Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Americká společnost Colony získá až 30 procent akcií Orka

  8:09aktualizováno  14:43
Americká investiční společnost Colony Capital se dohodla na získání práv na úpis akcií realitní firmy Orco Property Group v hodnotě kolem 80 milionů eur (zhruba dvě miliardy Kč).
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Podíl investora v Orku by neměl překročit 30 procent. Orco to dnes uvedlo v tiskové zprávě. Orco patří k největším developerským společnostem v Česku, od března je v půlročním režimu soudní ochrany před věřiteli.

Šéf Orka Jean-Francois Ott dnes uvedl, že firma by v rámci navýšení kapitálu mohla od společnosti Colony a stávajících akcionářů celkově získat až 140 milionů eur (zhruba 3,6 miliardy korun). Dluhy Orka se pohybují kolem 1,6 miliardy eur (přibližně 41,7 miliardy korun).

Nová dohoda, kterou ještě musí schválit mimořádná valná hromada 8. července v Lucembursku, umožní Colony Capital získat prostřednictvím firmy ColOG akcie Orka za sedm eur (182 Kč) za kus. Cena akcií na burze se přitom nyní pohybuje kolem 160 Kč. Dnes dopoledne akcie Orka po zprávě o navýšení kapitálu zpevnily téměř o dvě procenta na 161,76 koruny.

Analytici v rozpacích

Analytici komentují dohodu rozpačitě. "Transakce s ColOG je po této zprávě nejistější, neboť bude záviset jak na úspěšné restrukturalizaci dluhu, tak na hlasování akcionářů na mimořádné valné hromadě," napsali analytici KBC/Patria na serveru www.patria.cz. Ačkoli hlasování podle nich asi dopadne pro Orco příznivě, zůstává otázkou restrukturalizace dluhu. "

Jedním z možných vysvětlení změn v dohodě je, že Colony Capital se chce ujistit, že peníze budou použity na projekty, jež budou dokončeny a prodány, a ne na splácení dluhu," dodali.

Analytik Patrik Vyroubal ze společnosti Atlantik FT se navíc domnívá, že ne všichni stávající akcionáři využijí nabídky upsat nové akcie. "V případě, že by všichni stávající akcionáři využili nabídky upsat akcie, pak by podíl Colony Capital činil 34 procent, což je více než plánovaných 30 procent. Navíc pokud by všichni akcionáři neupsali nové akcie, pak by podíl Colony Capital byl ještě vyšší," uvedl Vyroubal.

Malí akcionáři: Jednání zkrachovala

Nadšením z dnešní zprávy nehýří ani sdružení drobných akcionářů SOS Orco. "Toto oznámení chápeme v podstatě jako krach proběhlých rozhovorů, neboť se nyní začíná hovořit o naprosto jiných podmínkách, za kterých je Colony Capital ochotná vstoupit do společnosti Orco," uvedl předseda sdružení Luboš Smrčka. Navíc prý nyní nejde o upsání klasických akcií, ale warrantů, což je právo získat v budoucnosti akcie za předem danou cenu.

"Colony Capital dává najevo svou nedůvěru v budoucnost společnosti.

Warranty budou uplatněny pouze při splnění nějakých podmínek. Warranty jsou obvykle prodávány za nějakou cenu, neboť jde o práva budoucího jednání. Zde ale nebyla žádná cena zveřejněna, takže ji považujme za nulovou," dodal šéf sdružení.

Podmínkou dohody je také úspěšná restrukturalizace dluhu v rámci soudní ochrany. Všichni současní akcionáři Orka dostanou možnost podílet se na navýšení kapitálu při stejné ceně v rozsahu odpovídajícím jejich současným podílům.

Colony je soukromá mezinárodní investiční společnost, která se zaměřuje na investice do realitního sektoru, přičemž používá oportunistický přístup, tedy vyhledávání investičních příležitostí v době poklesu cen na trhu. Od roku 1991 uskutečnila investice za více než 39 miliard dolarů (přes 730 miliard Kč).

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Bílé nacionalisty neubytujeme ani nesvezeme, pohrozily technologické firmy

Ještě v roce 1920 měl klan kolem šesti milionů členů, až do současnosti klesl...

Společnosti Airbnb, Lyft a Uber oznámily, že mohou odmítnout poskytování služeb bílým nacionalistům. Vyjádřily se tak...

Prodejce mexického piva investuje čtyři miliardy dolarů do produkce konopí

LETNÍ JÍZDA: Konopné pole ve Vrači

Prodejce mexického piva Corona, Constellation Brands, oznámil investici čtyř miliard dolarů do největšího kanadského...

Krach cestovní kanceláře: klienti RS Tour do Bulharska a Řecka neodletí

Logo cestovní kanceláře CS tour

Cestovní kancelář RS Tour vyhlásila úpadek, na dovolenou do Bulharska a Řecka tak neodletělo 200 klientů. Všichni...

Najdete na iDNES.cz