Amerika se opět těší na lepší časy

New York - Index hlavních hospodářských ukazatelů Spojených států, jakýsi univerzální barometr naznačující budoucí vývoj nejsilnější ekonomiky světa, přestal klesat. Po únorové a březnové ztrátě si v dubnu o desetinu procenta polepšil.

Pro nadcházející měsíce tak lze očekávat mírný ekonomický růst. Ekonom společnosti Conference Board Ken Goldstein uvedl, že index nyní zachycuje pozitivní reakci americké ekonomiky na snižování úrokových sazeb. Ty mají zlevnit půjčky a podpořit spotřebu domácností a investice firem.

"Pokračující, ale skromná expanze ve službách a určité omezené oživení v průmyslové výrobě pravděpodobně povede k určitému růstu zaměstnanosti, příjmů i domácího produktu. Situace však zůstává křehká," řekl Goldstein.

Nezávisle na Conference Board zveřejnilo příznivá čísla i americké ministerstvo práce. Počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti klesá už druhý týden po sobě a nyní se zastavil na hodnotě 380 tisíc lidí. Ještě před několika týdny se tento ukazatel pohyboval na pětiletých maximech.

Právě nezaměstnanost v současné době výrazně znepokojuje ekonomické analytiky. V dubnu se totiž vyšplhala až na 4,5 procenta, a každý náznak zlepšení je tak přijímán velmi pozitivně.

Optimismus dodávají i zprávy o maloobchodních tržbách, které v dubnu po dvou měsících propadů opět vzrostly, a rovněž zlepšující se spotřebitelská důvěra.

Dobrá nálada se přelévá i na newyorskou burzu, kde již ve středu poprvé od loňského podzimu prolomil index Dow Jones hranici jedenácti tisíc bodů. Akcie rostly i v průběhu včerejška, když si v během dopoledního obchodování připsaly asi půl procenta.

, ,