Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Analytici: Nezaměstnanost v roce 2007 klesne

  12:34aktualizováno  12:34
Co čeká českou ekonomiku v roce 2007? Porostou platy rychleji, než jaké bude tempo inflace? Co se změní na trhu práce - kolik přibude nebo ubude nezaměstnaných? V anketě MF DNES odpovídali čtyři nezávislí analytici.

Analytici předpovídají v roce 2007 pokls nezaměstnanosti. | foto: Profimedia.cz

DAVID MAREK (Patria Finance)
1. Mzdy
V příštím roce očekáváme zvýšení průměrné mzdy v Česku o 6,9 procenta, reálně o čtyři procenta. Dále se prohloubí rozdíly mezi regiony, stejně jako rozdíly mezi nízkými a vysokými příjmy.

2. Inflace
Podle našeho odhadu by měla průměrná inflace v příštím roce činit 2,5 procenta. Ze dvou třetin bude inflace výsledkem změny regulovaných cen a sazeb spotřebních daní.

3. Nezaměstnanost
Nezaměstnanost by se podle našeho odhadu mohla v průběhu příštího roku snížit o dalších zhruba 25 tisíc osob. Průměrná míra nezaměstnanosti by tak klesla na 7,4 procenta z letošních 8,1 procenta.

4. Kurz koruny
Vůči euru by měla koruna posílit na 27 korun za euro na konci příštího roku. Průměrná předpověď kurzu eura vůči dolaru na prosinec 2007 činí podle ankety agentury Reuters 1,32 USD/EUR. Při použití tohoto odhadu nám vychází kurz koruny vůči dolaru na konci roku 20,5 koruny za dolar.

5. Benzin
Z dostupných informací můžeme usuzovat na vývoj cen pohonných hmot asi tak na dva týdny dopředu. Za rok touto dobou může stát barel ropy 30 dolarů, ale klidně i 90 dolarů.

PAVEL SOBÍŠEK (HVB Bank)
1. Mzdy
V soukromém sektoru se bude přidávat zhruba sedm procent a ve státním asi 5,5 procenta. Po odečtení inflace může přírůstek mezd činit za celou ekonomiku 4,2 procenta.

2. Inflace
Inflace se bude pozvolna zvedat z meziročních dvou procent směrem ke třem procentům. Celoroční průměr dosáhne 2,5 procenta. Nejvíce inflaci ovlivní opět regulované ceny, a to tabákové výrobky, elektrická energie a vodné.

3. Nezaměstnanost
I při nižším růstu v roce 2007 vytvoří ekonomika kolem 50 tisíc nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti klesne na konci roku 2007 k sedmi procentům, v průběhu roku se může dostat i mírně pod uvedenou hladinu.

4. Kurz koruny
Další posilování koruny po tak brutální změně jako na konci roku 2006 nepředpokládám. Možná je naopak mírné oslabení české měny. Hranice 20 Kč za dolar nejspíš nepadne.

5. Benzin
Experti na komodity se shodují na tom, že světové ceny ropy nepůjdou výrazněji dolů. U cen pohonných hmot tedy uvidíme v lepším případě stagnaci, v horším případě návrat k vyšším úrovním.

ALEŠ MICHL (Raiffeisenbank)
1. Mzdy
Růst platů čekám o 5,5 procenta. Po odečtení inflace to bude 2,6 procenta, tedy mírné zpomalení oproti roku 2006, což by mělo být způsobeno menším růstem HDP. Bude i nadále platit, že tam, kde jsou mzdy nejvyšší, porostou také nejvíce a tam, kde jsou nejnižší, budou stoupat pomalu.

2. Inflace
Inflace bude ze dvou třetin ovlivněna administrativou nebo regulacemi. Průměrná inflace v roce 2007 bude 2,9 procenta. Na konci příštího roku bude 3,5 procenta.

3. Nezaměstnanost
Díky ekonomickému růstu klesne nezaměstnanost koncem roku 2007 k sedmi procentům. Politici si ale musí uvědomit, že bez zkvalitnění trhu práce a zavedení principu motivace k práci fronty na úřadech zase rychle narostou v okamžiku zpomalení ekonomiky.

4. Kurz koruny
Do konce 1. pololetí se bude na trhu prodávat dolar za dvacetikorunu. Ve druhé polovině roku bych čekal spíše korekci. Euro bude na konci roku stát 27 korun.

5. Benzin
Příští rok by se cena ropy měla pohybovat kolem 64 USD za barel, což je mírný pokles. Průměrná cena benzinu by se meziročně měla změnit v intervalu -3 až +1 procento.

DAVID NAVRÁTIL (Česká spořitelna)
1. Mzdy

V příštím roce očekávám růst hrubých mezd o 6,5 až sedm procent. Zároveň se více projeví inflace. Ta v příštím roce bude zhruba 3,5 procenta. Tudíž reálné mzdy vzrostou o tři až 3,5 procenta.

2. Inflace
V roce 2007 očekávám růst inflace ke 3,5 procenta, tedy nad cíl ČNB. Urychlovat inflaci budou vyšší útraty domácností a ceny potravin.

3. Nezaměstnanost
Příští rok poroste zaměstnanost o dalších 17 tisíc pracovníků, a tudíž poklesne nezaměstnanost na průměrných 7,6 procenta.

4. Kurz koruny
Očekávám posílení koruny vůči euru k 27,3 koruny za euro. Naopak oslabovat bude dolar vůči euru, a tak by mohla česká měna spadnout pod 20 korun za americký dolar.

5. Benzin
Ceny pohonných hmot určují čtyři faktory. Cena ropy: v příštím roce očekáváme stabilitu kolem 60 USD za barel. Druhým faktorem je kurz koruny vůči dolaru. Třetím faktorem jsou daně spotřební a DPH: nečekáme žádnou změnu.

Posledním faktorem jsou marže pumpařů, dopravců, obchodníků a rafinerek, které by mohly klesnout. Cena Naturalu 95 by se mohla příští rok pohybovat v blízkosti 27 Kč za litr.

Autor:Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Kdo dřív přijde, ten pracuje. Sdílené kanceláře budoucnosti patří všem

Coworkingové centrum Paralelní Polis v Praze

Sdílené kanceláře táhnou. Do půl roku se rozrostou o čtvrtinu, a to nejen v Praze. Zájem o pracovní místa v...

Češi patří mezi nejtlustší v Evropě. Osmadvacítku drtíme i počtem kuřáků

(Ilustrační snímek)

V porovnání s ostatními evropskými státy je v Česku ohrožen sociálním vyloučením poměrně nízký podíl lidí. V Evropě...

Rizikové půjčky vévodí českému úvěrovému trhu. Banky ztrácí podíl na trhu

(Ilustrační snímek)

Rizikovým způsobem si půjčuje peníze 28 procent Čechů. Dvě třetiny dlužníků si vzalo půjčku od nebankovních společností...

Najdete na iDNES.cz