platy zaměstnanců a špatné podmínky na pracovištích. Jak britští, tak američtí socialisté a odbory poukazovali na to, že zaměstnanci nejbohatšího muže světa často musí pobírat sociální dávky.

Problematika se několikrát ocitla pod hledáčkem médií. Za zmínku stojí především reportáž Alana Selbyho, který strávil pět týdnů v utajení ve skladu Amazonu v britském Tilbury. Několikrát obvinil Amazon z toho, že se zaměstnanci zachází jako s dobytkem, a že jsou pro společnost postradatelnou komoditou.

Amazon reagoval jen na kritiku Sanderse

Přestože byla společnost kritizována z nejvyšších míst americké politiky a byla ke zlepšení podmínek vyzývána i prezidentem Donaldem Trumpem, málokdy reagovala.

Fotogalerie

Odpovědi se dočkal až senátor a bývalý prezidentský kandidát Demokratické strany Bernie Sanders, který kritice Amazonu věnoval velkou část svých příspěvků na Twitteru (psali jsme zde).

Kritizoval právě nízké platy, které podle něj u poloviny zaměstnanců nedosahují ani 28 500 dolarů ročně (což je přibližně 637 tisíc korun). Roční medián mzdy v USA přitom podle údajů vládní Kanceláře pracovní statistiky v roce 2017 přesahoval 40 tisíc dolarů.

Firma označila jeho prohlášení za nepřesná a zavádějící.

„Problém s Amazonem není jen takový, že nejbohatší člověk na světě, Jeff Bezos, platí svým zaměstnancům platy, se kterými nemohou vyžít. Jde o tuto ‚novou ekonomiku‘ a degradaci lidské duše – zlomení vlastních lidí, potom jejich vyplivnutí z kola a nahrazení novými těly,“ napsal Sanders na svůj Twitter.

07.září 2018 v 22:00, příspěvek archivován: 02.října 2018 v 14:17

The issue about Amazon is not just that the wealthiest person on earth, Jeff Bezos, is paying workers unlivable wages. It's about the "new economy" and the degradation of the human spirit—breaking down people, spitting them out and simply replacing them with new bodies.

Sanders také na začátku září představil návrh na svůj Stop BEZOS Act, zákon, který by se v našem prostředí dal označit jako Lex Bezos. Bezos v názvu však oficiálně představuje akronym pro Bad Employers by Zeroing Out Subsidies (Špatným zaměstnavatelům anulováním dotací).

Bezos vydělá roční medián mzdy v Amazonu za devět sekund

Firmy zaměstnávající více než 500 lidí by podle něj měly být zdaněny jedním dolarem za každý dolar, který její zaměstnanci získají na sociálních dávkách. V podstatě by tedy společnost musela zaplatit státu dávky, které pobírají její zaměstnanci.

Průměrná mzda v USA je podle dat, která citoval list The New York Times, 18,85 dolaru (přibližně 421,5 koruny) za hodinu. Tato hodnota je však průměrem, který zahrnuje i platy manažerů a vedoucích poboček.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Portál Booking.com zvýhodňoval sám sebe. Dostane pokutu 8,3 milionu

Ubytování booking.com (ilustrační snímek)

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil portálu pro rezervaci ubytování Booking.com pokutu 8,3 milionu korun za...

Netradiční banka v mobilu. Startup Revolut má evropskou bankovní licenci

Revolut nabourává byznys tradičních finančních domů.

Technologické firmy stále častěji nabourávají monopol tradičních finančních domů na poskytování bankovních služeb....

Portál Pepa.cz dluží hotelům až statisíce. Nekomunikuje, stěžují si

Akce

Slevový portál Pepa.cz potichu změnil provozovatele. Část klientů z řad hotelů a cestovních kanceláří nyní upozornila,...

Najdete na iDNES.cz