Americká ekonomika dostane novou injekci. Vzpružit ji má přes deset bilionů

  19:39aktualizováno  19:50
Americká centrální banka znovu zasáhne, aby podpořila domácí ekonomiku. Za 600 miliard dolarů (v přepočtu 10,4 bilionu korun) nakoupí státní dluhopisy. Věří, že její zásah, který se v podstatě rovná tištění nových peněz, zlevní půjčky, což podpoří spotřebu firem a domácností, které jsou největším tahounem amerického hospodářství.

Šéf americké centrální banky Ben Bernanke | foto: Reuters

O nákupu dluhopisů rozhodl ve středu večer po dvoudenním zasedání výbor pro měnovou politiku centrální banky (Fed). Peníze bude na trh dávkovat postupně, tempem zhruba 75 miliard dolarů měsíčně.

Napumpování peněz do ekonomiky sníží jejich cenu, což povede k oslabení dolaru. A právě o to centrálním bankéřům jde.

Díky většímu množství peněz v oběhu by se firmy měly snadněji dostat k úvěrům, což jim umožní více investovat a najímat nové lidi. Víc utrácet by měly i domácnosti, což ekonomiku postrčí kupředu. V důsledku toho se čeká mírný růst cen, který by ale měly vyvážit i rostoucí příjmy.

"Dnes je pro Bernankeho (šéf Fedu) větším strašákem deflace než inflace," míní hlavní ekonom Patria David Marek.

Část ekonomů ale varuje, že opatření může z dlouhodobého hlediska zvednout ceny výrazněji a navíc by nemuselo zafungovat podle očekávání. Finanční trhy se na něj už dopředu připravily a velké banky, od nichž bude Fed obligace především kupovat, nové peníze nepotřebují, protože mají biliony dolarů nevyužívaných rezerv.

"Politika kvantitativního uvolňování (zvýšení objemu peněz na trhu, pozn.red.) je nebezpečným hazardem, který má jen malý potenciální přínos, zato podstatná rizika v tom, že může vytvořit bubliny cen aktiv, které by mohly destabilizovat globální ekonomiku," napsal dnes v listu Financial Times známý ekonom Harvardovy univerzity Martin Feldstein.

Měnová válka je na spadnutí

Nové peníze na trhu by měly oslabit dolar, což pomůže americkým podnikům. Jejich zboží tak bude ve světě levnější. Příliš slabého dolaru se ale obávají evropští i asijští exportéři.

Podle Marka by investoři směrovali svůj kapitál hlavně do rozvíjejících ekonomik. Ty by se nejspíš bránily a zavedly taková opatření, aby jejich měny, stejně jako ta americká, neposilovaly.

Krok USA prohlubuje obavy z takzvané měnové války, o které se už nějaký čas mluví. Řada zemí se teď snaží chránit své ekonomiky záměrným oslabováním měn a dá se předpokládat, že nebudou chtít být vůči Američanům v nevýhodě (více čtěte zde).

"Z pohledu Číny a dalších zemí může být rozhodnutí Fedu dále uvolnit měnové podmínky bráno jako krok v měnové válce a zkomplikovat blížící se jednání skupiny zemí G-20 o globální nerovnováze," doplnil David Marek.

Práci hledá skoro deset procent Američanů

Stejně jako dnes Fed zasáhl loni, kdy byly Spojené státy v recesi. Úrokové sazby byly už tehdy téměř na nule a jiný nástroj na podporu ekonomiky než nakupování dluhopisů už centrální bankéři neměli.

Loňský zásah vyšel. Fed tehdy koupil vládní a hypoteční dluhopisy za celkem 1,7 bilionu dolarů, což přispělo ke snížení úroků z hypoték a firemních úvěrů.

Teď si sice ekonomika vede lépe než loni, růst po rázném tempu z přelomu loňského a letošního roku ale výrazně zpomalil. V posledním čtvrtletí hospodářství rostlo jen dvouprocentním tempem, což nestačí na snižování nezaměstnanosti, která se pohybuje těsně pod hranicí deseti procent. Dnešní opatření Fedu by mělo nezaměstnaným Američanům pomoci.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Slavný díky brexitu. Hrnčíř vyrobil tematický hrnek, zájemců jsou tisíce

Keramický hrnek na památku Brexitu vyrobil zaměstnanec společnosti Bentham...

Zatímco v mnoha společnostech vyvolává blížící se brexit pocit nejistoty, britská keramická firma se díky němu...

Amazon přinese do vyvolených měst peníze, ale i dopravní komplikace

Bývalá budova Citibank v newyorské čtvrti Long Island se v polovině roku 2019...

New Yorku a Washingtonu se podařilo přilákat Amazon. Tyto americké metropole se tak stanou domovem globálního obra,...

New York má nový trend, neonové chlaďáky fungují jako houbové farmy

Houby rostou v modře tónovaných mini-farmách, které mohou stát přímo v...

Je to nový trend v New Yorku. Vedle chlaďáků na nápoje, mléčné výrobky nebo čerstvou zeleninu se nově objevují i...

Najdete na iDNES.cz