Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Američané vyvážejí do Asie tradiční hůlky, Číňanům dochází dřevo

  • 131
Miliony Číňanů zažívají každý den zvláštní pocit. Na hůlkách, kterými si nabírají jídlo, čtou "Made in USA". Je to apríl, či chyba? Ne. Asii dochází dřevo, ze kterého se hůlky vyrábějí, Spojené státy ho mají naopak dostatek, a tak do Číny vyvážejí ročně stamiliony hůlek.

Každý pár stojí méně než penny a čínské supermarkety si jich z americké firmy postavené ve městě Americus ve státě Georgia objednávají 10 milionů denně, píše britský deník The Telegraph. 

Firma se musí ohánět, aby vysokou poptávku stačila krmit. Materiálu má k tomu dost - využívá gumovníky a topoly, které v místě hojně rostou. Ukázalo se totiž, že se pro výrobu jídelních hůlek ideálně hodí, protože jsou rovné a zároveň pružné.

Majitel firmy Jae Lee, Američan korejského původu, má z úspěchu své firmy radost. Když ji v době finanční krize zakládal, nikdo mu nevěřil, že by mohla uspět. Město Americus tehdy mělo více než desetinu lidí bez práce a o 60 míst bojovalo 450 uchazečů. "Zbláznil ses? Ptali se mě kamarádi, když jsem si podnik otevřel," říká Lee.

Susan White, která v jeho firmě pracuje, se baví paradoxem, který každý den pomáhá vytvářet. "Každý je zvyklý na to, že ať se podívá kamkoliv, vidí nápis Made in China. Zajímalo by mě, zda Číňané vůbec kdy viděli nápis Made in USA," uvažuje.

Čínské firmy každý rok vyrobí podle britského listu 63 bilionů hůlek. Při takové spotřebě zemi pomalu dochází surovina na jejich výrobu. Tento stav podle Davida Garriga, který pracuje pro ekonomické oddělení města Americus, jeho městu nahrává. "Na pacifickém pobřeží, hlavně oblastem v Číně a Japonsku, dochází dřevo. My ho ale naopak máme nadbytek," řekl britskému listu.