Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Američtí politici se blíží dohodě o zvýšení dluhu, která odvrátí bankrot

  • 162
Ve Spojených státech se rýsuje dohoda o zvýšení stropu státního dluhu, která má odvrátit hrozící bankrot. Zákonodárci se předběžně dohodli, že strop navýší o 2,4 bilionu dolarů. To by zároveň doprovodily úspory ve výši téměř tří bilionů dolarů.

Předběžná dohoda zahrnuje plán na okamžité snížení výdajů o jeden bilion dolarů a s vytvořením zvláštního kongresového výboru, který do konce roku navrhne další škrty za 1,8 bilionu, uvedla agentura Bloomberg. Republikáni však podle zdroje CNN usilují o seškrtání až tří bilionů. Škrtat se bude v armádě, ve zdravotnictví i na úřadech.

Dluhový strop by se měl zvýšit automaticky ve dvou etapách, což zajistí zemi peníze až do konce roku 2012. To je dobrá zpráva hlavně pro prezidenta Baracka Obamu, protože odpadne riziko opakování současné krize před prezidentskými volbami konanými příští rok v listopadu. Dohoda podle dosavadních informací nepočítá se zvyšováním daní.

Zatím nicméně není jasné, zda se pro předběžnou dohodu podaří získat dostatek hlasů v obou komorách Kongresu. Optimismus mírní také Bílý dům, který se nechal slyšet, že k definitivní dohodě ještě nedošlo. Pokud ale skutečně dohoda uspěje, bude to průlom po několika týdnech politického patu, kdy jedna strana odmítala návrhy druhé.

Za obřími dluhy stojí recese a válka v Afghánistánu

Současný strop pro americký státní dluh činí 14,3 bilionu dolarů. Země se rychle zadlužovala hlavně v posledních letech. Mohou za to obří rozpočtové schodky, jež například během Obamovy vlády pravidelně překračují hranici bilionu dolarů.

Jen v nynějším fiskálním roce, který skončí v září, deficit amerického rozpočtu podle odhadů stoupne na rekordních 1,5 bilionu až 1,6 bilionu dolarů. Za vysokými schodky je nedávná hluboká recese, ale i výdaje na válku v Iráku a Afghánistánu.

Pokud by dohoda nakonec ztroskotala a zákonodárci nenašli společnou řec, Spojeným státům by zbyly peníze jen na nejnutnější výdaje a v ohrožení by byly platy úředníků či vojáků. Země by navíc hrozilo snížení ratingu.

Ratingová agentura Moddy´s sice v neděli potvrdila, že zemi zatím ponechá nejvyšší ratingovou známku AAA a USA se tak udrží ve společnosti států s nejbezpečnějšími dluhopisy na světě, zároveň ale upozornila, že vydá rating s negativním výhledem, po němž obvykle v řádu měsíců následuje zhoršení známky. To by v budoucnu mohlo prodražit financování amerického státního dluhu.

Americká ekonomika se navíc ještě nevzpamatovala z nedávné recese. Její výkon rostl v posledním čtvrletí jen o 1,3 procenta, zemi navíc sužuje vysoká nezaměstnanost. Nejistota kolem státního dluhu dopadá i na trhy, minulý týden byl na Wall Streetu nejhorší v letošním roce.