Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Američané žádají zabavení majetku Železného

  12:22aktualizováno  12:22
Americká společnost CME (Central European Media Enterprises), bývalý partner Vladimíra Železného v projektu TV Nova, požádá český stát, aby v souladu s mezinárodním právem zabavil šéfovi Novy veškerý majetek. Podle úterního výroku arbitrážního soudu v Amsterodamu má Vladimír Železný zaplatit CME zhruba miliardu a za to obdrží necelých 6 procent akcií ČNTS, bývalé servisní organizace TV Nova v čele s Janem Vávrou.

DALŠÍ AKTUALITY

Železného majetek? Záhada
dostanou Američané od šéfa Novy vůbec nějaké peníze?

Přečtěte si glosu Martina Komárka

Podle výkonného ředitele CME Fred Klinkhammera Železný již několik týdnů lže, když tvrdí, že nemá peníze a že je ani neukrývá.

Klinkhammer připomněl existenci dvou předběžných opatření, která omezují nakládaní jak s Železného majetkem, tak s jeho podílem (necelých 12 procent) ve firmě CET 21, která je držitelem licence na televizi Nova.

Stát podle něj navíc může Železného donutit, aby vysvětlil, kam se poděla jeho aktiva a jaká je popřípadě dohoda mezi ním a jeho manželkou.

Převádění aktiv za účelem vyhýbání se placení dluhů je totiž trestným činem, řekl Klinkhammer.

CME nemá žádný důvod vyzývat český stát, aby zabavil Vladimíru Železnému jeho majetek. V reakci na prohlášení CME to uvedl mluvčí společnosti CET 21, která je držitelem licence na vysílání Novy, Martin Chalupský.

Pokud představitelé CME hovoří o případném zabavování majetku, musí si uvědomit, že o tom nejprve musí rozhodnout český soud, řekl Chalupský.

CME se opírá o úterní arbitráž
Arbitrážní tribunál v Nizozemí v úterý podle Klinkhammera jednomyslně rozhodl ve prospěch CME, když potvrdil, že Vladimír Železný porušil ustanovení smlouvy s CME o "nekonkurenci".

Železný totiž ještě před rozchodem se CME vyjednával s firmami AQS, Česká produkční 2000 a MAG Media.

Podle výroku soudu má CME získat od Železného 23,35 milionu dolarů plus úroky, což činí asi 27,1 milionu doalrů, tedy zhruba miliardu korun.

Částka denně narůstá o penále 3200 dolarů, tedy asi 120 tisíc korun. Na oplátku pak má Železný získat 5,8 procenta společnosti ČNTS, která byla dříve hlavní servisní organizací Novy.

Železný zvažuje odvolání
Vladimír Železný v úterý ústy svého mluvčího Chalupského uvedl, že podá žalobu na úplné zrušení rozhodnutí nizozemského arbitrážního soudu.

Ve středu však Českému rozhlasu řekl, že žalobu teprve zvažuje. Podle Klinkhammera je nicméně rozhodnutí arbitráže okamžitě vynutitelné a není proti němu odvolání podle českého, nizozemského ani mezinárodního práva.

Železný podle Klinkhammera může nejvýše požadovat, aby byl úterní výrok odložen. I v tom případě by údajně musel nejdříve složit kauci ve výši výroku tedy asi miliardy korun.

CME a Železný se přou o závěry arbitráže
Chalupský uvedl, že výsledkem arbitráže není pokuta, ale anulace kupní smlouvy a zrušení původní transakce. "Nejedná se žádnou jednostrannou platbu, ale vzájemnou výměnu původně zaplacené částky a původních akcií," uvedl.

Podle Klinkhammera nejde o anulaci, ale o potvrzení smlouvy; Železný však prý porušil doložku o nekonkurenci.

Nález arbitrážního tribunálu ale podle Chalupského uvádí, že Železný nekonkuroval CME ve vztahu s Českou produkční 2000, se společností MAG 99 či dokonce s TV Prima.

Arbitráž posuzovala pouze otázky kupní smlouvy mezi CME a Železným, kterou CME nepřímo vykupovala od Železného podíly v ČNTS. Železný tedy CME/ČNTS nijak nepoškodil, tvrdí.

To podle Chalupského potvrzuje i výsledek arbitráže, který CME nepřiznal žádnou náhradu škody a doslova konstatoval, že spoluprací Železného s AQS v roce 1998 (rok před rozchodem s ČNTS) nevznikla CME žádná škoda.

To, že soud CME nepřiznal odškodnění, je podle Klinkhammera pro CME zklamáním.

Klinkhammer připomněl, že kromě otázky nekonkurence se CME s Železným pře o otázku vymahatelnosti smluvních vztahů mezi CET 21 a ČNTS, kde zatím v první instanci rozhodl soud ve prospěch ČNTS, v odvolání naopak ve prospěch CET 21.

Chalupský uvedl, že na základě rozhodnutí Vrchního soudu existují naopak aktiva na straně Železného a CET 21.

V prosinci loňského roku totiž Vrchní soud pravomocně zrušil smlouvu mezi CET 21 a ČNTS. I v tomto případě si obě strany musí vzájemně vrátit plnění.

Na straně CET 21 a Železného tak vznikla pohledávka vůči ČNTS ve výši 131 milionů dolarů, tedy asi pět miliard korun.

Při zápočtu pohledávek z obou sporů tak vzniká rozdíl přes 100 milionů doalrů, asi 3,8 miliard korun ve prospěch Železného, uvedl Chalupský.

Arbitrážní soud také potvrdil, že Železný se nijak nepodílel na znehodnocení hodnoty ČNTS, jejichž 5,8 procenta mu má CME vrátit, uvedl Chalupský. Bude tedy na ČNTS, aby za 23 milionů doalrů vrátila Železnému adekvátní hodnotu, řekl.

CME dále vede spor vůči České republice o porušení smlouvy na ochranu investic. V této věci se uskuteční dvě mezinárodní arbitráže 5. března v Londýně a 25. dubna ve Stockholmu.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nesprávné provedení okna, tvar ostění neumožňuje obtékání teplým vzduchem. Na
Kupujete nemovitost? Pozor na skryté vady, na reklamaci máte 5 let

Každý rok v Česku proběhne převod zhruba půl milionu bytů a rodinných domů. Technický stav nemovitosti se smluvně mezi kupujícím a prodávajícím přitom řeší jen...  celý článek

Majitel skupiny KKCG Karel Komárek
Ropný magnát Komárek rozšiřuje IT stopu KKCG. Koupil 70 procent AutoContu

Skupina KKCG podnikatele Karla Komárka koupila 70procentní podíl v předním českém dodavateli informačních technologií AutoCont. Firma o tom informovala ve...  celý článek

Hotel Hilton na pražské Florenci je na prodej. Největší český hotel nabízí...
Praha, nový ráj hoteliérů. Rostou ceny pokojů i poptávka po hotelech

Tuzemští hoteliéři zažívají zlaté časy. Do země jezdí stále víc zahraničních turistů, obsazenost hotelů roste. Stejně jako ceny, které si majitelé ubytovacích...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.