Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Americký supervýbor selhal, recept na snížení deficitu nenašel

  10:03aktualizováno  14:49
Takzvaný supervýbor amerického Kongresu se v pondělí nedohodl na způsobu, jak snížit deficity amerických rozpočtů. Od roku 2013 se tak začne proporčně škrtat ve všech rozpočtových kapitolách s cílem ušetřit za deset let 1,2 bilionu dolarů. Ratingové agentury se ke krachu jednání staví spíše zdrženlivě.

Ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Dvanáctičlenná komise tvořená demokraty a republikány (takzvaný supervýbor) vznikla v srpnu, aby našla úspory na následujících deset let, kvůli stranickým sporům se jí ale shody dosáhnout nepodařilo.

"Po měsících tvrdých a intenzivních jednání jsme dospěli k závěru, že nelze dosáhnout dohody obou stran do vypršení stanoveného termínu pro práci výboru," uvedli ve společném prohlášení demokratická senátorka Patty Murrayová a republikánský kongresman Jeb Hensarling.

Murrayová a Hensarling však zároveň zdůraznili, že Spojené státy musí nějak na finanční krizi reagovat. Podle nich nemůže být řešení problému přesunuto na příští generace. Americký státní dluh se v současnosti pohybuje okolo 15 bilionů dolarů.

HDP roste méně

Výkon americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí byl nižší, než ukazovaly první výpočty. Ministerstvo obchodu USA revidovalo data růstu HDP z 2,5 procenta na 2 procenta.

Tři přední světové ratingové agentury se ke krachu politických jednání postavily vesměs zdrženlivě. Negativní dopad na hodnocení úvěrové bonity největší světové ekonomiky signalizovala jen Fitch, jediná agentura, která ještě udržuje rating USA na nejvyšší příčce se stabilním výhledem.

Za krachem jednání jsou zřejmě blížící se volby

Agentura Standard & Poor's v srpnu kvůli prudkému růstu amerického dluhu a neschopnosti americké politické scény tento růst zmírnit poprvé v historii snížila prestižní americký rating AAA o jeden stupeň na AA-. Agentura Moody´s tehdy americkému ratingu snížila výhled na negativní, a otevřela tím cestu k jeho budoucímu zhoršení.

S&P po oznámení kongresového výboru sdělila, že tento krok odpovídá jejímu srpnovému rozhodnutí snížit americký rating a že na nynější známku nebude mít už žádný vliv. Moody´s uvedla, že krach jednání sám o sobě ke změně ratingu nepovede a že je pro ratingovou analýzu "pouze informativní, nikoli rozhodující".

Obě hlavní politické strany se obviňují z toho, kdo zavinil, že se dohody ve výboru nepodařilo dosáhnout. Demokratičtí členové výboru nebyli podle republikánů ochotni přistoupit na dostatečné škrty ve zdravotním a sociálním zabezpečení. Většina republikánských zástupců zase podle demokratů odmítla zvýšení daní, které mohlo do státního rozpočtu přinést více peněz.

Za hlavní důvod neochoty agentura AP považuje blížící se volební rok 2012, v němž se vedle voleb prezidenta bude rozhodovat také o složení Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. V takové situaci se zákonodárci nechtějí příliš odchylovat od stranických linií. Škrtům se ale americký rozpočet nevyhne. Podle předchozí dohody se totiž po nedosažení dohody ve výboru bude v rozpočtech automaticky škrtat částka 1,2 bilionu dolarů. Škrty mají výrazně postihnout například ministerstvo obrany.

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Zentivu chce americký investiční fond, Francouzi žádají desítky miliard

(Ilustrační snímek)

Francouzská farmaceutická skupina Sanofi zahájila exkluzivní jednání o prodeji své evropské divize generických léků...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Ruský miliardář přijde kvůli rozvodu o jachtu za 10 miliard korun

Luxusní, 115 metrů dlouhá jachta MV Luna ruského miliardáře Farchada Achmedova.

Soud v Londýně rozhodl o jednom z nejdražších porozvodových vyrovnáních v historii Spojeného království. Ruský...

Najdete na iDNES.cz