Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: AP

Americký trh práce se zadrhl, podpora ekonomiky je reálnější

  • 8
Na americkém trhu práce v srpnu nepřibyla žádná nová pracovní místa. Přestože nezaměstnanost zůstala na 9,1 procentech, špatná zpráva zvyšuje šance, že se centrální banka Fed nebo prezident Barack Obama přikloní k novým podpůrným krokům pro ekonomiku Spojených států.

Američtí zaměstnavatelé v srpnu vlivem propadu hospodářské důvěry přestali najímat nové zaměstnance. Nejenže ekonomika nevytvořila v srpnu nová pracovní místa, ale počty míst v předešlých dvou měsících byly nižší, než se původně odhadovalo, sdělilo ministerstvo práce USA.

Otázka další pomoci ekonomice tak nabývá na aktualitě. Obama má se svým plánem seznámit veřejnost příští čtvrtek a Fed minulý měsíc slíbil, že na zářijovém zasedání bude zvažovat další kroky k měnové stimulaci ekonomiky.

"Ekonomika se pomalu zastavuje," řekl k údajům agentuře Reuters ekonom newyorské firmy ITG Steve Blitz. Na zprávu reagovaly evropské a americké akciové trhy zesílením poklesu a výrazně se propadly ceny ropy a dalších komodit. Investoři se v obavách z nepříznivého vývoje globální ekonomiky začali opět přesunovat k bezpečným aktivům jako švýcarský frank a americké vládní dluhopisy a zlato, jejichž kurzy a ceny rostly.

O 1,5 procenta se propadla i pražská burza. Ztrácely všechny hlavní akcie, některé dokonce více než pět procent.

Hrozí USA recese? Na tom se odborníci neshodují

Nulový přírůstek počtu pracovních míst v USA byl nejslabším výkonem trhu práce od loňského září. Ekonomové podle agentury Reuters odhadovali v průměru přírůstek 75 tisíc míst, po čtvrteční slabé zprávě z amerického průmyslu však své předpovědi ještě dodatečně snižovali. Ministerstvo snížilo údaj o počtu nových míst za červen a červenec celkem o 58 tisíc.

Vyhlídky do budoucna však podle ekonomů nejsou až tak chmurné, jak dnešní údaje naznačují. Série týdenních údajů o počtu nových žadatelů o příspěvek v nezaměstnanosti zůstává stabilní, což svědčí o tom, že firmy nezvyšují tempo propouštění. Také relativně silné spotřební výdaje spolu s letním oživením průmyslové výroby z jarního útlumu signalizují, že Spojeným státům zatím návrat do ekonomické recese zřejmě nehrozí.

"Propad ekonomiky nečekám, spíše bloumání a vrávorání," řekl Patrick O´Keefe z účetní firmy J.H. Cohn. Jiní však upozorňují, že ekonomika je nyní tak slabá, že do záporných čísel ji může postrčit jakýkoli nový otřes. Hrubý domácí produkt největší světové ekonomiky v prvním pololetí rostl jen 0,7 procenta. Ekonomika by musela vytvářet zhruba 250 tisíc míst měsíčně, aby se začala míra nezaměstnanosti výrazněji snižovat.

,