Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Analytik: Pro nákup eur na dovolenou je teď vhodný čas

  8:03aktualizováno  8:03
Pokud se chystáte nakupovat eura na dovolenou, nečekejte. Podle analytika společnosti Patria Tomáše Vlka, který denně sleduje vývoj kurzu české měny, totiž koruna v následujících měsících spíše oslabí. "Myslím, že nyní vypadá nákup eur relativně výhodně, současný kurz není špatný," řekl Vlk v rozhovoru iDNES.cz

Ilustrační foto.

Pád české vlády s kurzem koruny příliš nezahýbal, co s ním podle vás udělají předčasné volby plánované na podzim?
Politika obecně korunu ovlivňuje velmi málo a krátkodobé reakce nebývají velké. Možná pokud z voleb vyjde vláda s účastí KSČM, může to některé investory vylekat a koruna by zřejmě oslabila. Jinou otázkou je pak vliv hospodářské politiky, kterou bude vláda dělat, na ekonomiku a tím i na korunu. Tam samozřejmě vliv bude, ale málokdo si ho spojí přímo s výsledkem voleb, které byly několik let zpátky.

A jak mohou její vývoj ovlivnit výsledky voleb, když volby vyhraje ČSSD, nebo ODS?
Bude záležet, na jakou vládu či koalici ten výsledek ukáže, čímž bych se odvolal k předchozí odpovědi. Trhy obecně vnímají lépe proreformní vlády. U nás bude v delším výhledu klíčové provedení reforem důchodů nebo zdravotnictví. Bez nich se dostanou státní finance do velkých problémů, což by se potom odrazilo i na kurzu měny. Se zásadními reformami zatím nepohnuly vlády ČSSD ani ODS, ale pravda - na poslední vládě aspoň snaha vidět byla. Vedle toho jsou samozřejmě pro veřejné finance nebezpečím i populistické kroky vlád nafukující státní výdaje.

Banka Goldman Sachs předpovídá, že koruna bude do roka lídrem východoevropských měn. Co si o této předpovědi myslíte?
To je docela možné. Přestože ekonomika nyní prožívá těžké časy, měla by být schopna rychle zachytit oživení v zahraničí. Nerovnováhy v české ekonomice jsou o hodně menší než u dalších zemí v regionu, což je pro nás určitě plus. Ale třeba ta zmíněná politika nám ještě uškodit může.

Když loni v dubnu koruna raketově posílila přes noc na zhruba 23 korun za euro, předpověděl jste, že do přijetí eura už se kurz asi nepodívá nad 27 korun. To jste netrefil...
Uznávám. My odhadujeme dlouhodobý kurz koruny podle údajů z české ekonomiky a eurozóny. I když tržní kurz je nyní vyšší, rovnovážný kurz je pořád výrazně pod 27 korunami a nyní se pohybuje kolem 25,70. Rovnovážný kurz by měl být jakýmsi optimem pro českou ekonomiku a kolem něj by se měl také pohybovat kurz tržní. Koruna se dostala výrazně nad tu rovnováhu kvůli velké rozkolísanosti trhů. Není to jen případ koruny a devizových trhů, ale vidíme to na akciích a obecně na finančních trzích. 

Dá se vůbec vývoj měny nějak spolehlivě odhadnout nebo je to spíš sázka do loterie?
Faktorů, se kterými se nedá dopředu počítat, je strašně moc. Proto vycházíme z dlouhodobých tendencí ekonomiky, na základě kterých se dá odhadnout rovnovážný kurz. Ale jaká bude za rok situace na finančních trzích nebo které krátkodobé faktory korunu ovlivní, to se dopředu odhadnout nedá.

O budoucím vývoji

"V budoucnu je kurz 23 korun za euro dosažitelná úroveň.

Loni byla koruna rekordně silná vůči euru i dolaru. Podívá se podle vás ještě někdy na svá maxima?
Když budu vycházet z toho, že koruna se dokáže posunout v rámci tří týdnů o tři koruny, tak je jasné, že se z rovnováhy, kterou my odhadujeme, může odchýlit velice výrazně. Takže 23 korun za euro, kam se česká měna dostala v polovině loňského roku, je dosažitelná úroveň.

Když k tomu připočteme, že koruna má v horizontu let tendenci vůči euru posilovat, tak se pravděpodobnost dosažení hodnoty 23 Kč/euro v budoucnu bude zvyšovat. Myslím si, že například před zavedením eura, se kterým se počítá nejdříve v roce 2013, mohou přijít výrazné změny. Viděli jsme to například u slovenské koruny, která před přijetím evropské měny posilovala enormním způsobem.

Jak se tedy podle vás kurz bude vyvíjet v následujících měsících?
V současné době by koruna měla navzdory dlouhodobému trendu, o kterém jsem mluvil, spíše oslabovat. V současné době pro to vidím docela silné důvody. První je ten, že česká ekonomika letos bude podle našeho názoru klesat o něco rychleji než eurozóna. Jsou zde vysoká rizika směrem dolů. To znamená, že vývoj ekonomiky může být ještě horší než předpokládáme. Náš aktuální odhad je přitom pokles o 3,5 procenta. (Poslední odhad ministerstva financí je 0 až -2, pozn. red.)
 
Stejná rizika vidím i v rámci regionu, kde je na tom řada zemí daleko hůře než my. Problémy v Maďarsku, na Ukrajině a pobaltských zemích, se ještě mohou negativně odrazit na měnách a zřejmě by oslabily i korunu. Nejsem přesvědčen, že se česká měna dokáže úplně odtrhnout od trendu, který působí na celý region.
 
Co byste teď lidem poradil - mají začít nakupovat eura na dovolené, nebo ještě čekat?
To je velice častá otázka. I mí známí se mě vždycky před dovolenou ptají, zda mají eura nakoupit hned, nebo až za týden.

Co jim radíte?
Snažím se jim poskytnout informace o dění na trhu a o tom, co čekám. Také jim ale říkám, že odhad nemusí být příliš spolehlivý.

Myslím, že nyní vypadá nákup eur relativně výhodně, současný kurz není špatný. V horizontu dvou měsíců čekám korunu slabší. Změny kurzu jsou teď ale tak rychlé, že je těžké cokoli předpovídat. Rozdíl koruny dvou na kurzu může přijít klidně v horizontu několika týdnů. 

Mělo by podle vás Česko přijmout euro co nejrychleji?
Tato diskuse je podle mě vyhrocená víc, než je záhodno. Silné argumenty vidím na obou stranách, ale je pravda, že v poslední době převažují důvody pro to mít euro. Nicméně musíme být realisté, euro v této situaci nemáme a ještě nějaký ten rok mít nebudeme.

Je dobře, že ho v době hospodářské recese nemáme?
Možná, že by bylo lepší projít krizí s eurem. Ale samozřejmě je otázka, na jaké úrovni by byl zafixován kurz. Není to tedy úplně jednoznačné. Vedle výhod to přináší i problémy.
 
Vezměme například Slovensko, které je podobně jako Česká republika velice závislé na exportu. Kurz, se kterým vstupovala do eurozóny, byl velice silný (směnný kurz byl 30,126, pozn. red). Byl navíc uměle posilován slovními intervencemi, protože Slováci se obávali růstu inflace, což se nakonec nestalo. Silný kurz je teď spíše břemenem pro podniky vyvážející do eurozóny - jejich zboží je kvůli tomu dražší. Na druhou stranu mají výhodu, že kurz je fixní, což jim usnadňuje plánování a odpadly problémy s odhadem, kde se kurz bude v budoucnu pohybovat.

Proč by tedy bylo lepší, kdybychom teď eurem platili?
Určitě kvůli pohledu zahraničních investorů. Ti totiž donedávna brali region střední a východní Evropy jako celek a příliš nerozlišovali mezi námi, Maďarskem nebo Ukrajinou. Státy z regionu, které už euro přijaly, se tím zbavily nálepky potenciálně problémové země. Z pohledu investorů jsou bezpečnější, a to i tehdy, pokud by jejich problémy dosáhly větších rozměrů. Euro zlevňuje financování dluhů a v případě problémů zvyšuje pravděpodobnost vnější pomoci.

Jak si vůbec koruna vede v porovnání s ostatními středoevropskými měnami?
K euru si koruna vede lépe než zlotý nebo forint. Za poslední dva měsíce je dokonce mezi nejrychleji posilujícími měnami vůbec. 
 
Čím to je?
Částečně možná zafungovala kampaň na rozlišování střední a východní Evropy, kam se zapojili čeští politici, centrální bankéři, zástupci Evropské unie i ratingových agentur. Ale roli sehrálo i zlepšení nálady na trzích. Koruna tak mohla těžit ze svých lepších základů. 
 
Sledujete kurz koruny každý den. Kdy vás její vývoj nejvíc překvapil?
Překvapený si připadám docela často. A to právě z toho důvodu, že kurzy mnohokrát neodpovídají dlouhodobým trendům nebo aktuálním zprávám z ekonomiky. Občas se prostě stane něco, co vyvolá pohyb kurzu směrem, který nikdo nečekal. Nestává se tak zřídka, že si člověk řekne: tenhle kurz je divný.
 
A co jste si myslel, když si loni někdo v Asii pohrál s kurzem koruny a ona přes noc vystřelila na výše zmíněný rekord 23 Kč/euro?
První reakce byla, že je to chyba, nebo že se někdo uklepl v systému, což se občas stává. Samozřejmě potom jsem zjišťoval, co se vlastně stalo. Nakonec to byla spíš zajímavost než cokoliv jiného, ale když člověk přijde ráno do práce a euro je najednou o dvě koruny slabší, to člověka překvapí. 

Co v práci děláte kromě "hlídání" české měny?
Pracuji jako analytik pro celou českou ekonomiku. Sledování devizových trhů není hlavní náplň mého pracovního dne. Tou je úprava modelů na českou ekonomiku, sbírání a doplňování dat, psaní analýz a sledování dalších ekonomik a trhů. 

Co se stane, když vám třeba nějaká prognóza nevyjde? Projeví se to na vaší odměně?
Když se věci vyvíjí jinak než prognóza, tak to samozřejmě nepotěší, ale přímý postih za to není. 

 


 
Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Kafíčko za 65 korun. Nárůst turistů zdražil v Česku ubytování i restaurace

Ilustrační snímek

Stále více Čechů tráví část dovolené v tuzemsku. Jen během letošního prvního pololetí se počet domácích návštěvníků...

Najdete na iDNES.cz