Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: PokerStars.cz

Americký úřad žaluje sedmnáct bank za prodej špatných hypoték

  • 6
Americký regulační úřad podal žaloby na sedmnáct velkých finančních institucí. Viní je z toho, že prodávaly klientům ve formě cenných papírů hypotéky, které měly velmi nízkou kvalitu. Způsobily jim tak ztráty ve výši 200 miliard dolarů (3,4 bilionu Kč). Žaloby padly na banky jako JPMorgan Chase, Goldman Sachs či Bank of America.

Žaloby podala Federální agentura pro financování bydlení (FHFA), která dohlíží na zestátněné hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac. Právě tyto agentury si některé nekvalitní hypotéky v podobě cenných papírů koupily a dostaly se kvůli nim do velkých potíží. 

Daňové poplatníky už záchrana agentur stála více než 140 miliard dolarů. Stát agentury zachránit musel, protože vlastní či garantují většinu hypotečních úvěrů na americkém trhu.

FHFA obvinila Bank of America, JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Barclays, Citigroup, Deutsche Bank a další konkrétně z toho, že než hypotéky svázaly do balíků, které rozdělily na cenné papíry a prodaly klientům, neuskutečnily řádné hloubkové kontroly kvality hypoték.

Podle žaloby takto vzniklé cenné papíry neměly být vůbec prodávány, protože podkladové hypotéky nesplňovaly daná kritéria. To se pak projevilo strmým propadem hodnoty těchto papírů poté, co se začal zvyšoval počet nesplácených rizikových hypoték.

Banky vinu odmítají

Banky, které se podařilo agentuře Reuters oslovit, označily žaloby FHFA za nepodložené a vidí v nich účelový krok na ochranu Fannie Mae a Freddie Mac. Samy totiž na politickou objednávku nakupovaly a vydávaly cenné papíry založené na rizikových hypotékách v hodnotě bilionů dolarů, připomněla mluvčí Deutsche Bank Mayura Hooperová.

Mluvčí Bank of America prohlásil, že Fannie Mae a Freddie Mac se nyní snaží přesunout svou odpovědnost na banky, když předešlé pokusy svalit ji na jiné vlivy neuspěly. Na Bank of America podala FHFA tři žaloby kvůli celkové ztrátě 57 miliard dolarů.

Žaloba podle agentury Reuters ukazuje, jak různé zájmové skupiny jako banky, investoři ale i různé vládní úřady vzájemně bojují o to, kdo by měl nést břemeno ztrát z hypoteční krize.

,