Banka Goldman Sachs.

Banka Goldman Sachs a další finanční instituce v americké New Jersey. | foto: Profimedia.cz

Americké banky se otřepávají z krize, CitiGroup se vrátila k zisku

  • 7
Banky v poslední době hlásí oživení z finanční krize. V USA výsledky finančních ústavů mile překvapují analytiky. Bankovní velikán CitiGroup se opět vrátil k zisku a investiční banka Goldman Sachs ukázala, že i v krizi se dají vydělat velké peníze. Za třetí čtvrtletí navýšila zisk o 277 procent.

Proč se bankám začíná dařit? "Je to tím že už nerealizují tak velké oprávky na špatné úvěry jako loni ve třetím a čtvrtém kvartálu nebo ještě letos v prvním kvartálu," vysvětlil ekonom Patria Finance David Marek, že hospodaření bank se zlepšilo hlavně proto, že už neodepisují toxická aktiva (vznikly hlavně z rizikových hypoték), která některé bankovní domy přivedla ke krachu nebo na okraj propasti.

Zlepšení má ještě jeden důvod. Začíná se opět obchodovat na finančních trzích - z toho profitují hlavně banky, které vlastní divizi investičního bankovnictví. Mezi ně patří například JP Morgan. Tyto banky vděčí příjmům z poplatků, které mají ze zprostředkování obchodů s akciemi, komoditami, dluhopisy nebo měnami.

"Na všech se aktivita ve druhém a třetím čtvrtletí výrazně zvýšila a objemy obchodů jsou ve světě větší," dodal Marek. Lidé začínají opět riskovat, a to je pro trhy dobrým znamením.

Goldman Sachs začíná být štědrá na bonusech

Banka Goldman Sachs, o které se někdy mluví jako o jednom z vítězů krize, ve třetím kvartále vydělala 3,19 miliardy dolarů. Akcie přesto reagovaly na zprávu poklesem, investoři se zřejmě obávají, že zisky nevydrží. Ani odborníci se předčasně neradují. "Jsou to skutečné zisky, otázkou je, jestli se je podaří zopakovat," řekl agentuře Reuters analytik Peter Jankovskis ze společnosti Oakbrook Investments.

Čtvrtletní zisk na akcii vystoupal na 5,25 dolaru, ekonomové čekali jen 4,20 dolaru. Že se bance daří, dokazuje i zvýšení objemu peněz, s nimiž firma počítá na vyplácení bonusů svým zaměstnancům. Na prémie vyčlení další asi 5,4 miliardy dolarů a celkem mezi zaměstnance rozdělí 16,8 miliardy dolarů (asi 292,1 miliardy korun).

V prvním půlroce takto vyplatila průměrně 5,7 miliardy dolarů za čtvrtletí, to je skoro polovina jejích celkových výnosů. Ve třetím čtvrtletí měla banka výnosy 12,37 miliardy dolarů, což je o 105 procent více než před rokem, ale zhruba o deset procent méně než ve druhém čtvrtletí.

Poměrně úspěšné hospodaření měla i dříve největší americká banka CitiGroup, která se ve třetím čtvrtletí vrátila k zisku. Vydělala 101 milionů dolarů. Před rokem prodělala 2,82 miliardy dolarů. Pokud se ale vezmou v úvahu výdaje na restrukturalizaci, banka je stále ve ztrátě. Výsledky nemá tak dobré zřejmě i proto, že nevlastní divizi investičního bankovnictví.

Obrat k lepšímu potkal také banku JP Morgan Chase. Ta ve třetím čtvrtletí vydělala 3,6 miliardy dolarů, což je skoro sedminásobně více než před rokem. JP Morgan je druhou největší bankovní skupinou v USA, za zlepšení vděčí hlavně růstu příjmů v divizi investičního bankovnictví.

Problémem ale stále zůstávají ztráty z úvěrů na kreditních kartách, hypotékách a dalších spotřebitelských půjčkách.