ANALÝZA: Firmy se připravují na horší časy. Zvyšují investice do robotů

  1:03aktualizováno  1:03
Statistici ve středu zveřejnili čerstvé údaje, jak se ve třetím čtvrtletí dařilo ekonomice v Německu i Česku. Není to žádná sláva, obě čísla zůstala za očekáváním analytiků. Česká ekonomika stoupla meziročně o 2,3 procenta, německá o 1,1 procenta. Podniky začínají cítit, že je třeba více investovat, aby hrozící ochlazení ekonomiky přežily.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Hyundai

Proti předchozímu kvartálu dokonce německé hospodářství lehce oslabilo, o 0,2 procenta. A to kvůli nižším prodejům automobilek. Tahoun německého i tuzemského průmyslu navíc naráží na nasycenou poptávku.

Čeští podnikatelé jsou však zatím vcelku optimisté. Přestože očekávají ochlazení, nemělo by být výrazné. Dva aktuální průzkumy dokonce ukazují, že část podniků stále čeká, že v následujících měsících bude mít ještě více zakázek než nyní.

V šetření Svazu průmyslu a ČNB označila zhruba čtvrtina podniků, a podle průzkumu ČSOB očekává zvýšení poptávky po svých výrobcích dokonce více než polovina malých a středních firem.

I k robotizaci jsou třeba lidé. A ti nejsou

Podniky nicméně cítí, že nyní musejí co nejvíc investovat, aby lépe přežily případné ochlazení ekonomiky. Podle Svazu průmyslu hodlají dvě pětiny firem napřesrok investovat více než letos. Navíc investice jim mnohdy pomáhají vyřešit nejpalčivější problém dneška – nedostatek vhodných pracovníků.

Kondice české ekonomiky

„Nejvíce slyšíme o rozvoji robotizace v automobilovém, případně elektrotechnickém průmyslu. Dynamicky se robotická pracoviště rozvíjejí i v dalších oblastech, například v dřevozpracujícím průmyslu, ve slévárenství a v poslední době také v potravinářství či farmacii,“ říká člen představenstva Svazu průmyslu Jiří Holoubek.

Roboti se začínají používat také ve službách. „Využívají se zcela nové technologie, například soustavy samoučících se chatbotů nebo robotické systémy pro úklidové práce či sociální služby,“ říká Holoubek.

„Robotizace je stále na začátku svého životního cyklu. Porovnáme-li Česko se zbytkem světa, nevedeme si rozhodně špatně. Co se týče oboru, bankovnictví a farmacie jsou nejdále. V ostatních odvětvích se toto téma řeší a je zásadním tématem, které má vysokou prioritu,“ tvrdí partner Deloitte Milan Kulhánek.

Banky zájem potvrzují

Vyšší zájem o investice potvrzují rovněž banky. Investiční úvěry rostou během posledních čtyř měsíců na trhu meziročním tempem kolem pěti procent, rychleji než provozní úvěry.

„Zatímco dříve šly peníze především do výroby, dnes firmy investují zejména do modernizace, inovací a moderních zařízení, které proti stávajícímu stavu potřebují méně lidí,“ říká mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

„Mezi investičními úvěry dominují investice obnovy a rozšiřování výrobních provozů, skladovacích hal či administrativních center. Na druhém místě jsou investice do strojního vybavení,“ uvádí Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny, jejíž objem firemních úvěrů stoupl meziročně o 15 procent.

Hospodářská komora dokonce firmám přímo doporučuje, aby potřebné investice do efektivnější výroby neodkládaly. „Firmám, které nebudou investovat, hrozí, že ztratí konkurenceschopnost,“ říká mluvčí komory Miroslav Diro.

Už nyní však mohou narazit. „Firmy se ocitly v klinči. Na jedné straně nemají dostatek pracovníků, a ačkoliv usilují o zefektivnění výroby novými technologiemi, dodací lhůty strojů se prodlužují, protože je nemá kdo vyrábět,“ říká Diro.

Raději ze svého, než od bank

Část podniků je přesto obezřetnější než před krizí. „Banky jim ani nedávají jinou možnost, od doby krize nefinancují dlouhé investice jinak než se spoluúčastí podnikatele. Zkušení podnikatelé navíc již nestřílejí po každém zajíci a neinvestují za každou cenu,“ říká šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Příkladem je jeho průmyslová skupina Sindat. „Zatímco před patnácti lety jsme si na investice půjčili klidně i 90 procent, dnes to děláme opačně. Pokud nedáme dohromady alespoň 80 procent kapitálu, do investice nejdeme,“ říká. Aby firma nebyla rukojmím bank, jak se během krize stalo.

Téměř polovina podnikatelů dnes podle něj k investicím využívá evropské nebo národní fondy. „Tím vykryjí 30 až 50 procent investičních nákladů, zbytek hradí z vlastního kapitálu v kombinaci s bankovními půjčkami,“ dodává Havlíček.

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Kdo postaví školku? Radnice přesouvají budování vybavenosti na developery

Areál Mateřské školy Za Branou v Pacově dnes bude poprvé pro zájemce otevřený...

Obchody, hřiště, parky nebo školy. Jejich dostupnost pro obyvatele by měla ohlídat každá zodpovědná radnice. Jen...

Pokud Češi nezačnou víc třídit, sběr odpadů se zdraží, říká ministerstvo

Skládka Celio na Mostecku, kde pomáhají vězni.

Skládek už máme dost, budeme víc recyklovat a zbylým odpadem alespoň topit, plánuje ministerstvo životního prostředí....

Prémie za doměřené daně. Úředníci finanční správy berou odměny za přísnost

Ilustrační snímek

Finanční úřady vykazují za letošní rok zhruba 1900 vyplacených odměn vázaných na výši takzvané daňové doměrky. Tyto...

Najdete na iDNES.cz