Američanů bez práce ubylo

Poprvé po osmi měsících se ve Spojených státech snížil podíl lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti v květnu klesla na 4,4 procenta, což představuje mírné zlepšení oprosti dubnové rekordní úrovni za posledního dva a půl roku ve výši 4,5 procenta. A to i přesto, že především zpracovatelský průmysl nadále propouštěl tisíce lidí.

Právě tento průmyslový obor zaznamenal v uplynulém měsíci nejtěžší ztráty, když jej muselo opustit 124 tisíc pracovníků. Od loňského července se tak počet zaměstnanců v odvětví snížil o 675 tisíc, protože se firmám stále nedaří vyrovnat se s klesající poptávkou a rostoucími zásobami neprodaného zboží.

Ačkoli se tyto ztráty podařilo vyvážit oživením především ve službách, obávají se ekonomové, že obtíže průmyslu by se nakonec mohly přelít i do zbytku ekonomiky. Obzvláště tehdy, pokud by vedly k omezení výdajů domácností, které představují dvě třetiny ekonomického výkonu USA.

Hrubý domácí produkt Spojených států se podle vládních údajů zvýšil v prvním čtvrtletí meziročně jen o 1,3 procenta a za období duben až červen vykáže nejsilnější ekonomika světa podle mínění některých ekonomů dokonce pokles. Stále však přetrvává umírněný optimismus pro následující měsíce, kdy by se měl projevit i pozitivní dopad schválených daňových úlev pro tento rok ve výši 40 miliard dolarů.

Pomoci zemi z hrozící recese se snaží i americká centrální banka Fed, která letos již pětkrát snížila úrokové sazby, aby podpořila ochotu domácností utrácet a firem investovat. Očekává se, že další snížení sazeb by mohlo přijít ještě koncem června.