Američtí důchodci odmítají dál šetřit. Platí kreditkou a dluhy neřeší

  9:12aktualizováno  9:12
Takové ty řeči, že mladí jsou příliš rozhazovační a neudrží ani korunu... Ještě nedávno se říkaly i ve Spojených státech, teď už ani moc ne. Současní američtí důchodci si s tím, jak vyjdou s penězi, lámou hlavu stále méně. Jsou tu přece kreditky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Penzisté vybavení kreditními kartami si nečekaně rychle zvykli utrácet za dovolené či kvalitní lékařskou péči tak, jak tomu nikdy v minulosti nebylo, a překvapivě vysoké procento z nich nemyslí na to, zda svoje závazky bude moci splatit předtím, než zemřou.

Vzpoura Greatest Generation

V průzkumu CESI Debt Solutions, zkoumajícím platební chování Američanů, téměř čtyřicet procent seniorů uvedlo, že jejich úvěrové zadlužení v poslední době řádně vzrostlo a že si nedělají starosti s tím, že by to museli splatit do konce života.

"Nakonec to vypadá tak, že si lidé v jistém věku řeknou: Teď už je pozdě na to s těmihle dluhy něco udělat, už to stejně nelze zvládnout. No a až přijde čas, tak v téhle hře prostě přestanu hrát," zhodnotil výsledky výzkumu výkonný viceprezident CESI Neil Ellington. Podle televizní stanice CNBC tak mnoha pozůstalým odpadnou starosti o to, kdo zůstane v rodném domě - ten půjde na splátku dluhů. "Mnoho potomků dnes vůbec nemá potuchy, jak špatně jsou na tom rodiče - dokud nezemřou," soudí Ellington.

Výsledek výzkumu může být značným překvapením pro mladší generace, které žily v přesvědčení, že jejich rodiče, takzvaná Greatest (nejskvělejší) Generation, jsou odpovědnější než oni, kteří už byli přímo vychováni v éře snadného přístupu k penězům na dluh.

Jak uvedla americká televizní stanice CNBC, je Greatest Generation zároveň tou, která nebyla zvyklá o penězích vůbec mluvit. Když se dostavila ekonomická krize, která zmenšila mnoho důchodů na polovinu a ponořila celou tuto vrstvu do pasti rostoucích pohledávek s krátícím se časem na splacení, zůstala v nich jakási hrdost zabraňující o potížích mluvit.

Odchod do penze je silně spojen s představou odpočinku a užívání si peněz, které jste si na něj našetřili. Realita se najednou změnila - ale vize "zaslouženého odpočinku" nijak nezeslábla.

Velká část z dotazovaných seniorů se přiznala, že neušetřili na důchod vůbec nic - a přesto do penze odešli. Těch, kteří odložili penzi kvůli dluhům, byla jen čtyři procenta. Svou roli v tom sehrála i typická vlastnost Američanů - optimismus. "Lidé si myslí, že to nakonec vždycky nějak dopadne," uvedl Samir Kothari, zakladatel serveru BillShrink.com, dávajícího rady, jak vybřednout z dluhů. "Tyhle pocity nemají logiku, ale jsou založeny na optimismu, který je spíše odmítáním reality," dodal.

Psychologická bariéra padla

A nejde jen o dovolenou a zábavu - jedním z největších "zdrojů" rostoucích dluhů seniorů jsou náklady na lékařskou péči. Přes 75 procent amerických penzistů uvedlo, že do finančních potíží je dostaly peníze na léčení či zařizování pohřbu. Ekonomická krize pomohla důchodcům "prolomit" psychologickou bariéru. "Finanční instituce teď nejsou vnímány jako fair podniky. Mnozí si říkají: No přece teď nebudu živit ty, kteří dostali Ameriku na mizinu!" upozornil Ellington.

A do toho americké penzisty ještě dokážou pořádně vytočit současní politici. Stalo se tak naposledy tento týden, kdy republikán Alan Simpson, člen společného týmu demokratů i republikánů vytvořeného prezidentem Obamou k seškrtání deficitu, nazval současné seniory "Greedest Generation", nejnenasytnější generací.

Vypeskoval je tak za to, že nesouhlasí s jeho návrhem na škrty v oblasti sociálního zabezpečení, neboli ve fondu, do kterého senioři přispívali celý život, aby měli co na stará kolena. "Dokonce i jeden příbuzný mi vynadal, že jsem pěknej všivák," svěřil se později Simpson.

Nynější američtí důchodci se, krize nekrize, svého zaslouženého odpočinku jen tak snadno nevzdají.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Žádné pokladny, žádné fronty. Futuristickým nákupům Amazonu roste konkurence

Obchod Amazon Go v americkém Seattlu

Podle vizionářů tkví budoucnost nakupování potravin v technologiích, které zruší pokladny a odstraní tak dlouhé fronty,...

Amazon přinese do vyvolených měst peníze, ale i dopravní komplikace

Bývalá budova Citibank v newyorské čtvrti Long Island se v polovině roku 2019...

New Yorku a Washingtonu se podařilo přilákat Amazon. Tyto americké metropole se tak stanou domovem globálního obra,...

Šperky Marie Antoinetty prošly dražbou. Prodaly se za rekordní částku

Do dražby jdou vzácné šperky po Marii Antoinettě. Zájemci si musí připravit až...

Přívěsek s velkou perlou, který kdysi patřil francouzské královně Marii Antoinettě, byl vydražen v aukční síni...

Najdete na iDNES.cz