ANALÝZA: Česká ekonomika uvázla v pasti. Už není, kam dál růst

  1:00aktualizováno  1:00
To tam je pětiprocentní tempo růstu ekonomiky z minulého roku. Po slibném prvním kvartále přidala ve druhém čtvrtletí jen 2,4 procenta. Jednoduše proto, že v situaci, kdy podniky jen těžko hledají nové lidi, nemá kam dál růst. Naopak hrozí, že situace se zhorší.

Kondice české ekonomiky | foto: ČNB

Odkud tedy mohou přijít otřesy? Před deseti lety smetla Česko finanční krize, která měla svůj prapůvod v nesplácených hypotékách. O pár let později jsme si na recesi zadělali sami, když vláda zbytečně silně šlápla na brzdu a neuváženě škrtala, kde se dalo. A obojí bylo umocněno tím, že vedení podniků i lidé pociťovali obrovskou skepsi.

Šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček říká, že podniky – zejména průmyslové firmy, které jsou závislé na několika málo odběratelích ze zahraničí – se nyní dívají na budoucnost střízlivěji. Víc si hlídají investice, aby zvládaly dlouhodobé úvěry. „Pokud je krize a firma má vysoké provozní náklady, dupne na brzdu a šetří, ale pokud má splácet neúměrné dlouhodobé dluhy, pak končí,“ říká Havlíček.

Firmy podle něj cítí, že se pohybují na vrcholu konjunktury, a s dalším růstem už moc nepočítají. „Očekávají buď stagnaci, nebo nepatrný růst. Ale ne že by měly podniky parte v kapse, na zásadnější propad se nepřipravují,“ dodává Havlíček.

Podnikům přitom nyní kvůli rostoucím mzdám i dodavatelským cenám za energie či služby nerostou zisky tak rychle jako v posledních letech. Zatím si kvůli vysoké konkurenci netroufly podstatněji zdražovat.

Ale na probíhajícím brněnském strojírenském veletrhu se ukazuje, že cesta vede jiným směrem.

„České firmy si uvědomují, že pokud nezefektivní výrobu a souvisící procesy, můžou zkrachovat či zmizet z trhu. Budoucnost průmyslu je v inovacích a digitalizaci. Umělá inteligence, virtuální a rozšířená realita či blockchain už ve firmách nalézají svá uplatnění a jejich další rozvoj může být velmi rychlý,“ říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Nákaza odvedle

Pokud přijdou problémy, s velkou pravděpodobností budou mít původ za hranicemi. Hlavním rizikem jsou obchodní války mezi USA a­ zbytkem světa. „Již nyní je patrné zpomalení obratu mezinárodního obchodu. Růst bariér a souvisící zpomalení hospodářského růstu v­ eurozóně by se nevyhnutelně projevilo i u nás,“ říká hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.

K tomu se přidávají problémy kolem italského dluhu či maďarské a ­polské spory s Unií, které mohou postavit do nepříznivého světla celou střední Evropu. Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš navíc upozorňuje, že řada rozvíjejících se ekonomik včetně Turecka může v ­souvislosti s vysokým zadlužením čelit problémům ve finančním sektoru. Pokud však neotřese velkým státem, jako je Čína či Rusko, tuzemská ekonomika to nemusí pocítit.

Největší domácí hrozba pramení z toho, že česká ekonomika jede už několikátým rokem za sebou na plné obrátky a lidem rychle rostou výdělky. Průměrná mzda loni stoupla o sedm procent a pro letošek se čeká ještě o trochu víc. To může být do budoucna past, pokud lidé a firmy budou optimisticky čekat, že jim výdělky porostou stejně rychle donekonečna.

„Může to vést k nadměrným investičním výdajům na straně firem, k­ růstu zadlužení domácností, například kvůli koupi drahé nemovitosti. Přílišný optimismus může panovat i při tvorbě střednědobých výhledů veřejných financí,“ říká Jáč. Až nakonec zjistí, že růst není nekonečný, může v krajním případě osekání výdajů přivolat recesi.

„Nelze vyloučit, že česká firemní sféra nerozezná včas okamžik, kdy bude třeba zpomalit nynější potřebný rychlý růst mezd a návazný růst investic do automatizace. A pokud nezačnou na brzdu šlapat včas, pak se český vývoz může z nynějšího extrému přílišné konkurenceschopnosti snadno přesunout do opačného extrému,“ říká ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

Jedním z rizik je také nespoutaný populismus ze strany vlády. „Proč se snižuje DPH na pivo, když je na ně zároveň uvalena spotřební daň. Rizikem je absence zásadních, systémových změn, jako je penzijní reforma nebo racionalizace daňového systému,“ upozorňuje hlavní ekonom Deloitte David Marek.Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Delfín, Tesla Colours i T3. NTM ukazuje sto let českého průmyslu

Výstava Made in Czechoslovakia byla zahájena v Praze 18. 10. 2018. Na...

Od čtvrtka se v Národním technickém muzeu můžete podívat na exponáty výstavy Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který...

Agrofert se znovu snaží koupit pekárny United Bakeries

Dodávky firmy Penam určené pro distribuci pečiva.

Pekárenská firma Penam z koncernu Agrofert hodlá koupit jediného akcionáře čelního českého výrobce pečiva United...

Konec drezury zvířat v cirkusech? Ministerstvo je plánuje zakázat

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. O opatření v rámci novely...Najdete na iDNES.cz