Šéf americké centrální banky Fed Ben Bernanke

Šéf americké centrální banky Fed Ben Bernanke | foto: Reuters

Americké salto s dluhopisy má ulevit lidem i ekonomice. Dluh nezvýší

  • 9
Americká centrální banka Fed ve středu předvedla další eskamotérský kousek s dluhopisy. Krátkodobé papíry prodá a nakoupí ty s dlouhodobou splatností. Od toho si slibuje dostupnější půjčky pro lidi. Už nyní astronomický dluh Ameriky se tím ale nezvýší.

Fed oznámil, že se zbaví části dluhopisů se splatností kratší než tři roky a nakoupí místo nich dluhopisy, které se bance budou z federálního rozpočtu splácet až třicet let. Hlavní fígl je v tom, že dlouhodobé dluhopisy mají nepřímo vliv na snižování úroků u hypoték a jiných půjček, poskytovaných komerčními bankami. Američané tak dostanou levnější půjčky, což by mělo povzbudit ekonomiku.

Operace Twist

Tak je pokřtěno nové kolo kvantitativního uvolňování ("tištění peněz"). Za normálních okolností centrální banky zvyšují dostupnost půjček pro lidi tím, že sníží úrokové sazby. Na to reagují banky tím, že zlevní hypotéky a půjčky. Tuto možnost ale Fed vyčerpal, sazby jsou na dně (0-0,25 %) a dolů už jít nemohou. Proto dělá banka rošádu s dluhopisy.

"Smysl operace Twist je snížení úrokových sazeb pro firmy a domácnosti. Tím, že Fed bude nakupovat státní dluhopisy s dlouhou splatností, bude tlačit nahoru jejich cenu a snižovat výnos do splatnosti těchto dluhopisů. Od výnosů dlouhodobých dluhopisů se často odvozují úrokové sazby pro úvěry, které banky poskytují firmám a lidem," vysvětluje hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Nižší výnosy u dluhopisů také sníží chuť bank a investorů nakupovat dluhopisy a místo toho budou hledat investiční příležitosti jinde - budou chtít vydělávat  na poskytování úvěrů, investicemi do akcií nebo nákupy firemních dluhopisů. Tyto dva faktory by měly pomoci americkým domácnostem i ekonomice.

"Pro USA se nic nemění, nezískává peníze ani je neztrácí," říká Marek Hatlapatka, ekonom společnosti Cyrrus. Centrální banka Fed totiž nenakupuje nově vládou emitované dluhopisy, ale ty, s nimiž už nějakou dobu obchodují banky a jiní investoři na sekundárních trzích, tedy na burzách. Americký federální rozpočet peníze z těchto dluhopisů (400 miliard dolarů) už inkasoval v minulosti a nijak se nezadlužuje.

Nedojde ani k "tištění" nových peněz Fedem za účelem nákupu dluhopisů, protože bude banka bondy financovat z prodeje krátkodobých dluhopisů.